Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Kurdu Evin İçine Davet Etmek

引狼入室 (yǐn láng rù shì)
 

Küçük bir çorban ve kurt hakkındaki halk masalı insanlara, bir kurdun doğasının değişebileceğine ve onunla koyunların güvende olduğuna inanmanın aptalca bir şey olduğunu öğretir.
(Zona Yeh / Epoch Times)

Kurt, dünyanın en yaygın memeli hayvanlarından biridir. Aynı zamanda evcil köpeğin atasıdır. Birçok farklı cins kurt vardır, fakat genel olarak vahşi ve eti parçalamaya yardımcı çok keskin dişlere sahiplerdir. Onlar sık sık insanlara ve evcil hayvanlara saldırırlar.

Çin’de kurt hakkında yaygın olarak bilinen bir hikâye vardır. Bir zamanlar, çalışkan küçük bir çoban varmış. Ve koyun sürülerini çok iyi korurmuş.

Bir gün, koyunları otlatırken sürünün arkasında onları takip eden fakat belli mesafede duran bir kurt görmüş. Küçük çoban çok dikkatli olmaya başlamış.

Kurt her gün bir yamaçta belli bir mesafeden onları izliyor, fakat zarar verecek hiçbir şey yapmıyormuş.

Küçük çoban kurdun, sürülerine karşı hiç de tehlikeli olmadığını görmüş, o yüzden yavaş yavaş rahatlamış. Çocuk, bu kurdun diğer kurtlardan çok farklı olduğunu hatta bir çoban kurdu olduğunu bile düşünmeye başlamış.

Bir gün, çocuğun kasabaya gitmesi gerekiyormuş, o yüzden kurda, koyunlarını koruması için kendisine yardım edip edemeyeceğini sormuş. Kurt çok mutlu bir şekilde görevi kabul etmiş ve çocuğun olmadığı süre içinde koyunlara iyice bakacağına söz vermiş.

Küçük çoban kasabaya gitmiş. Kurt, çocuğun gittiğinden emin olduktan sonra, koyunlara saldırmaya başlamış. Epey uzun bir süre aç kaldığından, koyunlarla bol bol karnını doyurmuş.

Küçük çoban geri döndüğünde, koyunların büyük çoğunluğunun öldüğünü ve yamacın üzerindeki her yerin kan içinde olduğunu görmüş. Çocuk o zaman kurdun ne yaptığının farkına varmış. Kurt tarafından kandırıldığına pişman olan çocuk, “Başıma ne geldiyse akılsızlığımdan geldi! Ben nasıl bir kurda güvenerek ona koyunlarımı emanet edebildim ki?”

Yukarıdaki masal oldukça popülerdir ve doğal olarak tehlikeli birine güvenmeme konusunda insanları uyarır. “Evin içine kurdu getirmek” ifadesi ilk olarak Yuan Hanedanlığı’nın son döneminde (M.S.1279-1368) Zhongming Jia¹'nın tehlikeli bir düşmana kapıyı açmama uyarısında bulunduğu bir senaryosunda yer alır.

Daha sonra, bu hikâye 引狼入室 (yǐn láng rù shì) deyimi haline geldi ve Türkçeye “Kurdu evin içine davet etmek” olarak çevrilir.

Not:

1. "Zhongming Jia (贾仲名)": Yuan Hanedanlığı’nın son dönemi ve Ming Hanedanlığı’nın başlangıç döneminde M.S. 1343-1422 yılları arasında yaşamış ünlü bir drama yazarıdır.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.