Kore: ÇKP’nin Kore’deki Shen Yun Gösterisini Engelleme Çabası Başarısız Oldu

Kore Falun Dafa Derneği 11 Mart 2013 sabahı, ÇKP’nin Kore’deki Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması yaparak, ÇKP’nin Kore’deki Shen Yun Gösterisini engelleme çalışmalarını açığa vurdu. ÇKP, Kore’deki üniversiteyi “eğer Shen Yun Gösterisine izin verirse, bir daha Çin öğrencilerini göndermeyeceğiz.” ve “Çin’e gitmek isteyen Koreli öğrencilere vize vermeceğiz” diyerek tehdit etti.

Kore Falun Dafa Derneği 11 Mart 2013 sabahı, ÇKP’nin Kore’deki Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması yaparak, ÇKP’nin Kore’deki Shen Yun Gösterisini engelleme çalışmalarını açığa vurdu.

2013 yılının Nisan ayı itibaren, Shen Yun Gösteri Sanatlar Grubu Kore’nin beş büyük şehrinde gösteri gerçekleştirecek ve şu anda bu şehirlerdeki büyük tiyatroların hepsi biletleri satmakta. ÇKP’nin Kore’deki Büyükelçiliği bir kez daha gösteriyi engellemeye çalıştı. Onlar yerel hükümetlerdeki liderlere ve Shen Yun ile sözleşme yapan tiyatrolara baskı yaptılar, çeşitli tehditler ve bahaneler ile Shen Yun’ün bu şehirlerdeki gösterilerini durdurmak istediler. Fakat onların istekleri ardı ardına reddedildi.

Changyuan Şehrindeki Tiyatro: Shen Yun gösterisi “kesinlikle problem olmayacak”

6 Mart 2013 sabahı, ÇKP’nin Busan’daki Başkonsolosluğunda görevli Wu Jingjing ve Baş Konsolos sekreteri Liu Yintie sırayla Changyuan Şehir Belediyesindeki Uluslararası İşbirliği Müdürü ve Chengshan Sanat Bürosu Başkanını ziyaret ettiler ve Shen Yun’ün Changyuan şehrindeki gösterilerinin iptal edilmesini istediler. Fakat tiyatro bu haksız istekleri net bir şekilde reddetti ve “Shen Yun’ün gösterisi kültürel ve sanatsal bir gösteridir, sahnede performans yapması kesinlikle problem olmayacak.” diye cevapladı.

Tiyatro tarafından ciddi şekilde reddedilmelerinin ardından, ÇKP’nin Busan Başkonsolosluğu hala vazgeçmedi ve alınan bilgiye göre, Başkonsolos He Xiaofei birkaç gün sonra bir kez daha Şehir Belediyesini ziyarete gidecek ve yerel hükümete baskı yaptı.

ÇKP Konsolosluğu görevlisi Jin Yanguang’ın engelleme çabası tekrar boşa gitti

ÇKP’nin Busan Başkonsolosluğunun Shen Yun gösterisini engellemeye çalışması ilk kez olmuyor. Geçen sene sonunda, ÇKP’nin Busan Başkonsolosu Jin Yanguang yerli belediyeye gitti ve onları Shen Yun’e herhangi bir tiyatro verilmemesi için tehdit etti. Bunun karşılığında yerli belediye Jin Yanguang’un istediğini kabul etmedi ve ona, “Biz Shen Yun gösterisini bir kültür olarak görüyoruz.” cevabını verdi.

ÇKP’nin yurtdışındaki diplomatlarının yaptığı bu tür eylemler şimdiden Kore’de şaka konusu oldu ve birçok kişi bu konu üzerinde yorum yaptı. İnsanlar, “Kendisi çok güçlü bir iktidar olan ÇKP neden bir gösteriden bu kadar korkuyor” ve “ÇKP neden Çin’e ait geleneksel kültürden korkuyor” diye soruyor.

Gwangju Tiyatrosu: “Gösteriyi seyrettikten sonra yargılayabiliriz”

Bu sene 26 Şubatta, ÇKP’nin Gwangju’daki Başkonsolosluğundan Yu Jinfeng ve Dai Minkai adında kişi Shen Yun ile sözleşme yapan Gwangju Kültür Merkezine gidip tehdit ettiler. Tiyatro, Konsolosluktan gelen çalışanların mantıksız taleplerini hemen reddetti ve “Şu anda bunları düşünmek için çok erken, eğer bu gösteride herhangi bir problem varsa, biz gösteriyi seyrettikten sonra mutlaka yargılayabiliriz.” diye cevap verdi.

Öğrenci göndermemek ve vize vermemek ile tehdit etti

Basın açıklamasında, Falun Dafa Derneği tarafından ÇKP Konsolosluğunun bir Kore üniversitesini bir daha okula Çinli öğrenci göndermeyecekleri ve Çin’e gitmek isteyen Koreli öğrencilere de vize vermeyeceklerini belirterek tehdit ettiğinden bahsetti. Bunun dışında, ÇKP’nin Büyükelçiliği Kore hükümetinin devlet kuruluşlarına da baskı yapmaya çalıştı.

ÇKP, geçen sene Eylül ayında, sahte “Jilin Shen Yun” adında bir gösteri grubunu da Kore’ye gönderdi ve başkent Seul’de gösteriyi yaptı. ÇKP basınının yaptığı büyük tanıtıma karşın, tiyatronun sorumlusu gösterinin ardından, “Bir daha böyle bir gösteriyi kabul etmeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: http://www.epochtimes.com/gb/13/3/11/n3819840.htm

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.