Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Tek Yürekle Kendini Adamak

專心致志 (zhuān xīn zhì zhì)
 

Usta Qiu ders verirken, öğrenci A onu dikkatle dinlendi ve tek yürek gibi içtenlikle kendini öğrenmeye adadı. Fakat öğrenci B sanki dinliyormuş gibi görünse de zihni başka yerdeydi.
(Resimleyen: Jane Ku / Epoch Times)

Uzun bir zaman önce, Yi Qiu adında bir satranç ustası vardı ve kendisi o dönemdeki en iyi satranç oyuncusu olarak biliniyordu. Bir defasında, o iki öğrenci kabul etti ve her gün onlara ders vermeye çalıştı.

Bir gün Qiu onlara satranç oyunu ile ilgili bazı önemli teknikleri öğretirken, öğrenci A oldukça dikkatli bir şekilde kendisini dinledi ve konuya tamamen kendini kaptırdı. Fakat öğrenci B sanki dinliyormuş gibi görünmesine rağmen aklı başka bir şeydeydi.

Öğrenci B pencereden dışarı baktı ve gölde bir kuğu gördü. O, elinde bir yay ve ok oluğunu, onlarla kuğuyu vurduğunu ve kuğu ile güzel bir yemek pişirdiğini hayal ediyordu.

Ondan sonra bunun sadece bir hayal olduğunun farkına vardı, çünkü kendisi hala sınıftaydı. O, sınıfta olması gerektiğine çok üzüldü. Pencereden başka bir kuğu görene kadar ustanın dersini bir süre daha dinledi. Kuğuyu vurma ve ondan bir yemek pişirme düşüncesi tekrar aklına geldi.

Öğrenci A ile aynı dersleri almasına rağmen, o Qiu’nun öğretimine konsantre olmadı ve zihninin farklı şeyleri düşünüp dolaşmasına izin verdi. Ders sona erdiğinde bile aklındaki hayal hala kaybolmadı.

Usta Qiu zaten öğrenci B’nin dalgın olduğunu fark etmişti. O iki öğrenciden dersten sonra bir satranç maçı yapmalarını istedi.

Öğrenci A, ustadan öğrendiği teknikleri kullanarak çok iyi oynarken, öğrenci B maçı kaybedene kadar hep savunmak için mücadele etti.

Usta Qiu onlara, “Eğer bir işe tek yürekle kendinizi adamazsanız, hiçbir beceri öğrenemezsiniz.” dedi.

Yukarıdaki hikâye Menfüçyüsün¹ bir makalesinden gelmektedir. Daha sonra, tek yürekle içten kendini adamak anlamına gelen 專心致志 (zhuān xīn zhì zhì) metni bir deyim oldu.

Not:

1. Menfüçyüs (M.Ö. 372-289), aynı zamanda Mengzi olarak da bilinir, Çin tarihinde ünlü bir filozoftur. O, Konfüçyüs’ten sonra en ünlü Konfüçyüs’çüdür. Onun felsefesi çoğunlukla insanın doğuştan iyiliği konusuna odaklanmaktadır.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.