Avrupa Parlamentosunda Düzenlenen Oturum İle ÇKP’nin Organ Toplama Uygulamasına Odaklanıldı

9 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosunda “Çin’deki Din Zulmü: Bir Dehşet Hikâyesi” adlı bir oturum düzenlendi. Oturum, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Bay Edward McMillan-Scott tarafından Temsil Edilmeyen Uluslar ve Halklar Kuruluşu ile birlikte düzenlendi. Avrupa Parlamentosunun çok sayıda üyesi, insan hakları kuruluşlarından temsilciler, uzmanlar ve bilim adamları, organ toplama uygulamasının tanıkları dâhil çok sayıda kişi toplantıya katıldı ve konuşma yaptılar. Oturumda Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü ayrıntıları ile yansıtan resimlerde gösterildi.

9 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosunda “Çin’deki Din Zulmü: Bir Dehşet Hikâyesi” adlı bir oturum düzenlendi

Oturumda ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü ayrıntıları ile yansıtan resimlerde gösterildi

2012 yılının Aralık ayında Amerikan Kongresinde “Çin’deki Falun Gong: İnceleme ve Güncelleme” başlıklı bir oturum düzenlendi. Avrupa Parlamentosu Ocak ayında da ÇKP’nin dinlere yönelik zulmü hakkında düzenlediği bu oturum ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmün dünya haberlerinde ön planda tutmuştur.

İnsanlık dışı zulüm

Bay Edward McMillan-Scott, toplantıya başkanlık yaptı ve Çin’de Bay Cao Dong ve diğer birkaç Falun Gong uygulayıcısı ile görüşme imkânı bulduğunu anlattı. O, “Çin’i en son 2006 yılında ziyaret ettim. Ve Falun Gong uygulayıcıları da dahil bazı muhalifler ile bir araya geldim. Bu görüşmelerin ardından hepsi tutuklandı ve gözaltına alındı. Hatta onlardan bazıları ağır işkenceler gördü.”

Bay Scott, Falun Gong uygulayıcılarının hala ÇKP’nin insanlık dışı acımasız zulmüne maruz kalmaya devam ettiklerini söyledi. ÇKP’nin aynı zamanda Tibetliler, Uygurlar ve Hıristiyan ev kiliselerinin üyelerine zulmetmeye devam ettiğine de dikkat çekti.

ÇKP’nin gizli organ toplama uygulaması açığa çıktı

ÇKP’nin işlediği vicdan mahkûmlarından, özellikle de Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama suçu 2006 yılının başlarında ortaya çıktı. Bu suçu doğrulayan kanıtlar reddedilemez.

Avrupa Falun Dafa Derneği Başkanı Manyan Ng, “ÇKP’nin canlı organ toplama olayı ilk ortaya çıktığında birçok insan buna şaşırmadı, çünkü herkes Afrika, Hindistan, Güney Amerika gibi ülkelerde de benzer şeylerin olduğunu düşündü. Ama onlar, bu bölgelerdeki organ ticaretinin, ÇKP’nin Çin’de elindeki devasa devlet mekanizmasından yararlanarak, hükümetin desteği ile yürüttüğü üçlü eylemin çok küçük bir parçası olduğunu ve bu büyük ölçekli bir suç faaliyetlerinin hükümetin desteği ile yürütüldüğünü bilmiyorlar. Anlaşılacağı gibi, yukarıda bahsedilen diğer bölgelerdeki örnekler, ÇKP’nin işlediği suçlar ile kıyaslanamaz. İnsanlar artık ÇKP’nin canlı organ toplama suçunun gittikçe daha fazla farkına varıyor.” dedi.

Bir doktorun organ toplama hakkındaki ifadeleri: “Unutamadığım korkunç bir kâbus oldu”

İdam mahkûmlarından organlarını toplayan Uygur kökenli bir cerrah olan Bay Enver Tohti de oturumda konuştu

Çin’in Sincan bölgesinden Uygur kökenli bir cerrah olan Bay Enver Tohti, 15 yıl önce idam mahkûmlarından organlarını topladı. O silah seslerini duyduktan sonar kurbanı görmek için yanına koştuğunda adamın hala ölmediğini gördü –çünkü cellât organları çıkarılırken hala hayatta olduğundan emin olmak için kasten mahkûmun göğsünün sağ tarafına ateş etmişti.

Bay Tohti, “O an orada nasıl hissettiğimi anlatmanın hiçbir yolu yok. Bir doktor olarak, benim asıl görevim hayat kurtarmaktı. Ama ben ise onun karaciğerini ve böbreklerini çıkararak o kişiyi öldürdüm. Hala kendimi affedemiyorum. Benim için, bu bir doktor olarak görevlerime bir tür küfürdür. Bu yüzden yıllardır kalbimde büyük bir ağırlık hissediyorum.” dedi.

Doktor Tohti, yaptığım şeyden fazlası ile pişmanlık duymama rağmen, kurbanın ruhunun huzura kavuştuğunu umuyorum ama hala bu konuda kâbuslar görüyorum. O bu konuda tanıklık etme yolunu seçti ve bu yolla, böyle bir suçun yeniden işlendiğini görmek istemediğini açıkladı. Buna benzer şeyler yaşayan daha faza doktoru halka yaşadıklarını açıklamaya çağırdı.

Uzman: Şimdi daha korkunç trajediler yaşanmakta

Bir Çin uzmanı olan Bay Ethan Gutmann’ın tahminlerine göre yaklaşık 65,000 Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldü

Oturumda ünlü bir Çin uzmanı olan Ethan Gutmann ve tıp profesörü olan Alman Dr. Li Huige, insan hakları kuruluşları tarafından yapılan bir araştırma; daha fazla tanığın ifadesi; eski komünist yetkililerin ifadeleri; uluslararası araştırmacılar tarafından anakara Çin’deki tıp sistemi ile yapılan telefon görüşmeleri ve ÇKP liderlerinin telefon kayıtları; Falun Gong uygulayıcılarını alıkoyan ve işkence yapan personel kayıtları; organ nakli bekleyen hastaları için gerekli organ için sadece iki hafta beklemesi gerektiği söylenen Batılı doktorların ifadeleri dâhil çok sayıda bilgi ve ayrıntılı veri sundular. Onlar büyük ölçekli organ toplama uygulamasının varlığını tüm noktaları ile var olduğunu ve halen devam ettiğini belirttiler. Kurbanları, Tibetliler, Uygurlar ve siyasi mahkûmlar oluşturmaktadır. Falun Gong uygulayıcıları ise en büyük kurban grubudur. Bay Gutmann yaklaşık 65,000 Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğünü tahmin etmekte.

Gutmann, eski Chongqing Emniyet Müdürü Wang Lijun’un 2012 yılında Amerikan Konsolosluğuna kaçtığını ve ardından bir dizi olayın yaşandığını ve Çince online arama motoru Baidu’dan “Organ Toplama” kelimesi arandığında Bo Xilai, Zhou Yongkang ve Jiang Zemin’in organ toplama olayının ardındaki isimler olduğu öne sürüldüğüne dikkat çekti.

Bay Gutman, uluslararası toplumun son dönemde konuyla ilgili harekete geçmiş olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. “Avustralya’ya gittim ve politik düzeyde sahici bir hareketin olduğunu görünce oldukça şaşırdım. Özellikle politikanın alt seviyelerinde, yerel seviyede ve devlet düzeyinde, Amerika’da ise bu daha da çarpıcı. Yani, yüz Kongre Üyesi çıkıp: ‘Dışişleri Bakanlığının bildiklerini söylemesi gerekir. Wang Lijun size ne anlattı? Organ toplama hakkında herhangi bir şey söyledi mi?’ dedi. Onların Dışişleri Bakanlığına yazdıkları mektup gerçekten bu mesajı taşıdı. Bu büyük bir değişimdir.” dedi.

Avrupa Parlamentosu Üyesi: Canlı organ toplama hayatları tahrip etmek ve insane onuruna yapılan bir hakarettir

Avrupa Parlamentosu Üyesi Bay Tunne Kelan: Canlı organ toplama hayatları tahrip etmek ve insane onuruna yapılan bir hakarettir

Avrupa Parlamentosu Üyesi Bay Tunne Kelan da oturuma katıldı. O kendisi ile röportaj yapan muhabire: “Bunun çok endişe verici bir sorun olduğunu düşünüyorum.” Avrupa halkının ve Avrupalı politikacıların ÇKP’nin insan hakları, insan onuru ve dine yönelik baskısı hakkındaki gerçeğin ne kadarını bildiğini merak ettiğini belirten Bay Kelan, bu ülke özellikle mahkûmları dönüştürmek için “çalışma yoluyla yeniden-eğitim”i kullanmakta ve hükümet bu mahkûmların organlarının alınması yoluyla gerçekleştirilen organ ticaretine doğrudan katılmakta hatta bunların “devlet organları” olduğunu iddia ettiğini belirtti. O, devlet (rejim) vatandaşları kontrol altında tutmakta ve organlarını toplamakta, bu ahlaki açıdan yıkıcı bir durumdur ve eğer ciddi bir uygulamaya gitmezsek, aynı şekilde bizlerde ahlaki ve politik açıdan olup bitenlerde eş derece sorumlu hale gelmiş olacağız yorumunda bulundu.

Avrupa Parlamentosu üyesi Leonidas Donskis: “İnsanlığa karşı böyle suçların ancak Naziler ile bağlantısı olabilir.”

Avrupa Parlamentosu üyesi Leonidas Donskis, bu oturumun bir uyandırma çağrısı olduğunu söyledi ve “Uygar bir ülkede böyle şeylerin mümkün olduğuna inanmak insanlar için çok zor. Avrupalı yâda Kuzey Amerikalılar için ise, insanlığa karşı bu tür suçlar sadece Naziler ile bağlantılıdır. Bu tek kelimeyle insanlığa karşı bir suçtur. Bu Lahey İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kovuşturulmalı ve insanlığa karşı işlenen bu suç olduğu yüksek sesle söylenmelidir. Bu, bu kadar basittir.” diye ekledi.

Bay Donskis, Kilgour ve Matas tarafından ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplama uygulaması üzerine yaptıkları bağımsız araştırmayı okuduktan sonar rapordaki bilgilerin çok güvenilir olduğuna inandığını belirtti. O, “Çünkü insanlar hala medyadaki bazı kişilerin, bazı gazetecilerin ve bazı verilerin abartılmış olabileceğini düşünüyorlar. Ama Kilgour/Matas’ın raporunu okuduktan sonra onların oldukça net ve inandırıcı olduğunu düşünüyorum. Bu raporun göz açıcı bir tecrübe olduğuna ve insanların Çin’de yaşananların kesinlikle bir kâbus ve şeytani bir şeyler olduğunu anladıklarına inanıyorum.” dedi.

Avrupa’daki 166,461 kişi dilekçeyi imzalayarak Birleşmiş Milletlerden araştırma yürütmesini istedi

Bundan önce 18 Aralık’ta uluslararası çapta ünlü insan hakları avukatı David Kilgour, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonuna 84 kg ağırlığında bir dilekçe sundu. Dilekçe Avrupa’daki 36 ülkeden 166,461 kişi tarafından ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplaması ile ilgili iddiaların araştırılması amacıyla Çin bağımsız bir araştırma takımı yollanması istemiyle imzalanması ile hazırlanmıştır.

Canlı organ toplama uygulamasının araştırılması için çağrıda bulunan dilekçe 36 Avrupa ülkesinden 166,461 kişi imzaladı

Dilekçe, 6 Ekim 2012 tarihinde uluslararası sivil toplum kuruluşu “Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Derneği (DAFOH)” ve Avrupa’daki “Şiddete Karşı Radikal Parti” tarafından ortaklaşa başlatıldı. Bir buçuk ay sonra 22 Kasım 2012 tarihi itibariyle İsviçre, İsveç, İngiltere, Danimarka, Almanya, İrlanda, Ukrayna, Fransa, Norveç, İtalya, Polonya, Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinden ve Avustralya, İsrail, Hindistan dâhil Avrupa dışında birçok ülkeden imzalar toplandı. Yaşamın her kesiminden insanlar dâhil Avrupa Parlamentosunun 700 üyesi, Kongrenin Avrupalı üyeleri, belediye başkanları ve diğer devlet adamları da dilekçeyi imzaladılar.

DAFOH sözcüsü Doktor Damon Noto, “Ben bu imzaların vahşete bir son vermek isteyen Avrupa halkının iradesini temsil ettiğine inanıyorum.” dedi.

Gerçeği öğrenmek ve kötülüğü durdurmak için birlikte çalışmak

Falun Dafa Bilgi Merkezi adına oturumda konuşan Zhang Erping, “Şimdi uluslararası toplum bu suç karşısında giderek daha endişeli bir hale geldi. Bizler tüm insanların bu konunun farkına varacaklarını ve zulme en kısa sürede bir son verileceğini umuyoruz.” dedi.

Bay Zhang, Çin’de Partiyi bırakma kampanyası dâhil gerçeği öğrenmek için internet ablukasını aşmaya yönelik birçok olumlu girişimin olduğunu belirtti. Falun Gong uygulayıcılarının Çin içinde ve dışındaki çabaları sayesinde, insanlar Çin’de adalet için ayağa kalkmaya başladı. Örneğin, Habei, Heilongjiang ve diğer eyaletlerde meydana gelen olaylarda vatandaşlar Falun Gong uygulayıcıları için adalet istemiyle bir dilekçe imzaladılar. Hatta Falun Gong’a ÇKP tarafından hala sert bir zulüm yürütülüyor olmasına rağmen uluslararası toplumda ve anakara Çin’de çok daha fazla insan gerçeği öğrendi. Onlar zulme karşılar ve zulmü durdurmak için çaba sarf ediyorlar.

Avrupa Parlamentosu üyesi Crane röportaj sırasında: “Bugün Çin Komünist Partisi tarafından işlenen suçlar hakkındaki bilgiler daha da aydınlatıldı ve artık yeterli bilgi alamadığımız iddia edemeyiz. Bunun yerine, artık zaten yeterli bilgimiz bulunmakta. Bugün anakara Çin’deki insanların yaptığı şeylerin bizlere büyük cesaret verebileceğini düşünüyorum; onlar yalanlar üzerine inşa edilen ÇKP sistemini terk ediyorlar.

Belki Çin halkı açıkça Çin Komünist Partisine ve siyasi taleplerine karşı değil. Çünkü bunu yaparlarsa hapishaneye gönderilebilirler ama insanlar Çin Komünist Partisinin propaganda ve yalanlarını reddetmekte ve onlar ÇKP’den uzaklaşıyorlar ve ÇKP medyasının yalanlarına göre hareket etmiyorlar. Her Çinli bağımsız bir birey olarak kendi seçimini yapabilir. Riskli olsa da ruhlarını ondan kurtarmak ve kendi bütünlüğünü korumak için sorumlu bir vatandaş olarak durumlarını kurabilirler. Bu nedenle, şu anda ÇKP’yi Terk Etme kampanyası anakara Çin’de hızla yayılmakta. Partiyi ve Partiye bağlı kurumları bırakarak sizde bu akıma katılın. Bu hareket Çin’e ve hatta dünyaya bile önemli değişiklikler getirecektir.”

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2013/1/31/欧议会听证会-聚焦中共活摘器官-268442.html
İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2013/2/11/137628.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.