Tarihsel Figürler: Bai Juyi “'Yeni Mısra Kampanyası”nı Başlatan Şair

Bai Juyi, “Yeni Mısra Kampanyası”nı Başlatan Şair
(Resimleyen: Jessica Chang / Epoch Times)

Bai Juyi (M.S. 772-846), Tang Hanedanlığının orta döneminde ünlü bir şairdi. Şiirleri düz ve kolay anlaşılırdı ve birçok kavim arasında geniş çapta kabul edilmiştir.

Sadece ölümünden sonra saygı duyulmuş diğer bazı büyük şairlerin aksine, Bai Juyi gençliğinden itibaren hem kendi vatanında hem de diğer yerlerde ün ve saygı kazanmıştı. En parlak dönemlerinin yirmi yılında, şiirleri tapınakların duvarlarında ve hanlarda görülebilirdi, hatta pazarlarda para birimi olarak bile kullanılırdı. Balık ve et tezgâhlarında, sıradan insanların balık ve et almak için ipek ile takas ettiği, öğrencilerin ise Bai Juyi’nin şiirlerinin kopyalarını takas ettikleri söylenirdi. Ayrıca bazı yabancı başbakanlar, iş adamlarına Bai Juyi’nin şiirlerini satın almak üzere yüz külçe üzerinde altın emanet ediyorlardı.

Onun popüler şiirlerinden biri –

“Parlak kırmızı ateş ocakta yanıp sönüyor ve yeni, yeşil ve mis kokulu şaraba yansıyor. Bu ılık ve muhteşem bir resim, soğuk kışta her şey sessiz. Kar akşam düşüyor gibi görünüyor ve merak ediyorum acaba en iyi arkadaşım buraya gelmek ve benimle yeni şarap üzerine sohbet etmek ister mi?”

Bu şiirde Bai Juyi şarap içmeyi düz ve basit cümlelerle anlatmıştı, fakat burada anlatılan atmosfer hassas duygu ile doluydu.

Diğer şairlerle karşılaştırıldığında Bai Juyi daha çok insanların acı çekmesine dair derin üzüntüsünü ve güç kurbanlarına karşı duyduğu sempatiyle dürüst doğasını yansıtan “kinaye şiirler” yazıyordu. Bugüne kadar, iyi yürekli güç, şiirlerini okurken hala hissedilebilir. Sadece yoksul insanları umursamıyordu, aynı zamanda, içine bakarak kendi yeterli hayatından da mahcubiyet duyuyordu.

Bai Juyi, Tang Hanedanlığı çökmeye başladığında son derece çalkantılı bir zaman yaşadı. Şiir tarihine katkısı, realizmi destekleyen şiir teorisini kurmak oldu. “Yeni Mısra Kampanyası” adı verilen bir hareket başlattı. Realizm kategorisindeki birçok harika şair bu nedenle oluşmuştu.

“Yeni mısra kampanyası”nda şiirin oluşumunun gerçeği yansıtması gerektiği tartışılıyordu ve gerçek olaylardan, sosyal durumlardan ilham almalıydı. Kampanya şiir tarihinde büyük etkilere sahip oldu ve çok sayıda destek aldı.

Bai Juyi 28 yaşındayken imparatorluk sınavında üstün başarı göstermiş ve o zamandan beri ünlü ve başarılı olmuştu, 44 yaşında rütbesi düşürüldükten sonra, bu nedenle yaşam şeklini değiştirdi ve şiir yazar hale geçti. Hüzünlü durumlarda dikkatini manzaralara verdi ve buna bağlı olarak şiirleri gitgide sıradan şeylerden ayrıldı. Hayatının son döneminde gözlerden uzak bir hayat yaşadı ve Budizm’e dönerek kendisini uygulamaya adadı. M.S.846’da 75 yaşındayken evinde yaşamını yitirdi.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.