Avrupa Parlamentosu Üyeleri: Çin’deki Organ Toplama Acımasızlığı Devlet Yaptırımıdır

Ülkedeki Falun Gong zulmü, Falun Gong uygulayıcılarını Çin’deki büyük ölçekli zorla organ toplama uygulamasının birincil hedefi yapmıştır. Çin komünist totaliter rejimi, insanlığa karşı bu iğrenç suça ve bu suçun sistematik olarak yürütülmesine izin verdi.

Bir kısım AB Parlamentosu üyesi (milletvekili) AB konuyla ilgili kararı kabul etmeden önce bu önemli düşünceye dikkat çekti.

Avrupa Parlamentosundaki beş siyasi partiden 56 milletvekili tarafından önerilen kararda Çin hükümetine, “vicdan mahkûmlarından ve dini ve etnik azınlık gruplarının üyelerinden organ toplama uygulamasının hemen sona erdirilmesi için…” çağrısında bulunuldu.

Uygulamanın 2015 yılında aşamalı olarak bırakılacağı açıklaması ile ilgili olarak ise, “kesinlikle kabul edilemez” yorumunda bulunuldu. Ayrıca, Falun Gong uygulayıcıları dâhil Çin’deki bütün vicdan mahkûmlarının “derhal serbest bırakılması” için de çağrıda bulunuldu.

Avrupa Parlamentosu Üyeleri: Çin’deki Organ Toplama Acımasızlığı Devlet-Yaptırımındadır

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Edward McMillan-Scott

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Edward McMillan-Scott, Avrupa Parlamentosunun genel kurul toplantısı sırasında gerçekleştirilen bir basın konferansında, sadece Çin totaliter bir rejim olduğundan büyük ölçekli organ toplama uygulamasının mümkün olduğunu söyledi.

O, totaliter rejimler –Naziler, Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (SSCB) yâda Çin Komünist Partisi (ÇKP)—ile ilgili kötülüğü hiçbir şekilde durdurmadıkları yönündeki güçlü görüşünü ifade etti. Diğer bağımsız araştırmaların yanı sıra, 2006 yılında Çin’de kendi yaptığı araştırma da aynı sonuca çıktı… Vicdan mahkûmları, özellikle de Falun Gong uygulayıcıları zorla organ toplama uygulamasının birincil hedefleridir.

Bay McMillan-Scott, NTDTV (Yeni Tang Hanedanlığı Televizyonu) ile yaptığı bir röportaj sırasında, “Avrupa Parlamentosu 500 milyon Avrupalının sesidir. Vicdan mahkûmları, özellikle de muazzam sayıdaki Falun Gong uygulayıcısı, bu korkunç yolla işkence ve kötülüğe maruz kalmakta ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından yürütülen bu çok kazançlı uygulama yüzünden hayatlarını kaybetmekteler ve alınan bu karar, yaşanmakta olanları kınamaktadır.” dedi.

Profesör Leonidas Donskis


Litvanya’dan milletvekili Profesör Leonidas Donskis, organ toplama suçlarının sadece ve sadece komünist bir ülkede meydana gelebileceğine inandığını söyledi. O, Çin’e saygı duymasının ancak ve sadece bu suça derhal son vermesi durumunda mümkün olacağını söyledi.

“21. yüzyılda organ toplamanın organ nakilleri için hammadde yarattığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bu, II. Dünya Savaşı sırasındaki Nazilerin durumundan sonra kesinlikle inanılmaz. Bu tür uygulamalara tahammül edemeyiz.” diye belirtti.

Milletvekili Laima Liucija Andrikiene, Avrupa Parlamentosunda kararın kabulünden sonra, “Bu acil karar üzerine yapılan müzakereler sırasında ben de kendi fikrimi dile getirdim. Çin’deki sistematik ve devlet-yaptırımındaki, siyasi mahkûmlar ve Falun Gong uygulayıcılarının da dâhil olduğu vicdan mahkûmlarına yönelik organ toplama uygulaması, kesinlikle kabul edilemez ve derhal sona erdirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Falun Gong Uygulayıcıları İlk Öncelikli Hedeftir

Falun Gong uygulayıcılarından zorla organ toplandığına dair haberler 2006 yılında patlak verse de, Çinli doktor Wang Guoqi, 2001 yılının Haziran ayı başında Amerikan Kongresinde hastanelerin devletin güvenlik kurumları ile yaptığı gizli anlaşmalar dahilinde idam mahkumlarından yazılı izinleri olmadan organ topladıklarını ve bu nakillerin kazançlı bir gelir kaynağı olduğunu ifade etti.

Falun Gong zulmü yüzünden çalışma kampları ve hapishanelerde çok büyük sayıda vicdan mahkûmu bulunmakta ve “Falun Gong uygulayıcılarını fiziksel olarak imha et, itibarlarını zedele ve mali yönden iflas ettir” direktifi altında organ toplama uygulaması önemli ölçüde genişledi.

Milletvekili ve eski savcı Monica Macovei, Avrupa ülkelerindeki bekleme süreleri ile Çin’deki uyumlu organları bekleme süresi arasındaki büyük farka dayanarak, ülkede büyük bir canlı organ havuzunun varlığının şüphesiz olduğunu belirtti.

Röportajda, “Organları toplamanın kurbanı olan bu insanların yarısının Falun Gong’dan geldiğini vurguluyorum. Temel olarak, uygulayıcılar 1999 yılındaki barışçıl gösterinin ardından bu suçun birincil kurbanları oldular.” yorumunda bulundu.

Milletvekili ve eski savcı Monica Macovei, Çin’de büyük bir canlı organ havuzunun varlığının şüphesiz olduğunu belirtti.

Finlandiya’dan milletvekili Eija-Riitta Korhola, Çin’deki büyük ölçekli zorla organ toplama uygulamasının en önemli nedeninin, Bay McMillan-Scott’ın da uluslararası hukuka göre soykırım olarak tanımladığı Falun Gong’a karşı yürütülen sistematik ve devlet yaptırımıyla gerçekleştirilen zulüm olduğuna inandığını ifade etti.

Finlandiya’dan milletvekili Eija-Riitta Korhola
Avusturya’dan milletvekili Franz Obermayr, Avrupa Birliği (AB) genel kurul oturumundaki konuşmasında, Falun Gong uygulayıcılarının ÇKP’nin devlet yaptırımıyla gerçekleştirdiği organ toplama uygulamasının birincil kurbanları olduğunu belirtti.

”Desteğimizi Sürdürmek İçin Çok daha Kararlıyız”

Kıdemli milletvekili Tunne Kelam

Kararın mimarlarından olan Parlamentodaki en büyük siyasi grubun üst düzey milletvekili Bay Tunne Kelam, kararın kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “ Oldukça gecikmiş olmasına rağmen bu destek sürecinde çok fazla şey öğrendim. Şimdi Çin’de neler olduğu konusunda daha netiz ve Çin dostlarımıza dayanışmamızı ifade etmek ve desteğimizin çok daha kararlı bir şekilde devam edeceğini ifade ediyoruz.” dedi.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2013/12/22/143765.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.