Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Aralıksız Sonuna Kadar Devam Etmek

一鼓作氣 (yì gǔ zuò qì)
 

Qi ordusunun morali, Lu’ya iki defa boşuna teşebbüs ettikten sonra düştü. Onlar üçüncü defa savaşmak üzere hazırlanırken, Qi ordusunun morali tamamen düştü.
(Mei Hsu/Epoch Times)

Çin deyimi 一鼓作氣 (yì gǔ zuò qì), ‘aralıksız sonuna kadar devam etmek’ anlamına gelir. Bu deyim, İlkbahar ve Sonbahar Döneminde (M.Ö.770-476) Lu devletindeki bir askeri danışmanın stratejisi hakkındaki bir hikâyeye dayanır.

O zamanlar, Qi devleti en kuvvetli devletlerden biriydi. Qi devleti Lu devletine karşı bir saldırı düzenlediğinde, Lu kralı oldukça endişelenmiş. O, Lu ordusuna liderlik ederek Qi ile mücadele etmesi için hemen askeri danışmanı Cao Gui’yi çağırdı.

İki devletin güçleri savaş alanında karşı karşıya geldi.

Qi ordusu davullar çalarken, Lu kralı saldırıya hazırlandı. O, ordusuna ilerlemesi için tam emir verecekken, Cao onu durdurdu ve dedi ki, “Henüz değil, zamanı gelmedi.”

Cao, Qi ordusunun savaş oluşumunu gözlemlemek için kralı daha yüksek bir yere götürdü. Onlar Qi ordusunun güçlü davul ritimleri eşliğinde öne doğru ilerlediğini gördüler. Bir süre sonra, Qi ordusunun savaş davullarını farklı bir ritimde çaldığını işittiler.

Lu kralı tekrar savaşmak için emir vermek istedi, fakat Cao yine onu durdurdu ve ona bir fırsat anı için beklemesi gerektiğini söyledi. Lu ordusu olduğu yerde kaldı.

Qi ordusunun morali, Lu’ya iki defa boşuna teşebbüs ettikten sonra düştü. Onlar üçüncü defa savaşmak üzere hazırlanırken, Qi ordusunun morali tamamen düştü.

Qi askerleri iki defa savaş için hazırladıktan sonra o kadar yorulmuştu ve ümitlerini kaybetmişti ki savaşa girmeden önce herkes oturup dinlemeye başladı.

Tam o sırada Cao krala “Şimdi, zamanı geldi!” dedi ve kral Lu ordusuna saldırı için ilk kez savaş davullarını çalma emri verdi. Lu askerleri kahramanca düşmanla savaştı ve Lu ordusu sonunda kazandı.

Daha sonra, Lu kralı Cao’ya düşmanla savaşmak için neden karşı tarafın üç kez savaş davullarını çalmasını beklediğini sordu.

Cao şöyle cevapladı, “Askerlerin morali savaşı kazanmada çok önemlidir. Genelde ilk seferinde savaşmak için hazırlanırken moraller çok yüksek olur ve ikinci defada zayıflar. Üçüncü kez savaş davulları çaldığında ise Qi askerlerinin morali oldukça düştü.”

“Biz Qi ordusunun üç defa savaşmak üzere hazırlamasından sonra ilk kez savaş davullarımızı çalıp savaşmak için hazırlanırken, Qi ordusunun morali tamamen düşmüştü, oysa bizimki yüksekti. Bu yüzden, biz aralıksız sonuna kadar devam ettik ve savaşı kazandık.”

Bu hikâye M.Ö.389 yılından önce Zuo Qiuming tarafından yazılan “Zuo Zhuan (左傳)” kitabında yer almaktadır. 一鼓作氣 (yì gǔ zuò qì) deyimi de bu hikayeden gelmektedir ve onun kelime kelimenin tercümesi “ilk davul çaldığında savaş morali en yüksek”tir. Bu deyim aynı zamanda ‘aralıksız sonuna kadar devam etmek’ veya ‘bir şeyi tamamlanmak için bir seferde çabalamak’ olarak çevrilir.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.