Tarihsel Figürler: Shen Nong - Tarım ve İlacın Atası

Fu Xi, evlilik sistemini kurduktan sonra antik Çinlilerin nüfusu birden artmaya başlamış. Bundan dolayı da artık insanlar yeni problemler ile yüzleşmeye başla hale gelmişler. İlk olarak, ne yiyeceklerini ve nasıl yiyeceklerini bilmiyorlarmış. İkinci olarak ise, hastalıkları nasıl tedavi edeceklerini bilmiyorlarmış. Söylenenlere göre salgın bir hastalık o devirde birçok insanın ölümüne neden oluyormuş.

Bir efsaneye göre Shen Nong, kristal berraklığında bir vücut ile doğmuş ve tüm organları net bir şekilde görünebiliyormuş. Doğumundan üç gün sonra konuşmuş; doğumunun beşinci gününde yürüyebilmiş, yedinci günde ise tüm dişleri olgunlaşmış.

Yukarıda bahsedilen sorunlara çözümler bulabilmek için Shen Nong yenilebilir yiyecek ve şifalı ot bulmak için dağlara gitmiş. Sonuçta sık sık yiyecek zehirlenmesi yaşamış; en yüksek rekor ise bir günde yetmiş kere zehirlenme yaşamasıymış. Her seferinde yiyecek zehirlenmesinden kurtulabilmesinin sebebi ise kristal berraklığında bir vücuda sahip olduğu için şifalı otların nasıl reaksiyon verdiklerini izleyebilmesiymiş. Bu yolla hangi tür şifalı otların kendini iyileştireceğini bilebiliyormuş.

Toplamda Shen Nong iyileştirme fonksiyonu olan 365 şifalı ot keşfetmiş. Çin tıbbının kapsamlı alt yapısını dosdoğru bir şekilde hazırlamış ve tüm bunlar bir kitapta kaydedilmiş. Çin tıbbının binlerce yıllık gelişiminin temeli Shen Nong’un keşifleri ile atılmış. Bu sebepten Shen Nong, Çin Tıbbının ilk atası olarak anılır.

Ayrıca, Shen Nong insanların manevi yaşamlarını zenginleştirmek için bir banjo (beş kirişli saz) icat etmiş. Toprağın saban ile sürülmesi icadı da Shen Nong tarafından yapılmış ve insanlara öğretilmiştir. Aynı zamanda insanlara çömlek yapmayı, ızgara ile yiyecek pişirmeyi ve kadınlara ipekböceklerinden ipek yapmayı öğretmiş. Tarımsal kabile toplumu olmayı Çinli insanlara öğreten de Shen Nong’muş.

Buna ek olarak, insanların mallarını birbirleri ile değiş tokuş edecekleri bir pazar kurarak, hayatlarının gelişmesine önemli derecede katkıda bulunmuştur. Bundan dolayı tüm nesiller boyunca çiftçiler, eczacılar ve doktorlar Shen Nong’a bir Tanrı gibi saygı duymuşlardır.

Kaynak: http://www.theepochtimes.com/n2/china-news/shen-nong-father-of-agriculture-and-medicine-57848.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.