Yeni Uluslararası Sözleşme Organ Ticaretini Bir Suç Saymayı Kabul Etti

Avrupa Konseyi geçtiğimiz günlerde, organ nakli için organ ticareti yapmayı bir suç sayan yeni bir uluslararası sözleşmeyi kabul etti. Sözleşme, devlet üyeleri ve Avrupa Konseyi devlet dışı üyeleri tarafından imzaya açılacaktır.

İspanya, 2014 yılı sonu ya da 2015 yılı başında imzaya açılması için törene ev sahipliği yapacaktır.

Resmi bilgi notunda, Konsey bu yeni sözleşmenin kabul edilmesi için arka planı açıkladı: "Organ sıkıntısı, ekonomik kriz ile vurgulanan eşitsizlik, son yıllarda sağlık sistemleri ve vicdansız insan tacirlerinin açgözlülüğü arasındaki büyük farklılıklar organ nakli turizminde ve organ kaçakçılığında bir artışa yol açmıştır."

Konsey, organ ticaretini "insan onuru ve yaşam hakkı"nın ihlali ve "halk sağlığı için ciddi bir tehdit" olarak adlandırmıştır.

Sözleşme, tarafların isteyerek organ ticaretine katılan donörlerin yargılanması konusunda karar vermeyi açık bırakıyor olsa da, toplamayı veya implantasyonu gerçekleştiren cerrah daima suç yükümlülüğü kapsamında ele alınacaktır.

Yeni sözleşme resmi bilgi notunda, "Kaçakçılıktan sorumlu kişileri ve suç örgütlerini daha etkili bir şekilde yargılamak için Avrupa'daki ceza sistemini uyumlu bir hale getirmeyi amaçlamaktadır" olarak belirtilmektedir.

Farklı ülkeler organ ticaretine karşı kendi ceza kanunlarının çeşitli sürümlerini benimsemiştir.

Avrupa Birliği ile ilişkili bir devlet olan İsrail, 2008 yılında, vatandaşlarının yurtdışında yasadışı organ nakli olmasını yasaklayan ceza hukukunu kurdu. Bu tür yasadışı operasyonlarla ilgili giderler sigorta şirketleri tarafından karşılanmayacaktır.

Orta Doğu'daki en büyük hastane Tel Aviv Medical Hashomer’deki Sheba Tıp Merkezinden İsrailli bir doktor olan Dr. Jacob Lavee’nin geçirilen yasanın alınmasında büyük bir etkisi oldu. O, hastaları iki hafta içinde bir konuda eşleşen organlar bulduktan, Çin'de kalp nakilleri elde ettikten sonra sorunu fark etmeye başladı. Durumu daha fazla araştırdığında, Falun Gong uygulayıcıları tarafından ileri sürülen bağımsız bir iddia olan zorla organ toplama sonucuna ulaştı.

İspanya, 2010 yılında, suçluları 3 ila 12 yıl hapis cezasına tabi tutan benzer bir yasayı kabul etti.

Avustralya, 1995 ceza kanununu, organ ticaretini bir suç olarak dâhil etmek için 2013 yılı Mart ayında değiştirmiştir.

Avrupa Birliği geçtiğimiz Aralık ayında, kınayan ve büyük çoğunluğunu Falun Gong uygulayıcılarının oluşturduğu Çin'deki vicdan mahkûmlarından zorla organ toplanmasının sona ermesi için çağrıda bulunan bir yasa tasarısını geçirmiştir.

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2014/7/23/欧洲颁新公约-促各国立法刑事打击人体器官贩卖-295098.html
İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2014/7/25/2217.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.