Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: “Kurnaz Tavşanın Üç Mağarası Vardır”

狡兔三窟 (Jiao Tu San Ku)
 

Bu deyim, Savaşan Devletlerin Stratejileri adlı eserde geçmektedir.

Qi Hanedanında vezir Meng Changjun'un evinde Feng Nuan adında bir beleşçi varmış. Feng çok akıllı birisiymiş ve Meng tarafından çok beğenilirmiş. Bir gün Feng Nuan, Meng Changjun tarafından alacakları toplamaya gönderilmiş. Feng Nuan, ayrılırken Meng Changjun'e sormuş: "Borçları tahsil edince ne alacağım?" Meng Changjun ise hiç tereddütsüz yanıt vermiş: "Bende en eksik görürsen, onu al."

Feng Nuan alacakları toplayacağı yere gelince borçluların hepsinin yoksul köylüler olduğunu fark etmiş. Hemen borçlarının silindiğini ilân etmiş. Feng Nuan, Meng Changjun'un evine döndükten sonra, Meng, kendisine neler getirdiğini sormuş. Feng ise "Senin mücevherlerin, atların ve güzel kızların var. Yani her şeyin var. Ben sana sadece “erdem” getirdim." Meng Changjun, Feng Nuan'ın açıklamasını dinledikten sonra hiçbir şey dememiş.

Daha sonra Meng görevinden alınmış, bu nedenle bir zamanlar borç toplamak için gittiği yerlere gitmiş. Bölge halkı Meng'in gelişini duyunca uzun bir yol kat ederek Meng'i karşılamaya koşmuş. Ancak o ana kadar Meng, Feng Nuan'ın kendisi için aldığı "erdemin" değerine kavramış, Feng Nuan'a teşekkür etmiş. Feng Nuan, ancak üç mağarası olan kurnaz bir tavşanın ölümden kurtulabileceğini, yatacağı sadece tek bir yeri olan kimsenin yine de kaygılı olması gerektiğini dile getirdi.

Bugün insanlar bu deyimi hatırlatarak kendilerini koruma veya karşılık verme yöntemlerinin birden fazla olduğunu anlatır.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.