Çin Deyimleri ve Hikâyeleri: Lu Ban’ın Önünde Balta Becerilerini Göstermek

Sıradan bir marangoz balta ile ustasının kapısının önünde kendi becerilerini gösteriyor. Bu hikâye uzmanların önünde kendi yetersiz becerilerini göstermeye çalışan kişileri anlatır.
(Zona Yeh / Epoch Times)

İlkbahar ve Sonbahar döneminde (M.Ö.770-476), Lu devletinde Ban adında ağaç oymacılığı ve heykel yapan mükemmel bir usta varmış.

O, yayın bir şekilde Lu Ban olarak bilinirmiş ve eserlerinin hepsi çok iyidir. Çinli marangozlar ona Çinli müteahhitlerin koruyucu azizi olarak saygı gösterirler.

Bir defasında ahşaptan yaptığı renkli Anka kuşu o kadar canlıymış ki yaklaşık üç gün boyunca gökyüzünde uçup durduğu söylenir.

Birkaç yüzyıl sonra, Ming Hanedanlığından (M.S.1368-1644) bir şair saygı göstermek için bir gün Caishi Nehrinde bulunan Tang Hanedanlığındaki (M.S.618-907) Şiirin Ölümsüzü olan Li Bai’nin mezarını ziyarete gitti.

O çok şaşırdı, çünkü mezarın duvarlarında, yakındaki taşlar ve ağaçların üzeri dâhil her yerde oraya ziyarete gelen ve kendi şiir kabiliyetini göstermek isteyen insanlar tarafından yazılan şiirler varmış.

Onların hepsini okuduktan sonra şair çok kızmış, çünkü o şiirlerin çok kötü yazılmış olduğunu bulmuş. Dolayısıyla, bundan önce ziyarete gelen ve gelecekte mezarı ziyarete gelecek olan insanlara bir şiir yazmış. Onun yazdığı şiirin içinde “Lu Ban’ın önünde bir balta ile becerilerini göstermekteler.” diye bir cümle varmış.

O, bu şiiri saygıdeğer Li Bai’nin önünde kendi becerilerini göstermek için şiir yazan kişileri tanımlamak için kullandı. Deyimin anlamı ise marangoz ustası Lu Ban’ın kapısının önünde balta ile becerilerini gösteren sıradan bir marangozu ima etmektedir.

Bugün, bu deyim uzmanların önünde kendi yetersiz becerilerini göstermeye çalışan kişileri azarlamak için kullanılır.

Buna benzer İngilizce deyimler de vardır, örneğin “balığa yüzmeyi öğretmek” veya “Kişinin büyükannesine yumurta yemeyi öğretmek”.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.