Amerika: Amerikan Kongre Binası Önünde Düzenlenen Miting İle Falun Dafa’nın Barışçıl Direnişine Destek Verildi

Dört Amerikan Kongre Üyesi, bir düzine sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile birlikte 16 Temmuz 2015 tarihinde Kongre Binası önünde düzenlenen miting de Falun Dafa’nın barışçıl direnişine verdikleri desteği ifade etti. Mitinge ülke genelinden Falun Dafa uygulayıcıları ve destekçiler katıldılar.

Çin Komünist Partisi, 20 Temmuz 1999 tarihinde Falun Dafa’ya karşı bir bastırma kampanyası başlattı. Birkaç sivil toplum kuruluşundan temsilciler, 16 yıldır süren zulmün ÇKP açısından bir başarısızlık olduğunu ve Falun Dafa uygulayıcılarının bu süreçte uluslararası topluma zulüm hakkındaki gerçekleri açığa vurmayı çok iyi başardıklarını söylediler. Teksas’tan Kongre Üyesi Ted Poe, zulmün en büyük kışkırtıcısı olan eski komünist parti başkanı Jiang Zemin’in adalete teslim edilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Ülke genelinden gelen Falun Dafa uygulayıcıları ve destekçileri 16 Temmuz 2015 tarihinde Amerikan Kongre Binası önünde bir miting düzenlediler.

Teksas Kongre Üyesi Ted Poe: “Jiang’ı Adalet Önüne Getirmenin Zamanı Geldi”

Kongre Üyesi olmadan önce yargıç olan Teksas Kongre Üyesi Ted Poe, Falun Dafa’nın direnişi ile ilgili yaptığı konuşmada, “Her gün açılan davaları görmek istiyorum ve bu davanın sonucunda kesinlikle adalet yerini bulmalı. Ve hepinizi kendi ülkenizde adalet istiyorsunuz.” dedi.

Teksas’tan Kongre Üyesi Ted Poe, miting de konuşma yaparken

“İnancınızı uyguladığınız için zulüm görüyorsunuz. Arkadaşlarınız ve aileniz hapsedildi. Onlar dayak yediler. Onlar işkence gördüler. Onlar Çin komünist hükümeti tarafından takip edildiler.”

Kongre Üyesi Poe miting sırasında “Jiang Zemin Adalet Önüne Getirilmeli” yazılı birkaç pankartı göstererek Falun Dafa uygulayıcılarının son dönemde Jiang aleyhine suç duyurusunda bulunma akımı ile ilgili “Bunu burada okuyabiliyorsam, Jiang’ın adalet önüne getirilme zamanının geldiğini söyleyebilirim.”

“Falun Dafa’nın değil, tek bir kişinin hapiste olması gerekir. Sizlere karşı işlediği suçlardan ve zulümden dolayı, onun adalete teslim edilmesi gerekiyor. Sonucu duyduğum şeylerin lehine olmayacağı bu dava da yargıç olmamam çok kötü.” dedi.

Florida Kongre Üyesi Ileana Ros-Lehtinen: Organ Toplama İle İlgili Duyulan Kaygıları İfade Eden 343 Nolu Kongre Kararını Tanıttı

Florida Kongre Üyesi Ileana Ros-Lehtinen, geçtiğimiz günlerde Çin Halk Cumhuriyetindeki rızası olmayan vicdan mahkûmlarından devlet yaptırımı ile sistematik bir şekilde organ toplanması üzerine duyulan büyük endişeleri ifade eden 343 Nolu bir Kongre Kararı tanıttı.

Florida Kongre Üyesi Ileana Ros-Lehtinen, mitingdeki konuşması sırasında

Bayan Ros-Lehtinen miting de yaptığı konuşmada, “Falun Dafa uygulayıcıları, her biriniz, huzurlu, merhametli ve hoşgörülüsünüz. İnsanların inançlarınıza saygı göstermesi gerekirken, bunun yerine Pekin’deki komünist zorbalar tarafından zulüm görüyorsunuz.”

“Bizi izleyen Pekin’deki komünist rejime bir mesaj gönderebilirsiniz. Biz onların ne yaptığını biliyoruz ve onların yaptıklarını kınıyoruz. Komünistlerin Çin’de devlet kontrolündeki medya aracılığı ile Falun Dafa uygulayıcılarını karalayan yanlış bilgiler yaydığını bildiğimiz mesajını da onlara gönderebilirsiniz. Falun Dafa uygulayıcılarına işkence yapıldığını biliyoruz. Onlar masum olmalarına rağmen komünist rejim tarafından öldürülmekteler.”

“Bu yüzden 343 Nolu Kongre Kararını tanıtmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

Kaliforniya’dan Kongre Üyesi Dana Rohrabacher: “Ülkemize neden ayakta durduğumuz hatırlattınız”

Kaliforniya’dan Kongre Üyesi Dana Rohrabacher, “Ülkemize neden ayakta durduğumuzu hatırlatmada önemli bir rol oynadığınız” sözleri ile Falun Dafa uygulayıcılarına teşekkür etti.

Kaliforniya’dan Kongre Üyesi Dana Rohrabacher miting de konuşma yaparken

O, “Bizlere ülkemizin taahhütlerini hatırlattığınız ve Kongre üyeleri ve Başkan’ın dikkatini buna çektiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Kendi halkını ve özellikle de Falun Dafa uygulayıcılarını ezmeyi bırakana kadar Çin’i yöneten grubun temsilcileri ile bunu tartışmayı asla bırakmamalıyız.”

Kongre Üyesi Rohrabacher, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, siz ve diğer inananlara yapılan baskıyı göz önünde bulundurup, kurbanlardan birinin de sizin olduğunuz ve Amerika Birleşik Devletlerinin sizin yanınızda olduğunu düşünerek, Çin’den bir lider ile yan yana oturmamalıdır.”

Son olarak, “Bu, Amerika ile ilgili ve bu bayrak başkentimiz üzerinde dalgalandıkça da ilgili olmaya devam edecektir.” dedi.

Pennsylvania’dan Kongre Üyesi Keith J. Rothfus: “Tarih sizin tarafınızda”

Pennsylvania’dan Kongre Üyesi Keith J. Rothfus, “Tarih sizin tarafınızda” sözleri ile vicdan sahibi insanları mücadele etmeleri ve ayakta durmaları için teşvik etti.

Pennsylvania’dan Kongre Üyesi Keith J. Rothfus miting de konuşma yaparken

O, “Çin’de ülke genelinden inanç sahibi bir kişinin özgürlüğü için ayağa kalktığı böyle bir mitingi görmek harika olmaz mıydı? Her hükümetin inanç özgürlüğünü vurgulaması gerekir, çünkü inanç ve vicdan sahibi insanlar çok fazla değişiklik getirir ve dünyayı vicdan sahibi insanlar değiştirir.” dedi.

Sivil Toplum Örgütlerinden Temsilciler: Jiang Zemin Aleyhine Açılan Davalar Teşvik Edilmeli

Sivil toplum örgütlerinden birkaç konuşmacı da, Falun Dafa zulmünü başlatan ve yönlendiren Jiang Zemin aleyhine son dönemde başlatılan suç duyurusunda bulunma akımından bahsettiler.

Savunma Forumu Vakfı Başkanı Suzanne Scholte, “Son iki ay içinde 60,000’den fazla Falun Dafa uygulayıcısı ve aile üyelerinin Jiang Zemin’e karşı suç duyurusunda bulunduğunu görmek oldukça sevindirici.”

“Bu yıldırıcı sayı, yapılan şeyin anlamını yansıtmaktadır. Bu şikâyetler, inanç özgürlüğü, gücün kötüye kullanımı ve diğer birçok suçlar ile anayasal haklarından mahrum bırakılarak, yasadışı olarak hapsedilen vatandaşlardan alındı.”

Savunma Forumu Vakfı Başkanı Suzanne Scholte miting de konuşurken

Din Özgürlüğü İçin Uluslararası Koalisyon başkanı Dan Fefferman, [Dava sayısı] Çin’deki birçok kişinin adalet, insan hakları ve din özgürlüğü için ayağa kalkma cesaretini göstermektedir. Ben onların sergilediği cesareti selamlıyor ve alkışlayarak onlara umut vermeyi umuyorum.” dedi.

Din Özgürlüğü İçin Uluslararası Koalisyon başkanı Dan Fefferman’ın mitingdeki konuşmasından bir görüntü

ABD Yıldönümü Kampanyası Devlet İlişkileri ve Özel Projeler Koordinatörü Courtney Doucet da benzer bir görüşü ifade etti. “Bu zulmü destekleyen liderlerin adalet önüne çıkarıldığını görmek için pes etmeden çaba göstermeliyiz. Komünist diktatörü adalet önüne getirmeye yönelik bu cesur eylemi desteklemeliyiz.”

Yıldönümü Kampanyasından Courtney Doucet miting de konuşurken

Komünist Partinin Yürüttüğü Zulüm Tamamen Başarısız Oldu

Birçok sivil toplum örgütü temsilcisi, Falun Dafa uygulayıcılarının 16 yıldır süren barışçıl direnişini teşvik etti.

Freedom House’dan Daniel Calingaert, zulmün tamamen başarısız olduğuna inanmakta. Uluslararası Din Özgürlüğü ABD Komisyonu komiseri Dr. Katrina Lantos Swett ise, inançlarından buldukları cesaret ve acımasız bastırma ve işkence ile karşı karşıya olmalarına rağmen yılmadan inançlarını uyguladıkları için harika bir model oluşturdukları için uygulayıcıları övdü.

Freedom House’dan Daniel Calingaert, zulmün tamamen başarısız olduğuna inanmakta.

Uluslararası Din Özgürlüğü ABD Komisyonu komiseri Dr. Katrina Lantos Swett miting de

Uluslararası Af Örgütünün ABD temsilcisi Dr. T. Kumar ve Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünden Margaux Ewen da uygulayıcıları sahip oldukları azim ve ruhu korumaları için teşvik ederken, zulme bir son verilmesi çağrısında bulundular.

Uluslararası Af Örgütünün ABD temsilcisi Dr. T. Kumar

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünden Margaux Ewen

Çin Komünist Partisini Terk Etme Küresel Servis Merkezi’nden Bayan Yi Rong, izleyenlere 200 milyondan fazla Çin vatandaşının, Çin Komünist Partisinin kötü doğasını tanıyarak, Parti ve bağlı kurumlarını terk ettiğini söyledi.

Din ve Demokrasi Enstitüsünün Din Özgürlüğü Programlarının müdürü Faith McDonnell, Partiyi terk eden 200 milyon Çinliyi desteklediğini söyledi. Ayrıca Jiang Zemin’e karşı dava açılmasını da teşvik etti.

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/7/18/151611.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.