Almanya: Cologne Belediye Başkanı “Falun Gong Zulmünde Hiç Kimse Sessiz Kalmamalı”

Uluslararası Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü Sanat Sergisi, 30 Ocak 2015 tarihinde ikinci kez Cologne’ye geldi. Sergi, iki hafta boyunca Altes Pfandhaus galerisinde ziyarete açık kaldı. Açılış törenine, yerel sanatçılar ve politikacılar dâhil 50’den fazla kişi katıldı.

Cologne belediye başkanı Bay Andreas Hupke, açılış töreninde konuşma yaparken

Cologne belediye başkanı Bay Andreas Hupke, açılış töreninde bir konuşma yaptı ve Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen zulümde hiç kimsenin sesiz kalmaması gerektiğini vurguladı. O, Falun Gong’u desteklediği için Çin rejimi Çin’e girişini engellese bile umurunda olmadığını, çünkü insanların düşüncelerini yüksek sesle dile getirmeleri gerektiğini belirtti.

Bay Hupke, aynı zamanda Cologne ve Pekin’in kardeş şehirler olmasına rağmen, Cologne’nin yaşanan zulme karşı itirazlarını dile getirme cesaretini göstermesi gerektiğini söyledi. O, “Bu eserlerin sanatçılarını ve sergiyi destekleyenleri selamlıyorum. Adalet için gayret edelim. En kötü şey, insanların yaşanan bu tür olaylara sessiz kalması olacaktır. Haksızlık olduğunda kimse sessiz kalmamalıdır.”

Açılış törenine 50’den fazla yerli sanatçı ve politikacı katıldı.

Sanat sergisini ziyaret edenler, sanatçıların muhteşem yeteneklerini övdüler ve eserlerin ardındaki hikâyeler hakkındaki güçlü duygularını dile getirdiler.

Bir rehber, eserlerin ardındaki hikâyeleri açıklarken

Ute Engels, “Şok” adlı resim karşısında oldukça etkilendi.

Sanatçı Bayan Ute Engels, kendisi ile röportaj yapan muhabire, düzenlenen serginin ziyaretçilerin Falun Gong hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırdığını söyledi. Her resim, düşündürücü bir hikâyeyi anlatıyor ve özellikle Falun Gong uygulayıcılarının gördüğü zulümle ilgili olanlardan bazılarının oldukça etkileyici olduğunu belirtti.

Bayan Engels, “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü, çok önemli. Ben doğrunun kazanacağına kati bir şekilde inanıyorum. Herkes bu amaç için çalışmalı ve Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü değerlerini hatırlamalı. Sergi bana çevremdeki insanlara bu değerleri yaymam gerektiğini gösterdi. O, hayatımın her yönü için iyi bir başlangıç.”

Son olarak, “Zulmü şu an durdurmak için bir şeyler yapmak isterdim. Kamuoyuna yaşananları büyük ölçüde anlatmalıyız.” diye ekledi.

Jolanda, “Fa-Evreni Düzeltiyor” adlı yağlı boya resmin derin anlamını övdü.

Bir galeri çalışanı olan Jolanda muhabire, “Ben her zaman önemli açılış törenlerine ve sergilerine giderim… Bu gece derinden etkilendim. Üç parça eseri gördükten sonra serginin ne hakkında olduğunu sormama gerek kalmadı.” dedi.

Jolanda, medyadan Falun Gong zulmünü duymuştu. O, “Bugün zihnimde bir resim belirdi, nadir ve kesinlikle güzel Doğruluk-Merhamet ve Hoşgörü ilkelerine ait bir resim. Sanatçıların bu ilkeleri ciddi şekilde ele aldıklarını söyleyebilirim. Ve onların yaşadıklarını açıkça hissedebiliyorum.”

Muhabir Ali Safaei-Rad

Bir haber muhabiri olan Bay Ali Safaei-Rad, zulmü “dehşet verici” olarak kınadı. O, “Bu masum insanların kalplerinde barış var ama onlar öldürüldü. Canlı insanlardan organlarının toplanması hakkındaki resmi görünce adeta şok oldum. Böyle korkunç suçlar 21. yüzyılda hala oluyor!” dedi.

O, “Sergi bende oldukça olumlu bir etki bıraktı. Bu kişiler inançları takip eden ve bunun için büyük acılar çeken bir grup Sanatçılar yaşanan bu zulüm hakkındaki bilgileri yaymaya çalışarak, diğer ülkelerdeki insanların tam olarak neler yaşandığını öğrenmelerini sağlıyorlar. Onları kesinlikle takdir ediyorum.” dedi.

Ziyaretçi defterine birçok kişi sergi ile ilgili yorumlarını bıraktı:

“Bu, büyük sanat karşısında derinden etkilendim. Teşekkür ederim! Güzellik ve korku ile bu kadar yakından temas halindeyiz.”

“Bu, üst derece bir sanat sergisi! Onların yaşadığı bunaltıcı ve inanılmaz üzüntüyü, çaresizliği ve cesareti olduğu gibi hissedebilirsiniz. Bu eserlerin kendine özgü bir dili var. Size çok teşekkür ederim! Ben resimlerin gerçekçiliği karşısında derinden etkilendim. Onlar kalbimi ve bilincimi dinlemem için bana cesaret verdiler.”

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/2/15/148386.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.