Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Kendi Mızrağıyla Kendi Kalkanını Delmek

自相矛盾 (zì xiāng máo dùn)
 

Silah satıcısının en dayanıklı kalkana ve kalkanı delebilen en keskin mızrağa sahip olduğuna dair çelişkili sözleri insanları güldürdü.
(Zona Yeh / Epoch Times)

Savaşan Devletler döneminde (M.Ö.475-221), Chu devletinde özellikle mızrak ve kalkan satan bir silah tüccarı varmış.

Bir gün, bu tüccar silahları satmak için bir caddeye gelmiş ve çok kalabalık bir yer bulup silahlarını yere koymuş.

O, ilk olarak bir kalkanı eline almış ve izleyicilere yüksek sesle, “Herkese merhaba, gelin bir bakın bu dünyanın en ünlü kalkanına. Hiçbir şey onun dayanıklılığı ile karşılaştırılamaz. Hatta dünyanın en keskin mızrağı bile onu delip geçemez.” diye bağırmış.

Bu eşsiz kalkanı görmek için etrafına epey büyük bir kalabalık toplanmış.

Ondan sonra, tüccar bir mızrağı havaya kaldırmış ve “Herkese merhaba, gelin bir bakın benim bu mızrağıma. Hiçbir şey onun keskinliği ile yarışamaz, çünkü bu yeryüzündeki en keskin mızraktır. O bu dünyadaki en dayanıklı kalkanı bile delebilir.” diye reklam yapmış.

Bunu duyan kalabalığın içindeki bazı kişiler gülmeye başlamışlar. Onlardan biri tüccara şöyle sormuş, “Az evvel söylediğine göre, hiçbir şey mızrağınla yarışamaz, çünkü o dünyanın en sağlam kalkanını bile delebilir. Aynı zamanda, kalkanın da dünyanın en sağlamı ve tüm mızrakları durdurabilir. O zaman mızrağın ile kalkanını bir denemeye ne dersin?”

Tüccar aniden sessiz kalmış ve tek bir cevap bile verememiş. Adam çok utanmış ve aceleyle mızrak ve kalkanlarını toplayıp oradan kaçmış.

Bu hikâyeden gelen 自相矛盾 (zì xiāng máo dùn) deyiminin anlamı kelime kelime, “kendi mızrağını kullanarak kendi kalkanını delmek” anlamına gelir. Bu deyim, Çin’de erken yasalcı ve fizoloflardan biri olan Han Fei (yaklaşık M.Ö. 280-233) tarafından yazılan “Han Fei Zi” kitabında yer almaktadır.

Bu deyimin genel anlamı ise kişinin kendi kendini yalanlamasıdır. Günümüzde bu deyim, sözler veya hareketlerin ilk başlangıçta birbirine zıt olmasının bazı şeylerin imkânsız sonuçlanacağını tanımlamak için kullanılır.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.