Avrupa Parlamentosu Üyesinin Heilongjiang’daki İnsan Hakları Avukatlarına Desteği

Avrupa Parlamentosu Üyesi (Milletvekili) Klaus Buchner, 7 Ocak 2015 tarihinde kendi Facebook sayfasından, Çin’in Heilongjiang Eyaletine bağlı Jiansanjiang şehrindeki Falun Gong uygulayıcılarını temsil eden savunma avukatlarına verdiği desteği dile getirdi.

Bay Buchner, dava hakkında Çinli yetkililere yazdığını ve yasadışı şekilde yargılanan dört Falun Gong uygulayıcısı ve savunma avukatlarının güvenlik ve özgürlüğü güçlü bir şekilde talep ettiğini söyledi.Milletvekili Klaus Buchner’in Facebook sayfasının görüntüsü

Bay Buchner, kendi Facebook sayfasında “Çin’e Odaklanma” konu başlığı altında “Falun Gong uygulayıcıları inançları yüzünden gözaltına alındı ve zulüm gördü. Hatta onların savunma avukatları da gözaltına alınarak, işkenceye maruz kaldılar. Çin Halk Cumhuriyeti anayasasında bu inananlara verilmesi için belirtilen inanç özgürlüğü bulunmaktadır.”

Bay Buchner sayfasında ayrıca, 21 Mart 2014 tarihinde insan hakları avukatları ile tutuklanan yedi Falun Gong uygulayıcısının fotoğrafı ile birlikte 2013’ün Aralık ayında zorla organ toplama uygulamasına karşı AB kararını da yayınladı.

Bu yedi uygulayıcıdan dördü hala tutuklu ve 17-19 Aralık 2014 tarihleri arasında yargılandılar. Uygulayıcıları temsil eden sekiz avukat ise duruşma öncesi, sırası ve sonrasında yetkililer tarafından izlendi ve birçok defa tehdit edildi.

Dört Falun Gong uygulayıcısı 21 Mart 2014 tarihinde Heilongjiang Eyaletine bağlı Jiansanjiang’da tutuklandı. Uygulayıcılar hala yetkililer tarafından alıkonulmaktadır.

Jiansanjiang Çiftliği Mahkemesi, Ocak ayı başında avukatlarının yokluğundan istifade ederek uygulayıcıları yasadışı olarak mahkûm etmeyi planladı.

Dört Falun Gong uygulayıcısını temsil eden sekiz insan hakları avukatı

Heilongjiang (Jiansanjiang) insan hakları davası hakkında yayınlanan önceki haberler:

- Jiansanjiang’daki Kargaşa –Yerli Uygulayıcılar ve Sakinler Bilinen Duruşma Sırasında İzlendi ve Bezdirildi

- Heilongjiang İnsan Hakları Davası: Avukatlar Mahkeminin İhlalle İhlalleri ve Yıldırmaları Karşısında Şok Oldular

- Heilongjiang İnsan Hakları Davasını Takip: Dört Falun Gong Uygulayıcısı Yasadışı Olarak Yargılandı

- Heilongjiang’daki İnsan Hakları Davasının Yargıcı Falun Gong Uygulayıcılarının Yargılanmasındaki “Lastik Damga” Rolünü İtiraf Etti

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/1/12/147941.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.