AB Parlamentosu Başkan Yardımcısı Zulmü Soykırım Olarak Tanımladı ve Uluslararası Ceza Mahkemesine Gelecek İçin Faillerin Kaydedilmesini Önerisinde Bulundu

Avrupa Parlamentosunun Demokrasi ve İnsan Hakları başkan yardımcısı Edward McMillan-Scott, her yıl olduğu gibi 27 Ocak’ta Birleşmiş Milletlerin yanı sıra Soykırımı hatırlatmak için Epoch Times gazetesinde bir makale yayınladı.

Bay McMillan-Scott makalesinde, bugün Çin’deki durumun Soykırımı hatırlattığını düşündüğünü okuyucularına anımsattı. O, Falun Gong zulmünü, bu uygulamayı bastırmaya yönelik bir soykırım olarak tanımladı ve uluslararası ceza mahkemesine gelecekte faillerin yargılanabilmesi için uluslararası kaydının oluşturulması önerisinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu Demokrasi ve İnsan Hakları başkan yardımcısı Bay Edward McMillan-Scott

Geçen yıl Çin’deki canlı Falun Gong uygulayıcılarından zorla organ toplama uygulamasına karşı hareket küresel çapta düzenlenen önemli bir dizi etkinlikle ivme kazandı.

Avrupa Parlamentosu 12 Aralık 2013 tarihinde aldığı kararla, vicdan mahkûmlarından özellikle de Falun Gong uygulayıcılarından rızaları dışında sistematik ve devlet yaptırımıyla organ toplanması uygulamasını kınadı.

Amerika Birleşik Devletlerinde, Dışişleri Bakanlığı Temsilciler Komitesi Asya alt komitesi de bir sonraki adımda komiteden oybirliği ile geçmesi için oylama için gerekli genel zemin öncesi benzer bir kararı kabul etti.

Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH) tarafından dünya çapında başlatılan imza kampanyası sonucu toplanan 1,5 milyon imza Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonuna (UNCHR) teslim edildi.

Bay McMillan-Scott, bu faaliyetler ile ilgili, “vücut parçaları için mahkûmları, özellikle de Falun Gong uygulayıcılarını seçerek ve öldürerek yürütülen soykırım suçu hakkındaki güvenilirliğin bittiği açıktır.” dedi. O, zamanında Nazi ölüm kamplarının varlığına hiç kimsenin inanmaması ile Çin rejiminin Falun Gong uygulayıcılarına karşı soykırım ve organ toplama acımasızlığına başlangıçta kimsenin inanmamasını karşılaştırdı.

Bay McMillan-Scott 2006 yılında organ toplama ile ilgili haberlerin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra konuyu soruşturmak üzere Çin’e gitti. O, 11 Aralık’ta Avrupa Parlamentosunda gerçekleştirilen basın konferansında, “Kendi yaptığımda dâhil sonraki araştırmalar gerçeğin çok daha kötü olduğunu, Çin’deki organ nakli işinin neredeyse tamamının yeni ölmüş mahkûmlardan çıkarılan organlara dayandığını akla getirmektedir. Bu Çinli yetkililer tarafından da itiraf edilmektedir. Onlar bunu durduracaklarını söylemeye devam etmekteler.

“Ama bu özel durumda, Falun Gong uygulayıcıları ne içki ne de sigara içmedikleri için çok sayıda Falun Gong uygulayıcısı organları için özellikle hedef durumundadır. Eski BM İşkence İşkence Üzerine Özel Raportörü Manfred Nowak, Falun Gong uygulayıcılarının Çin’deki çalışma yoluyla yeniden eğitim gören mahkûmların üçte ikisini oluşturduğu tahmininde bulunmakta. Ve sadece onlar rutin bir şekilde kan ve idrar testlerine tabii tutulmaktalar… Bu bir azınlığın dini yâda siyasi inançları yüzünden zulüm görmesinden dolayı Soykırım Sözleşmesinin iki maddesi altında soykırıma tekabül etmektedir.” dedi.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2014/1/28/144647.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.