Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Birine Güzel Bir Yere Girmesi İçin Yol Göstermek

Çince “引人入勝” (yǐn rén rù shèng) deyimi genel olarak güzel, büyüleyici ve çekici bir şeyi tanımlamak için kullanılır.
(Flora Chung/Epoch Times)

Doğu Jin Hanedanlığının son döneminde (M.S.317-420), devletin çoğu işi haremağalarına emanet ediliyordu ve İmparator Ling vaktinin büyük bir kısmını cariyeleri ve ziyafetlerle geçirmekteydi.

Aynı şekilde, birçok üst düzey hükümet yetkilisinin kafası da daha abartılı yaşamla meşguldü ve devletten daha fazla zenginlerdi.

Bu karanlık ve çalkantılı dönemde, birçok genç aydın kendilerine bir gelecek göremedikleri ve her an öldürülme riski altında olduklarından dolayı oldukça karamsardı. Birçok yetenekli genç kendilerini içkiye vermeye başladı ki Wang Chen de böyle bir kişiydi.

20 yaşına geldiğinde, sahip olduğu yeteneklerden dolayı Wang Chen büyük bir ün kazanmıştı. Doğu Jin Hanedanlığında Konfüçyüs bilgini ve ekonomist olan amcası Fan Ning, kendine güvenen ve potansiyeli yüksek bir çocuk olduğu için Wang Chen’i övdü.

Fakat Wang Chen, çürümüş saltanatta oldukça hayal kırıklığına uğradı ve bir şey yapmak için hiçbir hırsı kalmadı. O kendini içkiye verdi ve sürekli sarhoş bir şekilde günlerini geçirdi.

Guo Chengzhi (M.S.403 civarında) tarafından derlenen “Guo Zi” adlı kısa öyküler koleksiyonu içinde bu gibi davranışı tanımlamak için, ‘içmek Wang Chen’e güzel bir yer veya devlete girmek için yol açabildi’ ifadesi kullanıldı.

“Güzel bir yere girmek için yol açmak” ifadesi, Güney ve Kuzey Hanedanlığı döneminde (M.S.420-589) yazılan “Yeryüzündeki Masalların Yeni Koleksiyonu”¹ kitabının “İnatçılık ve Düşkünlük” bölümünde yer almaktadır.

引人入勝 (yǐn rén rù shèng) deyimi yukarıdaki kitaptan gelmektedir. Deyim kelime kelime ‘birine güzel bir yere girmesi için yol göstermek’ olarak tercüme edilir. Aynı zamanda, büyüleyici, ilginç, çekici bir şeyi tanımlamak için de kullanılır.

Günümüzde bu deyim yaygın olarak büyüleyici, çekici ya da güzel bir şeyi, örneğin bir hikâye, roman, performans, film, müzik vs. tanımlamak için kullanılır.

Not:

1. “Yeryüzündeki Masalların Yeni Koleksiyonu”(世說新語), Güney ve Kuzey Hanedanlığı döneminde (M.S.420-589) yaşamış Liu Yiqing (M.S.403-444) tarafından derlendi. Kitapta, 2. yüzyıldan 4. yüzyıla kadar yaşayan yüzlerce edebiyatçı, müzisyen ve ressam hakkında 1,130’dan fazla tarihsel hikâye ve açıklayıcı metin yer almaktadır.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.