İsviçre: "ÇKP’nin Shen Yun’ü Engelleme Çabaları Başarısızlığa Uğradı"

İsviçre’nin günlük “Tagesanzeiger” gazetesinde, Shen Yun Gösteri Sanatları Grubunun Mart ayı sonunda Zürih Parlamento Tiyatrosunda gerçekleştireceği ve gösteri ile ilgili her şeyin planlandığı şekilde iyi gittiğine dair bir haber yayınlandı.

İsviçre medyası: ÇKP, Shen Yun’ün Zürih’teki gösterisini engellemeyi başaramadı

ÇKP, Çin’in beş bin yıllık geleneksel kültürünü canlandırma amaçlayan Shen Yun gösterisini hep gözüne batan bir iğne olarak bakıyor. Shen Yun Gösteri Sanatları Tur Grubunun İsviçre’deki gösteri tarihi yaklaşırken, Çin Büyükelçiliği ve konsolosluğu gösteriyi engellemek için bir kez daha kişiler yolladı. Onlar, Shen Yun Gösteri Sanatları Grubunun Zürih Parlamento Tiyatrosunda yapacağı gösterileri durdurmaya çalıştılar fakat başaramadılar.

Geleneksel Çin kültürünü canlandırmaya çalışan Shen Yun takdir kazandı

İsviçre’nin “Tagesanzeiger” gazetesinde yer alan haberde, Shen Yun Gösteri Sanatları Grubunun Mart ayı sonunda Zürih Parlamento Tiyatrosunda gösteri gerçekleştirecek ve şu anda her şey planlandığı şekilde iyi gidiyor dendi.

Haberde, “Shen Yun, Çin’in beş bin yıllık tarihindeki efsaneleri ve mitolojiyi canlandırıyor ve güzelliği, zekâyı ve zarifliği seyircilerin gözleri önüne seriyor. Amerikan Başkanı Obama 2007 yılında henüz senatör olduğu dönemde Shen Yun’un Chicago’daki gösterisini övmüş ve ‘Bu özel gösteriyi şüphesiz bütün hayatın boyunca anımsayacaksın.’ demişti. İngiliz Kraliyet Prensesi Michael of Kent, Londra Büyük Tiyatrosundaki Shen Yun’un gösterisini seyrettikten sonra, ‘Ben adeta kendimden geçtim.’ diye haykırmıştı.

Bu büyük şahsiyetlerin yaptığı yorumlar Çin için gerçekten çok iyi reklamdır ve insanlar ÇKP hükümetinin bu takdir dolu sözlerini duyunca mutlaka mutlu olduğunu düşünmüşlerdi, fakat tam tersine, ÇKP hükümeti Shen Yun gösterisine halen göze batan bir iğne olarak bakıyor.

Shen Yun’un sergilediği Çin tarihidir ve amacı Cennete ve Tanrıya saygı gösterme ve inanmak olan Çin kültürünün özünü yeniden canlandırmaktır. Alman basını, Shen Yun’un gösterisini ‘Günümüz dünyasında Falun Gong uygulaması hikâyeleri’ olarak insanlara tanıttı” dendi.

İsviçre, ÇKP’nin Falun Gong’a yaptığı baskıya dikkat ediyor

Çin hakkında bir uzmandan alınan bilgiye göre, ÇKP hükümeti başlangıçta Falun Gong’a destek veriyordu, hatta birçok ÇKP’nin üyesi de Falun Gong uyguluyordu. Fakat Falun Gong’un halk arasındaki etkisi hızlı bir şekilde çoğalınca, ÇKP ona zulmetmeye başladı ve büyük ölçüde Falun Gong uygulayıcısını tutuklamaya başladı.

İsviçre’deki “die Gesellschaft für bedrohte Völker” (Tehlikeye Sokulan Halk Derneği) tarafından yayınlanan bir materyale göre, “70 milyon uygulayıcıya karşı yürütülen acımasız baskının sonucu 3,300’den fazla kişi gördüğü şiddetten dolayı öldü.” On binlerce Falun Gong uygulayıcısı zorunlu çalışma kamplarına kapatıldı, bazıları işkence gördü hatta canlı canlı orgranları çalındı. İsviçre Federal Konseyi, “Falun Gong’un Çin’de yaşadığı kötü durumu öğrendikten sonra, ÇKP hükümetine dikkatini defalarca ifade etti.” diye açıkladı.

ÇKP’nin Shen Yun gösterisini engelleme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı

Zürih Parlamento Tiyatrosu, Shen Yun gösterisinin uygunsuz herhangi bir durumu olmadığını ve gösteriyi durdurmak için herhangi bir sebep göremediğini açıkladı.

Geçen sene sonu, Zürih Parlamento Tiyatrosunun müdürü Bay Bolinger, Çin konsolosluğundan bir e-mail aldı, ardından konsolosluktan bir temsilci gelip Bay Bolinger ile görüştü ve ondan Shen Yun gösterisini reddetmesini istedi.

Bay Bolinger çok ayrıntılı bir şekilde Shen Yun gösterisini araştırdıktan sonra, “Herhangi bir uygunsuzluk bulamadım” ve “Bu gösteriyi durdurmak için sadece hükümetimizin en yüksek seviyesinden, yani başkent Bern’den bir talimat gelirse mümkün olabilir.” cevabını verdi.

Bay Bolinger, “Zürih Parlamento Tiyatrosunun ilkesi ‘Herkesi hoş karşılarız, fakat hiçbir şekilde seçim yapmayız.’” dedi.

Gösterinin, politika ile hiçbir alakası yok

Haberde, Shen Yun gösterisinde yer alan Falun Gong ile ilgili programların içinde iyilik yapanın iyilik, kötülük yapanın kötülük bulacağı ilkesi ve hayatın gerçek anlamını bulma gibi insan ahlakını yükseltecek konular var. Bu programlar insanın ruhuna dokunup aydınlatıyor ve insanlara daha aktif bir şekilde yaşama cesareti veriyor. Gösterinin, politika ile hiçbir alakası yok.

Kaynak: http://news.zhengjian.org/node/10963

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.