Kanada: Milletvekilleri Jiang Zemin’i Yargılama Hareketine Destek Verdiler

27 Mayıs 18 Haziran 2015 tarihleri arasında 10,000’in üzerinde Falun Gong (Falun Dafa) uygulayıcısı eski Çinli diktatör Jiang Zemin aleyhine Çin’in en yüksek mahkemesine suçlamada bulundu. Kanadalı üç milletvekili de yakın zamanda kendileri ile yapılan görüşmelerde bu hareketi desteklediklerini ifade etti.

Milletvekili Rob Anders, “Kesinlikle mükemmel ve mantıklı; adeta soğan katmanlarının kalkması gibi. Onlar insan hakları ihlalleri, cinayet, işkence ve bunun gibi her türlü şeyle karanlığın kalbindeler.”

Milletvekili Rob Anders: Falun Gong’a En Ağır Şekilde Zulmedenler “Edep Sınırlarını Çoktan Aştı”

Kanadalı milletvekili Rob Anders

Jiang Zemin’e karşı açılan dava sayısı her geçen gün artıyor ve Milletvekili Anders, bu şekilde, rejimin insan hakları ihlallerinin sistematik bir şekilde listelenebileceği ve faillerin sorumlu tutulacakları yorumunda bulundu. O, adalet sisteminin sonunda “Falun Gong’a en yozlaşmış, alçakça, zorba ve baskıcı şekilde davranan bu insanlara karşı döneceğini” söyledi.

O, Falun Gong zulmünde en yoğun şekilde yer alanların “edep sınırlarını çoktan aştılar. Onlar sadece para almadı. Tüm bunları yaparken, haysiyeti, bütünlüğü ve gelenekleri bir kere bırakıp, inanılmaz insan hakları ihlalleri işlediler.” dedi.

Bay Anders, komünist rejim çökmeye başladığında faillerin sorumlu tutulacağına ve Çin’de suçlamalarla karşı karşıya geleceklerini söyledi. Kanada’ya veya başka bir ülkeye kaçmaya kalkıştıklarında bile hala hesap vermek zorunda olacaklar” dedi.

Milletvekili Wladyslaw Lizon: “Jiang’a Karşı Açılan Davaların Büyük Gücü, Devasa Bir Değişim Getirecektir”

Milletvekili Wladyslaw Lizon

Milletvekili Wladyslaw Lizon, “Adaletin onların her biri için geleceğine güçlü şekilde inanıyorum.” dedi.

Geçenlerde 10,000’den fazla Falun Gong uygulayıcısının Jiang Zemin aleyhine suçlamalarda bulunması gerçeği ile ilgili Bay Lizon, “Bu, büyük bir güç ve yavaş yavaş ilerlemeye başlasa da kesinlikle ivme kazanarak çok daha büyük bir güç olacaktır. Ve o beraberinde büyük bir değişim getirecektir.” yorumunda bulundu.

Milletvekili Judy Sgro: “Baş Suçlu Sorumlu Tutulacak”

Milletvekili Judy Sgro, “Daha fazla insan şikâyette bulunur ve dünya çapından Falun Gong uygulayıcılarına destek için daha fazla ses duyulursa, bir noktadan sonra, yönetimdeki üst düzey isimler masum insanlara yaptıkları bu tür bir zulümden sorumlu tutulacaklardır.” dedi.

Geçmiş:

Jiang Zemin 1999 yılında Çin Komünist Partisi başkanı olarak, diğer Politbüro daimi komite üyelerinin karşı çıkmalarına rağmen, Falun Gong’a karşı şiddetli bir zulüm başlattı.

Son 16 yıldır süren zulüm binlerce Falun Gong uygulayıcısının ölümüne neden oldu. Bundan daha fazlası inançları için işkence gördü hatta etik olmayan kar amacıyla satılmak üzere organları toplanarak öldürüldü. Jiang Zemin, bu acımasız zulmün kışkırtılması ve sürdürülmesinde doğrudan sorumludur.

Onun kişisel yönetimi altında Çin Komünist Partisi, 10 Haziran 1999 tarihinde 610 Ofisi¹ adıyla Parti temelli bir güvenlik organı kurdu. O, Jiang’ın Falun Gong ile ilgili –itibarlarını yık, ekonomik kaynaklarını kes ve onları fiziksel olarak ortadan kaldır- politikasını yürütmek için yasaları geçersiz kılan hukuk dışı organizasyondur.

Çin yasaları, vatandaşların ceza davalarında davacı olabilmesine izin verir ve birçok uygulayıcı şimdiden eski diktatör Jiang Zemin’e karşı suç duyurusunda bulunma yasal haklarını uyguladı.

Not:

1. "610 Ofisi": Özellikle Falun Gong’u zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP’nin yönetimindeki, tüm diğer politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/6/26/151262.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.