Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Kişi Aslında Korktuğu Şeyleri Sevdiğini İddia Eder

葉公好龍 (yè gōng hào lóng)
 

Ye Gong, ejderhaları çok sevmesi ile biliniyormuş. Fakat gerçek bir ejderha önüne çıktığı zaman, adamcağız bu yaratığı görür görmez o kadar aşırı korkmuş ki yardım için bağırmaya başlamış. (Catherine Chang/Epoch Times)

İlkbahar ve Sonbahar Döneminde (M.Ö.770-476) Chu devletinde yaşayan Chu Zhuliang adında bir adam varmış ve kendisini “Ye Gong” olarak adlandırırmış.

Ye Gong, ejderhaları çok sevmesi ile biliniyormuş. Ejderhalara o kadar düşkünmüş ki evindeki duvarlar, kapılar, pencereler ve sütunlar dâhil neredeyse her yerde ya ejderhalar çiziliymiş ya da tahta üzerine oyulmuş durumdaymış. Elbisesine bile ejderhalar işlenmiş ve sık sık herkese kendisinin en sevdiği şeyin ejderha olduğunu söylüyormuş.

Bir göksel ejderha Ye Gong’un tutkusunu öğrenmiş ve derinden duygulanmış. Teşekkür etmek için Ye Gong’u ziyaret etmeye karar vermiş. Fakat ejderha Ye Gong’un önünde kendisini gösterdiği zaman, adamcağız daha bu yaratığı gördüğü anda o kadar aşırı korkmuş ki yardım bağırarak yardım istemiş.

Ejderha bunun çok garip olduğunu düşünmüş ve “Senin en çok ejderhaları sevdiğini duydum. Beni görünce nasıl bu kadar korkabilirsin?” diye sormuş.

Korkudan tüm vücudu titreyen Ye Gong, “Ben sadece ejderhanın görüntüsünü seviyorum; sizi görmek farklı bir şey!” diye cevaplamış ve ardından koşabildiği kadar hızla evden kaçmış.

O günden itibaren, insanlar Ye Gong’un gerçek değil sadece ejderhaların resimlerini veya oymacılığını sevdiğini anlamışlar.

Yukarıdaki hikaye, Batı Han Hanedanlığından (M.Ö.206 – M.S.23) Liu Xiang¹ adındaki bir yazarın “Yeni Mukaddimeler” adlı kitabında yer almaktadır.

Bu hikâye, 葉公好龍 (yè gōng hào lóng) deyiminin oluşturulmasına ilham oldu ve “kişi aslında korktuğu şeyleri sevdiğini iddia eder.” anlamına gelir.

Bugün, bu deyim iddialı ya da ikiyüzlü insanlarla alay etmek için kullanılır.

Not:

1. Liu Xiang (M.Ö.77-6), Batı Han Hanedanlığı döneminde bir bilgin ve yazardı. Pek çok bilimsel çalışması arasında tarih, edebi bibliyografya ve astronomi yer almaktadır. O özellikle imparatorluk kütüphanesini düzenleme konusundaki bibliyografik çalışmaları ile iyi bilinmektedir.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.