Polonya: Parlamento Başkan Yardımcısı “Beden Sergisi”ndeki Kaynakların Araştırılmasını Destekledi

12 Mart 2014 tarihinde Varşova’daki Endüstriyel Kimya Araştırma Enstitüsünde açılan “Beden Sergisi” Falun Gong uygulayıcıları ve insan hakları aktivistlerinin protestolarının yanı sıra Polonya medyasının soruları ile karşılaştı.

Polonya Parlamentosu (Sejm) Başkan Yardımcısı Bayan Wanda Nowicka, serginin açılışının ertesi günü Falun Gong grubu ile düzenlenen bir basın konferansına katıldı ve Endüstriyel Kimya Araştırma Enstitüsü başkanına konuyla ilgili yolladığı açık mektupta, bedenlerin kaynakları soruşturulana ve DNA testlerini ortaya çıkarılana kadar serginin kapatılmasını tavsiye etti.

Bayan Nowicka, 12 Mart’ta Enstitü dışındaki protestoyu ziyaret etti ve Falun Gong uygulayıcıları ile konuştu.

Polonya Parlamentosu (Sejm) Başkan Yardımcısı Bayan Wanda Nowicka, 13 Mart 2014 tarihinde Meclis’te bir basın konferansı düzenledi.

Bayan Wanda Nowicka, “Beden Sergisi”nin düzenlendiği binanın dışında bir Falun Gong uygulayıcısı ile konuşurken

Polonya’daki Falun Gong grubunun temsilcisi olan Bay Mateusz Filipkowski’ye göre, Çin Komünist Partisi (ÇKP) kar amacıyla canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama iğrenç suçundan sorumludur.

Kanadalı eski diplomat ve başsavcı David Kilgour ve ünlü insan hakları avukatı David Matas ortaklaşa yürüttükleri bağımsız araştırmalara dayanarak, en az 41,500 Falun Gong uygulayıcısının organ toplama sonucu öldürüldüğü sonucuna varmışlardır.

Çin uzmanı Ethan Gutmann, 200-2008 yılları arasında en az 65,000 Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğünü tahmin etti. Yaptığı araştırmaya göre, birçok kurbanın bedenleri organları toplandıktan sonra plastinasyon¹ için satıldı.

Bayan Wanda Nowicka, uygulayıcıların bedenlere DND testi yapılması ve bedenlerin insan hakları ihlallerine uğrayan kurbanlardan olmadığının belgelenmesi talep eden başvurularını desteklediğini belirtti.

Bayan Nowicka, Endüstriyel Kimya Araştırma Enstitüsü başkanı Bayan Regina Jeziórska’ya yazdığı açık mektupta, bedenlerin kaynakları konusunda daha fazla şeffaflık elde edilene kadar sergiyi kapatmasını istedi.

The Electoral Gazette (Gazeta Wyborcza), 12 Mart 2014 tarihinde Falun Gong uygulayıcıları tarafından bedenlerin kaynağı konusunda yöneltilen sorularını gündeme getiren online bir makale yayınladı. Sergide yer alan 200’den fazla bedenin ana olarak Çin’den geldiğini, ölü bedenlerin ve organlarının sergileyen böylesine garip bir serginin Polonyalı Çinlileri kızdırdığını belirten makale, aynı zamanda Polonya’daki Falun Gong uygulayıcılarının da bedenlerin ÇKP tarafından öldürülen Çinli muhaliflerden geldiği yönünde duydukları endişeleri ifade ettiklerini söyledi.

Not:

1. “Plastinasyon”: Gunther Von Hagens'in icadı olan bir teknik. Ölüleri hem en iyi şekilde muhafaza etmek hem de onları istediği gibi şekillere sokabilmek amacıyla vücut sıvıları ve yağları yerine damarlara silikon kauçuk ya da polyester enjekte edilmesi. Sonra da vücut özel bir sıvının içinde bekletiliyor. Tabii bu işlem ancak ve ancak yeni ölmüş yâda özellikle bu amaç için öldürülmüş cesetler üzerinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu kuzey Çin’deki tesislerde işlenmekte ve kullanılan cesetlerin büyük çoğunluğu da Çin’den gelmektedir.

İlgili makale: Polonya: “Beden Sergisi”ne Karşı Düzenlenen Protesto Haberi Basında Yer Aldı

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2014/3/28/146111.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.