Tarihsel Figürler: Çin Kültürünü Yaratmak İçin Tanrılar Tarafından Gönderilen - Fu Xi

Çin tarihine göre, Cennetten gelen tanrılar Nu Wa tarafından hazırlanan kültürü doğrudan Çinlilere sundu. Çin becerilerini geliştirmek, tabiat bilinçlerini artırmak, yaşamak için gerekli temel bilgi ve becerileri öğretmek için dünyaya gönderilen en tanınmış iki ilahi varlık Fu Xi ve Shen Nong’dur. Bir zamanlar insanoğlu tanrılar ile birlikte yaşardı ve Çin, “kutsal toprak” olarak anılırdı.

İnsanların tanrılar ile bir arada yaşadığı dönemde Çin'de yaşamış olan Fu Xi (Catherine Chang/The Epoch Times)

O zamanlar Çin halkı çok basit bir hayat yaşamaktaydı. Aç hissettiklerinde yemek arar, doydukları zaman da kalan yemekleri atarlardı. Fu Xi, Çinlilere balık tutmaları için nasıl ağ yapılacağını öğretti. Bu sayede, insanlar üretken olmaya başladı. Fu Xi, ayrıca insanlara hayvan evcilleştirmeyi öğretti, bu sayede çiftliklerin temeli atıldı.

Buna ilaveten, Çin toplumunda evlilik düzenini uyguladı. Fu Xi yeryüzüne gelmeden önce insanlar yakın akrabaları ile birlikte oluyor ve çocuklar babalarının kim olduğunu bilmeden anneleri ile yaşıyorlardı. Fu Xi, birliktelik kavramını değiştirdi, evlilik sistemi ve düğün geleneğini uyguladı.

Fu Xi, ayrıca “Quipe – kayıt tutma” sistemi olan ip bağlama yöntemi yerine “Shu Qi” tahta üzerine oyma sistemini yarattı. Ayrıca insanlık için yasalar oluşturdu ve farklı bölgelerin yönetimi için sınırlar belirledi. Kamu yönetimi ve idaresinden sorumlu yetkililer atadı.

Fu Xi, Çinli insanların dünyalarında ve cennetlerde meydana gelen değişiklikleri ve Cennetin iradesine uymanın önemini anlamalarına imkân tanıyan sekiz triagramların (bagua) yaratıcısı olarak kabul edilir. Bu doğrultuda, Çinliler cennet ve tabiata saygı ile ibadet eder, çünkü kültürlerinin tanrılar tarafından kendilerine hediye edildiğine ve kutsal kültür özelliği taşıdığına inanırlar.

Geleneklere göre, Çinlilere tarım aleti üretmeyi, toprak ekilebilir hale nasıl getirileceğini ve bitki yetiştirmeyi Shen Nong öğretmiştir.

Tanrıların yardımı sayesinde eski Çin dönemindeki insanların yaşam kalitesi artmış, doğa ile mücadele etmeye ve temel insan davranışları sergilemeye başlamışlardır. Bu sayede, deneyimsiz ve dürüst Çinliler yavaş yavaş kendileri için bir yaşam biçimi geliştirmiş ve uygar toplumun ilk aşamalarına geçiş yapmışlardır.

Kaynak: http://www.theepochtimes.com/n2/china-news/fu-xi-and-the-origin-of-chinese-civilization-57536.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.