Amerika: Dünya Organ Nakli Kongresi Katılımcıları Çin’deki Organ Toplama Uygulamasını “İnsanoğlu İçin Bir Utanç” Olarak Kınadılar

Organ nakli biliminin insanları kurtarması gerekiyor ama Çin’de değil. Komünist rejim altında Falun Gong uygulayıcılarının organları kar ve onları ortadan kaldırmak amacıyla toplanıyor. Onlar “organ turizmi” hastalarının talepleri üzerine organları toplanarak öldürülüyorlar.

Sektörün son durumunu paylaşmak için San Francisco’daki Moscone West Kongre Merkezinde düzenlenen Dünya Organ Nakli Kongresinde bir araya gelen katılımcılar, insanlığa karşı devam eden bu suçtan haberdar edildiler.

“Çin’deki Zorla Organ Toplama Uygulamasını Durdurmaya Yardım Edin” yazılı Falun Gong pankartı konferansa katılan 7,000 uzmana durumu açıklıyordu. Onların birçoğu Çin’deki zorla organ toplama uygulamasının ayrıntılı bir şekilde soruşturulması ve sona erdirilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladı.

Falun Gong uygulayıcıları San Francisco’daki Moscone West Kongre Merkezinde düzenlenen 2014 Dünya Organ Nakli Kongresi sırasında zorla organ toplama uygulaması hakkındaki gerçekleri paylaştılar.
İnsanlar zorla organ toplama uygulamasına bir son verilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladılar.
2014 Dünya Organ Nakli Kongresinin düzenlendiği bina dışında grup halinde egzersizler yapılırken
Basın uygulayıcıların çabalarını yakından takip etti
Kongreye katılanlar zorla organ toplama uygulamasının ayrıntılı bir şekilde soruşturulması ve sona erdirilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladılar.

2014 Dünya Organ Nakli Kongresine katılanlar zorla organ toplama uygulamasının ayrıntılı bir şekilde soruşturulması ve sona erdirilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladılar.

Yaşanan zulüm hakkındaki gerçekleri öğrenen insanlar

Dr. Broumand: Organ Toplama “İnsanlık İçin Bir Utanç!”

İran’dan böbrek nakli uzmanı olan Dr. Broumand, organ toplama uygulamasının, organ bağışı ve nakil uygulamaları için etik kuralları belirten 2008 İstanbul Deklarasyonuna aykırı ve ahlaksızca olduğunu belirtti.

Organ toplama uygulamasını “insanlık için bir utanç” olarak nitelendiren Dr. Broumand bu suçların derhal sona ermesini güçlü bir şekilde umduğunu dile getirdi.

İspanya’dan bir araştırmacı olan Bayan Dacia Raicae Regve de Dr.Broumand ile aynı görüşü paylaştı. O, Çin’deki organ toplama uygulamasının cinayet olduğunu ve her insanın yaşam hakkına sahip olduğunu belirtti.

Alman Doktor: Nanjing Hastanesinde Yılda 2,400 Karaciğer Nakli Gerçekleştirilmekte

Bir Alman doktor, Çin’deki zorla organ toplama uygulamasını duymuştu. Ona göre, Çin’de 2006 yılından önce nakledilen organların çoğu mahkûmlardan gelmekteydi. Nanjing Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı Hastanede 2003 yılında 650 karaciğer nakli yapılmıştır.

O, “Aynı hastanede 2006 yılında 2,400 karaciğer nakli gerçekleştirildi. Tüm bu organlar Çin Komünist Partisinin ‘toplama kampları’ndan gelmekte. Sırf bu hastanede 60 organ nakli cerrahı var.” dedi ve Çin’deki hastanelerde gerçekleştirilen organ nakli sayısının alışılmadık oranda olduğu yorumunda bulundu.

Pekin Dostluk Hastanesinden Dr.Zhang, Çin’deki organ bağışının neredeyse sıfır olduğunu kabul etti. Ancak, çalıştığı hastanede hemen hemen her gün bir karaciğer nakli gerçekleştirildiğini belirtti.

Kanada’daki McGill Üniversitesinden Dr.Su, bir organ için normal bekleme süresinin Amerika ve Kanada’da dört yâda beş yıl olduğunu kaydetti. Kaliforniya’dan bir nefroloji uzmanı olan Chris B, uygulayıcılara bir karaciğer naklinde hastanın eşleşen bir organ bulmak için normalde dokuz yıl beklemek zorunda olduğunu söyledi.

Ancak, Çin’deki hastanelerde bekleme süresinin sadece birkaç hafta olduğu bildirilmekte. Ve eğer ilk organda uyuşmazlık yaşanırsa birkaç hafta içinde yeni bir organla değişimi garanti edilmekte. Bu, Çin’de canlı organ havuzu yoksa imkânsız bir şeydir.

Hindistan’dan Dr. Perumalla, Falun Gong uygulayıcılarının bir organ veri tabanına kaydedilmelerini ve organ nakli talebi üzerine öldürülmelerine karşı olduğunu belirtti ve bunu ‘kesinlikle yanlış’ olarak nitelendirdi.

Kongre Merkezi Çalışanı: “İnsanlar Organ Toplama Hakkında Konuşuyor”

Kongre Merkezinin çalışanlarından Fred Cook, zorla organ toplama uygulamasına bir son verilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladı ve uygulayıcılara içerideki birçok kişinin bu konu hakkında konuştuğunu söyledi.

O, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) il seviyesindeki bir yetkilisinin yerel polis karakolu, hapishane ve hastane ile Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama konusunda işbirliği yaptığı yönünde haberler gördüğünü söyledi. Ayrıca etik olmayan organ nakli uygulamalarına katıldıkları doğrulanan iki doktorun iki yıl önce Dünya Organ Nakli Kongresinden kovulduklarını belirtti.

O, Falun Gong uygulayıcılarını halkı bu önemli konudan haberdar etmek için sarf ettikleri çabalara devam etmeleri yönünde teşvik etti.

Hindistan’dan Doktorlar: “Organ Toplama Uygulaması Kınanmalı”

Hindistan’dan Hill ve Nandi adlı doktorlar organ toplama uygulamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Hindistan’daki Kolkata Hastanesinden Doktor Hill, organ toplama uygulamasını kınadı ve çalıştığı hastanede gönüllü organ bağışını belgelenmesi yönünde sıkı prosedürler olduğunu söyledi. O, zorla organ toplama uygulaması ile ilgili “Yanlış. Bu olmamalı ve kınanmalı” dedi.

San Francisco sakini Bayan Diane Bunag, uygulayıcıların Çin’deki zorla organ toplama uygulamasını durdurma çabalarını güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti. O, uygulayıcıların sergilediği bilgileri okudu ve Falun Gong egzersizlerini beğendiğini ve öğrenmeye çalışacağını söyledi.

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2014/7/29/2285.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.