Belçika: Avrupa Parlamentosu Tüm Dikkatini Çin’deki İnsan Hakları Durumuna Yöneltti

Çin’deki Tibetliler, Uygurlar, Hıristiyanlar ve Falun Gong uygulayıcıları gibi gruplara karşı devlet tarafından yürütülen baskı konusu son zamanlarda bir kez daha Avrupa Birliği tarafından ele alındı.

Avrupa Birliği tarafından dünyada insan haklarını daha iyi bir şekilde ilerletmek için 6 Aralık 2012 tarihinden itibaren Brüksel'de iki gün süren bir forum düzenlendi. Çin, forumda ele alınan ana ülkelerden biri oldu.

[Uluslararası Af Örgütünün Çin üzerine araştırmacı olan Corinna-Barbara Francis]: "Genel olarak, Çin'de siyaset ve politikanın anayasadan daha üstün bir güç olduğunu beyan ederiz."

[Avrupa Birliği Dışişleri Başkanı, George Cunningham]: "Bizim en büyük endişemiz, Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarının durumudur, çünkü bu kişilerin tutuklanma sorunu devam etmektedir."

Falun Dafa Bilgi Merkezinin verdiği bilgiye göre, Falun Gong uygulayıcıları, bugün Çin'deki vicdan mahkûmların büyük bölümünü oluşturmaktadır.

[Uluslararası Af Örgütünün Çin üzerine araştırmacı olan Corinna-Barbara Francis]: "Falun Gong uygulayıcılarının şikâyet dosyaları Çin’deki işkence ve kötü muamelenin durumunu iyi bir şekilde gözler önüne sermektedir. Bu, sistematik, kurumsallaşmış ve yaygındır. "

1989 yılında Tiananmen Meydanındaki demokrasi hareketinin liderlerinden biri olan Dr. Yang Jianli, siyasi alanda, Çin’de meydana gelen insan hakları ihlallerinin bir suç olduğunu belirtti.

Dr. Yang Jianli, Çin halkının haklarının koruması ve sessizliğinin kırılmasına yardım etmek için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, uluslararası toplumun Çin Komünist rejimi tarafından yürütülen zulmün sona erdirilmesi için somut adımların atılması gerektiğini belirttiler.

Kaynak: http://es.clearharmony.net/articles/201301/110471.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.