İngiltere: Uluslararası Af Örgütü, Cardiff Üniversitesinde Çin’deki Organ Toplama Acımasızlığını Kınadı

Cardiff Üniversitesi kampüsündeki öğrenci birliği binası önündeki şok edici görüntü oradan geçmekte olan birçok kişinin dikkatini çekti: bir ameliyat masasında yatan bir kişinin kanlı bir kağıt üzerinde organları sergileniyordu. Birkaç doktor ve bir hemşire, öğrenciler ve öğretim görevlileri ile konuşmaktaydı. Ameliyat masasının üzerinde “Zorla Organ Toplamayı Durdurmak İçin Bize Yardım Edin” yazılı bir pankart asılıydı.

Bu etkinlik, Uluslararası Af Örgütü Cardiff Şubesi (Uluslararası Af Örgütü Cardiff Derneği) tarafından 28 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen imza kampanyasının bir parçasıydı. Derneğin üyeleri Çin’deki canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama uygulamasını canlandırarak, olayı kamuya teşhir edip, durdurulmasına yardım edilmesi çağrısında bulundular.

Organ toplama uygulamasının canlandırılışı ve imza kampanyası

Af Örgütü Cardiff Derneği başkanı ve ünlü nörobilim uzmanı olan Amber Ruguski faaliyeti başlattı. İki hafta önce “Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH)” Wales (Galler) Ulusal Meclisinde “Çin’deki Etik Dışı Organ Toplama” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Foruma katılanlar arasında yer alan Amber ve birkaç üye acımasız gerçekler karşısında şok oldular. Ve ardından hemen harekete geçmeye karar verdiler. İki hafta içinde faaliyet için gerekli broşür ve pankartları tasarladılar ve organ toplama uygulamasını canlandırmak için hazırlık yaptılar.

Organizatörler, DAFOH’un (Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu) Birleşmiş Milletlere (BM) Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarından organ toplamaya hemen bir son verilmesi çağrısında bulunmak amacıyla dünya çapında düzenlediği kampanyaya destek için imza topladılar. Konunun aciliyeti ve öneminin bilincinde olan Amber ve arkadaşları topladıkları imzaları faaliyetten sonra taratıp hemen DAFOH’a yolladılar.

Walles’in başkenti konumundaki Cardiff’te yer alan Cardiff Üniversitesinde birçok Çinli öğrenci de bulunmaktadır. Beş saat süren imza kampanyası sırasında onların birçoğu durup canlandırmayı izledi. Acımasız gerçek karşısında, Gallerli genç gönüllülerin Çinli insanlara yardım çağrısını izlerken, bazı Çinli öğrencilerin oldukça derinden etkilendiği görüldü. Onlar gönüllüler ile konuştu ve cesurca dilekçeyi imzaladılar. Hatta bir öğrenci orada Çin Komünist Gençlik Birliğini terk ettiğini açıkladı.

Dilekçeyi imzalayan insanlar
Bay Lane, gönüllüler ile konuşurken

Sokak gösterileri üzerine araştırma yapan bir öğrenci olan Bay Lane, uzun bir süre organ toplama canlandırılışını izledi ve dilekçeyi imzaladı. O, Falun Gong uygulayıcılarının birkaç yıldır Cardiff’te düzenledikleri faaliyetleri görmüştü. Af Örgütü üyelerinin canlandırmayı kullanarak halkı bilinçlendirme çabalarını takdir etti. Ayrıca gönüllülerin yoldan geçen insanların dikkatini çekmek için hemşire ve doktor gibi giyinmelerini sevdiğini söyledi. Bunun daha fazla insanın Çin hükümetinin organ toplama suçunu öğrenebilmesi için güçlü bir yol olduğunu belirtti.

Af Örgütü Cardiff Derneği üyeleri, ağır bir konu olmasına rağmen rollerini interaktif ve ilgi çekici bir şekilde yerine getirdiler.

Amber’in faaliyet için tasarladığı afişlerde, “huzurlu Falun Gong uygulayıcıları organları için öldürülüyor;” “Protestomuza katılın!” çağrısında bulundu. O aynı zamanda organ toplama uygulamasının canlandırılmasını da önerdi.

Amber’in tasarladığı afiş

Doktor ve hemşire kıyafetleri içindeki öğrenciler Tarih ve siyaset bilimi bölümünden Laura, tıp öğrencisi Kez, müzik bölümünden Emily ve farmakoloji bölümünden Fiona dahil hepsi Af Örgütünün Cardiff Derneğinin üyeleridir ve onlar yoldan geçen insanlar ile konuşarak onları dilekçeyi imzalamaları için teşvik ettiler.

“Hemşire” Fiona, gelecekte doktor olmak istiyor. Profesyonel bir hemşire olan annesi Fiona’dan organ toplama uygulamasını duydu. Oldukça sarsılan anne, Fiona’ya canlandırmada kullanmaları için organ modellerini nasıl yapacağını öğretti.

Fiona, “Biz şok edici bir sahne gerçekleştirmek istedik, çünkü organ toplama gerçekten şok edici ve kötü bir suç. Birçok kişi bu konuyu hiç duymamış, bu yüzden onların etkilenmesini istiyoruz. İnsanların bu konuda bilgilendikleri zaman çok güçlü duyguların oluşacağına inanıyoruz. Bu etkinliğin amacı da budur. Bazı insanlar için böyle bir suçun hala var olduğuna inanmak çok zor. Bu yüzden onlara Çin’de yaşananları anlatmaya çalışacağız. İnsanlar duydukları karşısında şok oluyor ve bize nasıl yardım edebileceklerini soruyorlar.” dedi.

Af Örgütü Cardiff Derneği gönüllüleri Çin’deki canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanmasına bir son verilmesine yardım edilmesi çağrısında bulundular: Laura (sol-üst); Kez (sağ-üst); Amber (orta); Emily (sol-alt) ve Fiona (sağ-alt)

Af Örgütü Cardiff Derneği, imza kampanyasını aylık gece toplantısında da gerçekleştirdi. Davet ettikleri iki Falun Gong uygulayıcısı egzersizleri gösterdi ve NTDTV (Yeni Tang Hanedanlığı Televizyonu) kanalı tarafından hazırlanan “Organları İçin Öldürüldüler: Çin’in Gizli Devlet Nakil İşi” adlı sekiz dakikalık bir videoyu yayınladılar. Toplantının sonunda, Amber her katılımcının ulusal meclisteki milletvekillerine Çin hükümetinin organ toplama suçunu kınaması çağrısında bulunmak üzere birer başvuru mektubu yazması gerektiği önerisinde bulundu.

Katılımcılar güçlü bir şekilde Çin’de Falun Gong’a karşı yürütülen zulmü kınadılar. Kez Rose: “Bu insanların meditasyon yaptıkları için tutuklanmaları çok saçma. Bu temel bir insan hakkıdır ve batılıların bunu anlaması gerçekten çok zor. Yaşanan bu zulüm Nazilerin soykırımından daha kötü. Eğer hiç kimse bunu durdurmak için harekete geçmezse, ne zaman son bulacak? Uluslararası toplum bu suçu göz ardı etmemelidir.” dedi.

Amber, zulmün savaşlarda meydana gelen ölümlerden çok daha korkunç olduğunu inandığını belirtti ve “Bu bir soykırım ve tolere edilmesi için hiçbir neden bulunmamakta.” dedi.

Af Örgütü üyeleri aylık toplantılarında, milletvekillerine Çin’deki organ toplama uygulamasının durdurulmasına yardım etmelerini talep eden mektuplar yazdılar.

DAFOH, iki hafta içinde BM İnsan Hakları Yüksel Komiserliğine dilekçeyi teslim edecek. Amber, toplantıdan sonra toplanan imzaları taratıp hemen DAFOH’a yolladı. Af Örgütü Cardiff Derneği üyeleri de başvuru mektuplarını en kısa sürede ilgili milletvekillerine gönderecekler.

1883 yılında kurulan Cardiff Üniversitesi, Wales’deki (Galler) ikinci en eski üniversitedir. Sanat, Edebiyat ve Sosyal Bilimler; Biyomedikal ve Yaşam Bilimleri; ve Fizik Bilimleri ve Mühendisliği fakültelerinden oluşan üniversite İngiliz araştırma üniversiteleri birliği Russell Grubunun bir üyesidir.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2013/12/6/143511.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.