Çek Cumhuriyeti: Uluslararası Totalitarizm’den Özgürlüğe Festivali Kutlamaları Sırasında Çin’de Yaşanan Acımasızlıklar Açığa Vuruldu

Çek vatandaşları, 23 Şubat - 1 Mart 2015 tarihleri arasında Prag’da totalitarizme karşı düzenlenen uluslararası 9. Mene Tekel festivali ile bir kez daha özgürlüğü kutladılar.

Falun Gong uygulayıcılarının eserlerinden oluşan bir koleksiyonun yer aldığı Uluslararası Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü Sanat Sergisi de etkinlik kapsamında yer aldı. Resimler Falun Gong meditasyon uygulamasının huzurlu iç dünyasını tasvir etmekte ve uygulamaya karşı Çin’de devam eden insanlık trajedisini gözler önüne sermektedir.

Sanat sergisinin açılık törenine, Kanada Dışişleri Bakanlığı eski Asya-Pasif Bölge Sekreteri David Kilgour ve organları için öldürülen Falun Gong uygulayıcıları ve diğer vicdan mahkûmları hakkındaki Katliam adlı kitabın yazarı ve araştırmacı gazeteci Ethan Gutmann’da misafir olarak katıldı.

Medical Tribune dergisi Ethan Gutmann (solda) ve David Kilgour (sağda) röportaj yaptı.

David Kilgour, Çek kültür bakanı Daniel Hermann ile görüştü.

Serginin açılış törenine ayrıca, Çek Kültür Bakanı, Prag Belediye Başkanı, Litvanya Büyükelçisi, Estonya Büyükelçisi ve Çek Ekümenik Kiliseler Konseyi başkanı da katıldı.

Bay Kilgour ve Bay Gutmann, festival sırasında özel gösterimi gerçekleştirilen "Özgür Çin: İnancın Cesareti" filminin ardından bir konuşma yaptılar ve soruları cevapladılar. Filmin ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümünün süresi gördüğü büyük ilgi sonucu uzatıldı.

Filmde, sırf Falun Gong’a ve uygulamanın Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerine inandığı için Çin’de hapsedilen ve zorunlu çalıştırma dâhil fiziksel ve zihinsel açıdan pek çok işkenceye maruz kalan bir anne ve Komünist Partinin eski bir üyesi olan Jennifer Zeng’in hikâyesi anlatılmaktadır.

Çek Medyası İle Görüşme

Gutmann ve Kilgour, Çin’deki zorla organ toplama konusuyla ilgili bir basın konferansında konuştular ve Prag ziyaretleri boyunca Çek Radyosu ve Çek Televizyonu dâhil çeşitli yerel medya kuruluşları ile röportajlar gerçekleştirdiler.

David Kilgour, Çek Cumhuriyetinin ana televizyon kanalı olan Çek Televizyonunda

Organ toplama konusu üzerine iki araştırmacı Çek Cumhuriyetinde, organ turizminin yasaklanması ve bu iğrenç suça katılmış Çinli tıp uzmanlarının boykot edilmesi yönünde ilerlemeler elde ettiler. Onlar konuyu görüşmek üzere hükümet temsilcilerinin yanı sıra uzman tıbbi kurumların temsilcileri ile de bir araya geldiler.

Milletvekili Karel Schwarzenberg İle Görüşme

(Soldan sağa) David Kilgour, tercüman Janan Skovajsova, Karel Schwarzengberg ve David Gutmann, Çek siyasetçinin ofisinde

Bay Gutmann ve Bay Kilgour, 23 Şubat’ta önemli bir siyasi isim ve eski cumhurbaşkanı adayı Çek Milletvekili Karel Schwarzenberg’i ziyaret etti.

Krumlow Dükü Schwarzenberg, aristokrat bir aileden geliyor ve Çekoslovakya komünist egemenliği altındayken sürgünde yaşıyordu. 1989 yılındaki Kadife Devrimin ardından, eski Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in danışmanı olarak Prag’a geri döndü.

2010-2013 yılları arasında dışişleri bakanı olarak görev yaptı ve şimdi milletvekili ve TOP09 Partisinin lideridir.

Schwarzenberg, her zaman totaliter rejimlerin insan hakları ihlallerini eleştiren bir kişi oldu. Kilgour ve Gutmann ile görüştükten ve onların araştırmalarını inceledikten sonra, böyle konularda sessiz kalan siyasetçileri eleştirdi ve Çin’deki Falun Gong zulmü hakkındaki görüşlerini dile getiren bir bildiri yayınladı.

O yazısında, “Avrupa’dan Çin’e giden politikacıların, insan hakları hakkında konuşmaması hatta Çin (hükümeti) tarafından iç işlerine müdahale olarak yorumlanabileceği için insan hakları hakkında konuşmaktan vazgeçmesi vahim bir hatadır. Bu, uzun yıllardır büyük acılar çeken Çinli insanların terk edilmesidir. Bu, onları kasıtlı olarak umutsuzluğu terk etme eylemidir.”

Çin’in ekonomik büyümesinin genellikle dünyanın dikkatini karanlık gerçeklikten başka yöne çektiğini belirterek, “Gazeteci Ethan Gutmann’ın Çin devleti tarafından idam mahkûmları aleyhine geliştirilen büyük bir iş olan insan organlarının temini ve satışı hakkında çok dikkatle araştırılmış kitabında açıklandığı gibi, bu büyük görüntünün altında, aynı zaman da Çin’in gizli bir yüzü de yatıyor. Eğer bunun sadece dörtte biri bile doğruysa, bu korkunç bir suç olur.” ifadelerinde bulundu.

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/3/6/149222.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.