İtalya: Çin’deki Organ Toplama Eylemi Senato Tasarısı İle Kınandı

2008 yılında Kanada’nın Ottawa şehrinde düzenlenen bir miting sırasında Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama eylemi canlandırılmaktadır. (Epoch Times)

İtalya Senatosu, bilerek insan organlarının ticaretini yapan bireylere karşı ağır cezalar getirecek bir yasa tasarısını onayladı. Oylamadan önce tasarının tartışılması sırasında, senatörler on binlerce masumu öldürerek organize edildiğini belirttikleri Çin’deki organ nakli sistemine duydukları öfkeyi dile getirdiler.

İtalyan Senatör Maourizio Romani. İtalya Senatosu, organ nakli turizmi yapanların cezalandırılması için yeni yasa tasarısını onaylayarak Çin’deki organ toplama uygulamasını kınadı.(Agenparl)

Yasa tasarısını öneren Senatör Maurizio Romani, “Çin, organ nakli sayısı ile Amerika’dan sonra gelmektedir.” dedi. Ancak Çin, hiçbir Batılı ülkede organ kaynağının temeli olmayan, beyin ölümü gerçekleşmemiş hastalardan organ tedariki için gerekli prosedürleri oluşturmuştur. Aynı zamanda ulusal organ paylaşımı sistemine sahiptir. Oysa yılda gerçekleştirilen yaklaşık 10,000 nakil, idam edilen mahkûmların sayısında çok daha fazladır. Peki, diğer organlar nereden geliyor? Bay Romani senatoya bu soruyu yöneltti.

Bay Romani, “Bunun cevabı dramatik. Geri kalanının kaynağı vicdan mahkûmları, özellikle de spritüel Falun Gong uygulamasının takipçileri. Onlar organları için öldürülüyor.”

“Bunu tanımlamak için yamyamlık terimini kullanıyorum.”

“İtalya’da bu ihlalleri durduramayız ama bu suçun durdurmak için çaba sarf etmek bizim görevimizdir.” dedi.

Yasa tasarısı ile organ kaçakçılığına karşı cezaları arttırmak için Ceza Kanunun ilgili bölümlerinde değişiklik yapılması, İtalyan vatandaşlarının organ nakli için Çin’e gitmelerinin önlenmesi ve doktorları bu tür düzenlemeleri kolaylaştırmaktan caydırmak amaçlanıyor.

Washington D.C.’deki kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan Küresel Finansal Bütünlük (Global Financial Integrity) göre Küresel organ karaborsasında yıllık 600 milyon dolar ile 1,2 milyar dolar arasında karlar dönmektedir. Hindistan ve Pakistan’ın bu tür işlemlerde suçlu olsa da, araştırmacılar devlet desteği, ölçeği, gelişmişliği ve vahşeti ile Çin’deki sisteme dikkat çekiyorlar.

Yasa tasarısı, yaşayan insanların organları ile işlemleri kolaylaştırmaya yönelik hareket edenler için 3 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 50,000 ile 300,000 € arası para cezaları öngörülüyor. Hastalarını Çin gibi ülkelere organ nakli için gitmeleri için teşvik eden ve nakil turizminin reklamını yapan doktorlarda hem cezalandırılacak hem de hayat boyu mesleklerinden ihraç edilecekler.

Yasa tasarısı yürürlüğe girmeden önce iki kademeli İtalya’nın Parlamentosunun ikinci aşaması olan Milletvekilleri Odasında oylanacak.
Benzer bir yasa tasarısı Avustralya’nın Yeni Güney Galler (New South Wales) eyaletinde de önerildi; İsrail de yasadışı organların alımını caydırmak amacıyla, nakil turizmini sağlık sigortası kapsamına dâhil edilmesini önlemek için yasalar geçirdi.

Siyasi yelpazenin her kesiminden üyeler yasa tasarısını 212’ye 1 oyla kabul ederek güçlü bir şekilde desteklerini ifade ettiler. Senatör Ivana Simeoni, Çin’de büyük ölçekli organ toplamanın gerçekleştiğine dair “şüphe götürmeyen belgeler” var sözleri ile oylamaya giden tartışma sürecini başlattı. O, “İnsan vücudunu bu derece metalaştırılmasını düşünmek beni tek kelimeyle ürpertiyor.” yorumunda bulundu.

İktidardaki Demokrat Parti üyesi ve aynı zamanda, İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan Senatör Sergio Lo Giudice, insan hakları avukatı David Matas’ın 19 Aralık 2013 tarihinde İtalyan Senatosu Komisyonu’na yaptığı konuşmadan itibaren tasarıyı yakından izledi.

Lo Guidice, meslektaşlarına Falun Gong’un Çin’de oldukça popüler geleneksel bir spritüel uygulama olduğu ve Çinli yetkililer tarafından 1999 yılından bu yana zulüm gördüğüne dair bilgiler aktardı. Matas ve Kanadalı eski bir parlamenter olan David Kilgour’un yaptıkları araştırmalar sonucu Falun Gong’un toplu organ toplamanın hedefi olduğuna dair topladıkları kanıtların açıklayan 2006 yılında yayınladığı raporu ve 2009 yılında yine konuyla ilgili kitaplarını tanıttı.

Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletlerin ilgili organları da yapılan araştırmalar için kanıt çağrısında bulundular.

Senatör Domenico Scillipoti, Çin’deki organ toplama uygulamasının, Suriye ve Irak İslam Devletleri tarafından gerçekleştirilen organ kaçakçılığı ile karşılaştırdı.

İngilizce metin: http://www.theepochtimes.com/n3/1276265-italy-censures-china-organ-harvest-with-senate-bill/

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.