Hollanda: Lahey’de Düzenlenen Organ Kaçakçılığı Sempozyumuna Katılanlar Çin’deki Organ Toplama Uygulamasını Öğrendiler

Organ kaçakçılığı üzerine düzenlenen bir sempozyumun dışında toplanan Falun Gong uygulayıcıları, Çin’de büyük çoğunluğunu Falun Gong uygulayıcılarının oluşturduğu vicdan mahkûmlarından devlet yaptırımı ile canlı organ toplama uygulamasından halkı haberdar ettiler.

21 Kasım’da Hollanda’nın Lahey Şehrindeki Avrupa Polis Ofisinde (Europol) “Organ Toplama Amaçlı İnsan Ticareti” konulu bir sempozyum düzenlendi. Uygulayıcılar sempozyum sırasında bina dışında, Falun Gong egzersizlerini gösterdiler, pankartlar açtılar, imza topladılar ve katılımcılara Çin’de insanlığa karşı işlenen suçu kınayan Avrupa Parlamentosu’nun kararını anlattılar.

Bazı katılımcılar, yaşanan bu acımasızlıklardan daha fazla insanı haberdar etmeleri için uygulayıcıları cesaretlendirdi. Avrupa Polisi için çalışanlardan biri, Çin’de Falun Gong uygulayıcılarının organları için öldürüldüğünü bildiğini ve bunun durdurulması gerektiğini söyledi. Çin Komünist Partisinin işlediği suçların, insan haklarının ciddi şekilde ihlali olduğunu da sözlerine ekledi.

Hollanda’dan sempozyuma katılan bir kişi uygulayıcılara, “Bağımsız bir muhabir Çin’de neler olduğunu bize anlattı. Harika bir iş yapıyorsunuz. Bu suçun durdurulması için daha fazlasını yapmak gerekir. Neler yaşandığı hakkında daha fazla şey öğrenmemiz gerekir. Sizi destekliyorum.” dedi.

Güney Kore’den bir diğer katılımcı ise meslektaşlarının birçoğunun Çin’deki organ toplama uygulamasından haberdar olduğunu söyledi.

AB Parlamentosunun bir üyesi de Falun Gong uygulayıcılarının Çin’deki zulme karşı sarf ettikleri barışçıl direnişi aktif bir şekilde desteklediğini belirtti. O, ayrılmadan önce uygulayıcılara güncellenen iletişim bilgilerini bıraktı.

Güney Afrika’dan avukat Petunia I. Seabi, Çin’deki organ toplama uygulamasına son verilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladı.

Lahey’deki Adalet Bakanlığı Güney Afrika Bölümü ile farklı bir konferans için gelen Avukat Petunia I. Seabi, öğle yemeği molasında bir uygulayıcı ile konuştu, broşür aldı ve organ toplamaya bir son verilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladı. O, konuyla ilgili başka bilgilerinde kendisine yollanmasını istedi.

Polis Memuru Cristina

Avrupa Polisinde görevli bir memur olan Cristina da dilekçeyi imzalayarak desteğini ifade etti.

Resmi internet sitesine göre sempozyuma, hukuk çevresinden uzmanlar, istihbarat ajanları, insan kaçakçılığına karşı uzmanlar, insan kaçakçılığı raportörleri, insan hakları üzerine sivil toplum örgütleri, uluslararası kuruluşlar, Avrupa Birliği yetkilileri, sağlık kuruluşları, organ nakli uzmanları, nakil dernekleri ve basın katıldı.

Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanması ile ilgili haberler ilk olarak 2006 yılının başında ortaya çıktı. Bağımsız araştırmalar sonucu Çin askeri, mahkeme ve hastane sistemlerinin bu eyleme geniş çaplı dâhil olduğu saptandı.

Falun Gong uygulayıcıları hapis ve işkencenin yanı sıra, kan ve doku tipi testleri de dâhil olmak üzere fiziksel muayenelere de tabi tutulmaktalar. Çin’deki hastaneler iki yâda üç hafta içinde uyumlu bir organı bulma, hatta ilk cerrahi operasyon başarısız olursa, yedek bir organı bulma kapasitesine sahiptir.

Komünist rejimin Falun Gong’a karşı şiddetli bastırma kampanyası kapsamında, bu organ toplama eylemine katılanların kar elde etmenin yanında yasal etkilerden kaçınmaları da mümkün.

Bayan Zaat, arabası durdurup Çin’deki organ toplama uygulaması hakkında bilgi aldı.
Yoldan geçen bir yaya dilekçeyi imzalayarak yaşanan zulmü kınadı.
Bir Falun Gong uygulayıcısı görevli polis memuruna yaşanan zulüm hakkında bilgi verirken
Yoldan geçen bir yaya uygulayıcıdan organ toplama uygulamasını öğrenirken

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2014/11/25/147035.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.