Tarihsel Figürler: Song Hanedanlığı İmparatoru Taizu “Askeri Bir Lider ve Yardımsever Bir Hükümdar”

Song Hanedanlığı İmparatoru Taizu, askeri bir lider ve yardımsever bir hükümdar
(Resimleyen: SM Yang / Epoch Times)

Zhao Kuangyin (927-976), aynı zamanda Song Hanedanlığının kurucusu İmparator Taizu olarak da bilinir. Birçok küçük krallıktan oluşan Çin’i yeniden birleştiren askeri bir lider olarak, insanlara daha fazla ifade özgürlüğü verdi ve hükümet için yetenekli insanları seçme sistemini geliştirerek kendini insanlara adamış bir hükümdar olarak görüldü.

İmparator Taizu, iktidarı boyunca “bir ulusun kaderi insanları tarafından belirlenir” prensibinin tamamen farkındaydı. O yatak odasının penceresine, “Kendi arzunu dizginle ve halkı daha fazla önemse.” sözünü astı ve tüm hayatı boyunca onu izledi.

Tarihsel kayıtlar İmparator Taizu’nun tahta çıktıktan sonra da tutumlu bir sürdüğünü göstermektedir. Sıradan bir tahtırevan kullandı ve kesilmiş kumaştan perdeler ile çok sade bir şekilde dekore edilen yatak odası iyi el sanatları dışında sıradan bir aileden farklı görünmemekteydi. O, eski kıyafetlerini muhafaza ederek, giydi ve akrabalarından da benzer bir yaşam sürmelerini bekledi. Kraliçe bir defasında, “Kendi memnuniyetiniz için onların elinden zenginliklerini alırsanız, insanların sizi desteklemesini nasıl bekleyebilirsiniz?” dedi. O, pahalı nakışlarla görkemli bir elbise giymesi üzerine bir defasında kızını azarladı ve “Zengin bir ailede doğduğun için cennete minnettar olmalısın ve asla savurganlık içinde elindeki nimetleri boşa harcama, bu sana kötü karma getirebilir.”

İmparator Taizu, halkına karşı iyi ve cömert bir hükümdar oldu. Saltanatı sırasında pek çok doğal afet meydana geldi ve İmparator Taizu bu durumlara her zaman rahatlatıcı önlemler, vergi muafiyeti ve barınaklara erzak ile karşılık verdi. O, yerel yetkililerden felaketlerin sonuçları ile büyük bir dikkatle başa çıkmaları ve etkileri hafifletmeleri talebinde bulundu.

İmparator Taizu, yozlaşmış yetkilileri çökertmedeki sertliği ile Çin tarihinde “sıkı İmparator” olarak onurlandırıldı. 16 yıllık hükümdarlığı boyunca, 28 yozlaşmış yetkilinin idamını emretti. Ayrıca yolsuzluktan suçlu bulunan herhangi bir yetkilinin ulusal af dışında tutulmasına karar verdi.

İmparator Taizu, aynı zamanda yetenekli kişileri seçmek için daha iyi bir sistem uyguladı. M.S.973 yılında saray avlusunda İmparator olarak şahsen başkanlık ettiği bir yetenek seçme sınavı düzenleyerek, saray sınavını yeniden hayata geçirdi. Önceki saray sınavı üç yüz yıl önce Tang hanedanlığı döneminde yapılmıştı.

Bir defasında sınavı yapan bir müfettiş sıralama listesini manipüle etmek için rüşvet aldı. O, sınava girenlerin protesto etmelerinden korktuğundan resmi duyurudan önce İmparatorun seçimini onaylayacağı umuduyla listeyi İmparator Taizu’ya sundu.

Song İmparatoru Taizu buna “Başvurulardan sorumlu müfettiş olarak sizi atadım. Hiç görmediğim kâğıtlarda benden onaylamamı istediğiniz nokta nedir? Eğer resmi açıklamadan sonra herhangi bir şikâyet duyarsam, durumdan size sorumlu tutarım!” diyerek öfkeyle tepki gösterdi. Müfettiş o kadar korktu ki, sıralamaları düzeltmek zorunda kaldı.

Tarihi kayıtlara göre, bir müfettişin bazı sınavlarda rüşvet aldığı tespit edilip, İmparatora itirazda bulunulması üzerine, İmparator Taizu, sınav kâğıtlarını kendi hazırladı ve sınavın yenilenmesini emretti. Ve bundan sonra sınavın, şahsi saray sınavı ve sistematize saray sınavı olarak adlandırılan iki tur halinde düzenlenmesinde ısrar etti. Saray sınavında çok başarılı olanlar o zamandan itibaren “İmparatorun öğrencileri” olarak adlandırıldı ve bu, yetenek seçme sisteminde bir başka gelişme olarak kabul edildi.

Çin onun saltanatı altında, sanat, felsefe, edebiyat ve ekonomik alandaki başarıları ile görkemli ve seçkin bir döneme tanık oldu.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.