Geleneksel Çin Sanatları: Kâğıt Kesme El Sanatı

Kâğıt kesme el sanatı, Çin'in en yaygın geleneksel sanatlarından biridir. Çin genelinde Bahar Bayramı'nda türlü şekillerde kesilmiş kâğıtları asma geleneği vardır. Pencerelere, kapılara ya da çalışma masası önündeki duvarlara asılan kesik kâğıt süsleri, bayrama ayrı bir neşe katar.

Kâğıt kesme sanatının hangi dönemde başladığı bilinmiyor. Bir araştırmaya göre, kâğıt kesme sanatı, antik çağlardaki dini törenlerden kaynaklanıyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesinde 1,500 yıl önce yapılmış kesik kâğıt süsleri bulunmuştu. Eskiden Çin'in kırsal kesimlerindeki kadınlar, sonbahar ekinini topladıktan sonra genelde bir araya gelerek kâğıt kesme süsleri yaparlardı. Bu, aynı zamanda her genç kızın olmazsa olmaz becerisini ve gelinin kabiliyetini gösteren önemli bir ölçüydü. Toplumun gelişmesiyle birlikte birçok kişi, bu beceriden vazgeçti. Ancak bunu meslek olarak sürdürenlerin sayısı da hiç az değil. Yani bugün kâğıt kesme sanatı hâlâ yaşatılıyor.

Çin'de kâğıt kesme işleri, artık yalnızca bir süsleme tekniği değil, kendi başına bir sanat dalı haline geldi. Kâğıt kesme sanatı, çizgi romanlar, sahne dekorları, gazete ve dergilerin manşetleri, kitap kapakları, televizyon ve sinema yapımcılığında da sık sık kendini gösteriyor.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.