İsviçre: Uluslararası Forum Çin’deki Organ Toplama Acımasızlığı Hakkında Farkındalığı Arttırdı

Hukuk ve tıp alanında uzmanlar, 16 Nisan’da İsviçre’nin Bern şehrinde düzenlenen “Organ Nakli ve İnsan Hakları” konulu forumda Çin’deki vicdan mahkûmlarından organ toplanması ile ilgili bulguları paylaştılar.

Forum katılımcıları, bu suçun sona erdirilmesi ve zulümlere katılan Çinli yetkilileri caydırmak için Çin rejimi üzerindeki uluslararası baskıyı arttırmaya devam ederek, Çin dışındaki yasal yolların kullanılmasına yardımcı olacakları sözünü verdiler.

Forumun organizatörü olan IGFM (Internationale Gesellschaft für Menschenrechte – Uluslararası İnsan Hakları Derneği), forumun amacının insanlığa karşı işlenen bu suçla ilgili kamu bilincini arttırmak ve uzmanların tartışma, tespitte bulunma ve son verme yönünde çözümler yürütebileceği küresel bir platform sunmak olduğunu belirtti.

Kanadalı eski diplomat David Kilgour ve insan hakları avukatı David Matas, konuyla ilgili yaptıkları araştırmayı sundular ve 2000-2005 yılları arasında Falun Gong uygulayıcılarından –Çin’de 16 yıldır acımasızca zulüm gören barışçıl spritüel grup- en az 41,500 organ toplandığı sonucuna vardıklarını ifade ettiler.

Bay Kilgour ve Bay Matas, araştırmalarına 2006 yılında canlı organ toplama haberinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra başladı. O zaman, Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanmasına katılan bir cerrahın karısı açıkça öne çıktı ve Washington DC.’de kamuoyuna işlenen suçu açığa vurdu.

“Organ Nakli ve İnsan Hakları” konulu forum 17 Nisan’da İsviçre’nin başkenti Bern’de düzenlendi. (Foto: Uluslararası İnsan Hakları Derneği IGFM İsviçre Şubesinin izniyle)
Bay David Kilgour, Bern’de düzenlenen “Organ Nakli ve İnsan Hakları” konulu forumda konuşurken. (Foto: Uluslararası İnsan Hakları Derneği IGFM İsviçre Şubesinin izniyle)

Bay Kilgour, 2013 yılında Avrupa Birliğinin kabul ettiği karar, 2014 yılında Kanada Parlamentosunun önergesi ve Birleşmiş Milletlere bir araştırma yapması çağrısında bulunmak üzere başlatılan küresel imza kampanyası ile üç yıl içinde iki milyondan fazla toplanan imza dâhil olmak üzere Çin’deki zorla organ toplama uygulamasına bir son verilmesi için dünya çapında sarf edilen çabaları aktardı.

Konuyla ilgili dokuz yıldır çalışan Bay Kilgour, bu suçu durdurmaya yönelik çabaların eksponansiyel sonuçların onu her an tamamen bitirebileceği kritik bir noktaya ulaştığını söyledi.

İsveç Organ Bağışı ve Nakli Vakfı: Bu “İnsanlık Afetini” Derhal Durdurmalıyız

Swisstransplant – İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı Başkanı (CEO) Kardiyovasküler Cerrah Franz Immer (Foto: IGFM İsviçre Şubesinin izniyle)

Çin’deki zorla organ toplama suçlarını “insanlık afeti” olarak nitelendiren İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı (Swisstransplant) Başkanı ve Kardiyovasküler Cerrah Bay Franz Immer, vakıflarının geçmiş altı yıldır bunu durdurmak için Avrupa Parlamentosu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile çalıştığını söyledi.

Bay Immer, “2007 yılında Pekin’e yaptığım ziyaret sırasında, bir hastaneden kalp nakli ameliyatını izlemek üzere davet aldık. Organizatörü, ameliyatı sabah mı yoksa öğleden sonra istediğimizi sordu.”

“Bu, donörün ziyaretçiler için uygun olan zamanda öleceği yâda öldürüleceği anlamına gelmektedir. Bunun üzerine katılmayı reddettim.” dedi.

Falun Gong Uygulayıcısı: Şüpheli Fiziksel Muayeneler

Falun Gong uygulayıcısı Liu Wei (Foto: IGFM İsviçre Şubesinin izniyle)

Falun Gong uygulayıcısı Liu Wei’nin Pekin Kadınlar Çalışma Kampında yaşadıkları Bay Matas ve Bay Kilgour’un bulguları ile bağlantılıdır. Orada hapsedildiği 1,5 yıl boyunca, beş kez kan testleri, organların ultrason ile taranması ve ailesindeki genetik hastalıklar ile ilgili soruları içeren fiziksel muayeneden geçti.

Bayan Liu şaşkındı. “Bizi her gün 16 saatten fazla zorla çalıştıran çalışma kampındaki gardiyanların sağlığımızdan endişe duymadıkları oldukça açıktı.” diye belirtti.

Bayan Liu, Almanya’ya kaçtıktan sonra Çin’de vicdan mahkûmlarının büyük çoğunluğunu oluşturan Falun Gong uygulayıcılarından organ toplandığını öğrendi. O, yapılan tüm bu fiziksel muayenelerin organ nakli amacıyla yapıldığını o an anladığını söyledi.

David Matas: Çin Rejimi Aynı Çemberde Yalanlarına Devam Ediyor

May Matas, forumda konuşurken (Foto: IGFM İsviçre Şubesinin izniyle)

Bay Matas, Çin rejiminin organ nakillerinde kullanılan organ kaynakları ile ilgili açıklamalarının son on yıl içinde birçok kez değiştiğini belirtti. Toplam organ nakli ve gönüllü bağışçılar arasındaki uçurumun her zaman çok büyük olmasına rağmen, Çin eski Sağlık Bakanı Huang Jiefu, daha önce Çin Komünist Partisi (ÇKP) adına, idam mahkûmlarının organlarının kullanıldığını reddetmişti.

Huang daha sonra, idam mahkûmlarından organ topladıklarını kabul etti ve organ kaynaklarının 80’ının idam mahkûmları olduğunu iddia etti. Bu oran önce 65%’e daha sonra 2014 yılındaki açıklamasında ise 20%’inin altına düşürülmüştür. Huang şimdi de, öldürülen idam mahkûmlarından hiçbir zaman zorla organ toplanmadığını ve mahkûmlardan alınan tüm organların gönüllü bağış olduğunu iddia ediyor.

Oysa idam mahkûmlarının sayısı ile gerçekleştirilen organ nakli sayısı arasında hala açıklanamayan bir uçurum bulunmakta. Dokuz yıldır devam eden araştırmalarına dayanarak, Bay Matas ve Kilgour, bu boşluğun büyük çoğunluğunun sadece vicdan mahkûmu Falun Gong uygulayıcılarının ile doldurulduğu sonucuna vardılar. Nakil ameliyatlarındaki hızlı artış, yüz binlerce uygulayıcının tutuklandığı ve gözaltı merkezleri, hapishaneler ve zorunlu çalışma kamplarına atıldığı Falun Gong’a karşı başlatılan zulüm ile bağlantılıdır.

Bay Matas, Çin’deki karaciğer nakli istatistiklerinin Bay Kilgour ile raporlarında alıntılarına yer vermelerinin ardından kamuya açıklanmasının durduğuna dikkat çekti. İstatistiklere şu anda sadece şifre ile ulaşılabiliyor.

Son dönemdeki organ nakillerinin tümü, ulusal düzeyde dokuz ve eyalet düzeyinde on bir askeri hastanede gerçekleştirildi. Bay Matas’a göre, Partinin başından beri örtbas etmeye çalıştığı bir diğer kilit gerçek ise, organ toplamada en büyük rolü askeri hastanelerin oynadığıdır.

Hukuk Profesörü: Organ Toplamaya Katılan Parti Yetkililer Cezai Suçlamalar İle Karşı Karşıya

Heidelberg Üniversitesi, Alman, Avrupa ve Uluslararası Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku Enstitüsü Müdürü ve Hukuk Profesörü Gerhard Dannecker (Foto: IGFM İsviçre Şubesinin izniyle)

Heidelberg Üniversitesi, Alman, Avrupa ve Uluslararası Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku Enstitüsü Müdürü ve Hukuk Profesörü Gerhard Dannecker, yasadışı organ ticaretine karşı mevcut yargı yetkisi ve ceza kanunlarının uygulanışı hakkında bilgi verdi.

Organ toplama eylemine katılan bir Çin Komünist Parti yetkilisi Almanya’ya girdiğinde ve bir Alman vatandaşı organ toplama ile ilgili suçların kurbanı ise, yetkiliye karşı cezai suçlamalar getirilebileceğini söyledi. Hatta yetkili diplomatik dokunulmazlığı olduğunu iddia etse bile dava, bu suçlara hala iştirak edenleri caydırıcı nitelikte hizmet görecektir.

İsviçre Hasta Derneği başkanı, İsviçreli Parlamenter Margrit Kessler, zorla organ toplamanın “mutlak bir felaket” olduğunu söyledi. O, konuyu politikacılar arasında gündeme getireceğini de belirtti.

IGFM bu foruma ek olarak, konu hakkında kamu bilincini arttırmak üzere uzman bir komite kurmayı planlıyor.

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/5/4/150002.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.