Polonya: 25. Ekonomi Forumunun Katılımcıları Falun Gong’a Karşı Yürütülen Zulmü Kınamak İçin İmza Verdi

24. Ekonomi Forumu, 2-4 Eylül 2014 tarihleri arasında Krynica Zdrój’da düzenlendi. Foruma, Avrupa, Asya ve Amerika’dan 60 ülkenin devlet başkanı, bakanları, parlamento üyeleri ve CEO’ları dâhil olmak üzere 2,500’den fazla siyaset ve iş dünyasından liderlerin yanı sıra dünya çapından 500 basın muhabiri de katıldı.

Polonya’daki Falun Gong uygulayıcıları, bu fırsatla foruma katılan dünya liderlerine Çin’de Falun Gong’a karşı yürütülen acımasız zulmü açığa vurdular. Uygulayıcılar bilgi panoları kurdular, her dilden broşürler dağıttılar ve İngilizce ve Lehçe dilekçeler ile imza topladılar.

Üç gün boyunca 1,200’den fazla katılımcı, yerli vatandaş ve turistler dilekçeyi imzalayarak Çin’deki Falun Gong zulmünü kınadı.

İmza verenlerin arasında eski Avrupa Mali Programlama ve Bütçe Komiseri Janusz Lewandowski, Polonya Parlamento Üyesi Janusz Sepio, ING Ticari Finans Polska S.A. Başkan Yardımcısı ve eski Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, gibi birkaç önemli isimde vardı.

Eski Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, dilekçeyi imzalayarak Çin’deki Falun Gong zulmünü kınadı.

Dilekçeyi farklı basın kuruluşlarından muhabirlerde imzaladı. Forumun son günü yerel internet sitesi olan sadeczanin.info Falun Gong uygulayıcılarının düzenlediği faaliyetler ve hikâyeleri üzerine ayrıntılı bir haber yayınladı.

Polonya basınından Super Express muhabiri Artur Barbarowski de dilekçeyi imzaladı.

Forumun ilk gün broşürlerden alıp, otellerine döndükten sonra internet üzerinden zulüm hakkında daha fazla bilgi edinme imkânı bulan birçok katılımcı, ikinci ve üçüncü gün uygulayıcıların yanına gelip Falun Gong’u desteklediklerini ifade etti.

Varşova’dan Zbigniew, bir uygulayıcıya 21. yüzyılda canlı insanlardan organlarının toplandığına ve bunun bir hükümet tarafından yapıldığına inanmadığı için ilk gün dilekçeyi imzalamadığını söyledi.

O, “Ancak, bana dün verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığını görmek için dün gece internette bir araştırma yaptım. Ve acımasız zulüm hakkında daha fazla şey öğrendim. Oldukça sarsıldım ve bütün gece uyuyamadım. Bugün sizi desteklemek için buraya geldim. Zulüm durdurulmak zorunda. Tanrı sizi korusun.” dedi.

Konferans katılımcıları Falun Gong bilgi panolarını okurken

Amerikalı bir katılımcı Falun Gong hakkında çelişkili şeyler söyleyen bir sürü Çinli işçisi olduğunu söyledi. O, Shen Yun Gösteri Sanatları’nı izleyene kadar neye inanacağını bilemedi.

O, “Shen Yun’ü iki defa izledim ve Falun Gong’un harika bir şey olduğunu, Shen Yun’ün ise hakiki, geleneksel Çin kültürünü tanıttığını fark ettim. Falun Gong’a karşı yürütülen zulümle ilgili bölümler komünist partinin harika şeylere karşı olduğunu gösteriyor. Sizi destekliyorum ve Partinin yakında çökmesini umuyorum.” dedi.

İki Çinli katılımcı da bilgi panoları okudu ve uzun bir süre uygulayıcılar ile sohbet etti. Onlar ayrıca zulüm hakkındaki daha fazla materyal istediler.

Avrupalı iki katılımcı bir uygulayıcı ile fotoğraf çektirmek istedi ve “Organ toplama karşı dilekçeyi imzalamak istiyoruz. Biz komünist partiden korkmuyoruz.” dediler.


Katılımcılar Falun Gong uygulayıcılarının barışçıl direnişini dilekçeyi imzalayarak desteklediler.

İnsanlara Falun Gong’a karşı yürütülen zulüm anlatılırken

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2014/9/12/3219.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.