Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü’den Esinlenen Mücevherler

Bir sanatçının evrenin yüce niteliklerine doğru yolculuğu
 

Natalia Basdeki, Yunanlı bir sanatçıdır. O, altın ve gümüş mücevher tasarımı yapıyor. Onun eserleri eşsiz ve özellerdir. Avrupa, Asya ve Amerika’da birçok müşterisi bulunmaktadır.

Bayan Basdeki, 1982’de Yunanistan’da doğdu. Atina’daki Vakalo/Derby Sanat Okulunda ve Londra’nın Goldsmiths’teki Central Saint Martin Okulu Güzel Sanatlar ve Tasarım bölümünde okudu. 2007 yılından itibaren, eserlerini dünya çapındaki fuarlar, galeriler ve dükkânlarda sergiledi.

Resmi web sitesinde, Falun Dafa uygulamasından esinlenerek tasarladığı birçok eser görülebilir.

Falun Dafa (aynı zamanda Falun Gong olarak adlandırılır) kişinin zihinsel ve bedensel yönden gelişimini sağlayan antik Çin uygulama metodudur. Uygulamanın temeli ise kozmosun temel doğası olarak kabul edilen “Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü”dür.

“Uygulama gerçek benliğimin özüne geri dönmemi sağladı. Ben küçükten beri hep mikro kozmosa merak duydum. Bir takı, içten dışarıya bakılırsa küçük ve güzel bir dünya gibidir.”

Fotoğrafın altındaki yazılar: Lotus çiçeği kolye ucu: Lotus çiçeği saflığın sembolüdür, güzellik, ruhsal uyanış ve sadakat ile ilişkilidir. Bu çiçek saf ve temiz olarak kabul edilir, çünkü o sabahleyin bulanık sulardan çıkarken mükemmel derecede temiz olabilir. (www.nataliabasdeki.com)

Mücevher sanatı zengin ve güzel bir minyatür dünyadır; bir iç görünümüm dışa yansımasıdır, o sanatçının iç dünyasını sergilediği bir sanattır. Bayan Basdeki, bu yüzden zamanın testine dayanacak güzel ve basit eserler sergilemek için mümkün olduğu kadarıyla saf olmaya çalışıyor.

“Mücevher sanatı ile uğraşmamın amacı, iç benliğin zenginleştirilmesi ile yapılan mücevherler ile kültürler ve değerlerin pozitif mesajlarını vermektir, aynı zamanda da insanlara gerçek güzelliğin içten geldiğini hatırlatmaktır.”

Bayan Basdeki, 2010 yılında Falun Dafa’yı uygulamaya başladı ve bu uygulama onun için sonsuz bir ilham kaynağı oldu. Aynı zamanda da onun içsel huzur ve sakinliğinin ana nedeni oldu.

“Falun Dafa, gerçek benliğimin özüne geri dönmemi sağlıyor ve bana içsel huzur veriyor. Yaratıcılık için kişinin yaratma şeklinin ve zihinsel durumunun çok önemli olduğunu anladım. Antik Çin’de çok eski zamanlarda, tüm çağlardaki insanlar bir işe başlamadan önce hep doğru pozisyonu sağlar ve zihinleri boşaltırlardı. Bu değerler günlük yaşamıma rehberlik ediyor.”

Kaybolan kültürlere ve antik zamandaki efsanelere hep merak duyduğundan, Falun Dafa uygulaması onun antik Çin medeniyeti ve 5,000 yıllık tarihi daha çok sevmesini sağladı.

“Bu kültürler insana farklı yönden şeyler gösteriyor ve yaptırıyor, ancak her ikisi de erdem için arayışlarla karakterize edilir! En son Uzakdoğu seyahatimde Hindistan ve Çin kültürlerinde benzer semboller gördüm. Bu benim için şu anlama geldi ki, antik zamanlarda bütün medeniyetler aynı ahlaki standartları paylaştı, fakat ahlaki değerlerin düşüşü ile her şey daha fazla karmaşık oldu.”

Mücevher sanatı kolay bir şey değildir, çünkü o birçok ilham, sabır, beceri ve karışık tekniklere ihtiyaç duyar. Kişi bir şeyleri yaratırken onun zihinsel durumu yaratıcılığının en önemli parçasıdır. Antik zamanlarda, insanlar bir işe başlamadan önce bedenlerini doğru bir şekilde yerleştirmeye ve zihinlerini boşaltmaya dikkat ederlerdi.

“Bir şey yaparken, tüm kalbinle ona odaklanırsan, çıkan sonuç hem güzel olur hem de ona sahip olan kişi de bu enerjiyi hissedebilir.”

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.