İsveç: Eski Politikacı Jiang Zemin Aleyhine Yapılan Suç Duyurularını Övdü

Eski Avrupalı politikacı Bay Goran Lindblad, Çin’deki on binlerce Falun Gong uygulayıcısının hayatlarını riske atarak eski Çinli diktatör Jiang Zemin aleyhine dava açmasını alkışladı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi eski başkan yardımcısı ve İsveç Parlamentosu üyesi Bay Goran Lindblad, “Totaliter bir rejime karşı mevcut hukuk sistemini kullanmak ki, bunlar çok sık kullanılan yasalar çok iyidir.” yorumunda bulundu.

“1970’li yıllarda Helsinki anlaşmasının ardından Sovyetler Birliği bunu imzaladığında yazılı olmasına rağmen bunun takip etmeyi asla düşünmedi. Ve Estonyalılar, Letonyalılar ve Litvanyalılar, Helsinki anlaşmasına göre haklarını talep etti.”

Bugüne kadar 103,000’in üzerinde insan Mayıs sonu ile 23 Temmuz 2015 tarihleri arasında Çin Komünist Parti eski başkanı Jiang Zemin’e karşı 84,835 suç duyurusunda bulundu. Onlar Yüksek Halk Savcılığı ve Yüksek Halk Mahkemesinden, gücünü Çin’deki Falun Gong zulmünü şiddetle yürütmek için kullandığı gerekçesi ile Jiang Zemin’in adalet önüne çıkarılması talebinde bulundular.

Bay Lindblad’ın Parlamento’da görev yaptığı süre boyunca rezil Çin lideri Bo Xilai ile öğle yemeği de dâhil Çin rejimi ile çok sayıda ilişkileri oldu. O, Komünist Partiye karşı manevi inancın gücünü anladı.

O, Falun Gong uygulayıcıları için “inançları güçlü ve hayatları için korkmadan en kötü totaliter rejim karşısında hakları için ayağa kalkan güçlü insanlar. Tarihte bunun gibi birçok örnek var. Eğer insanlar Jiang Zemin’i dava ederse, onlar herkesi hapsedemez ve öldüremez, özellikle de açıkça bunu yapamaz.” yorumunda bulundu.

Avrupa tarihinden bir başka örneğe de dikkat çekti: “Berlin Duvarındaki cinayetlere gelince mevcut hukuk sistemi kullanıldı. Duvarın yıkılmasından sonra, Doğu Alman hukuku aslında sınırda insanları öldürenlerin yargılanması için kullanıldı…bazıları kamu önünde yargılandı ve cezalandırıldı. Dolayısıyla bir diktatörlük için mevcut mevzuatı kullanılabilir.”

Bay Lindblad, Çin rejiminin zorba taktiklerini ilk elden yaşadı –Çin konsolosluğundan Falun Gong uygulayıcıları tarafından organize edilen etkinliklere katılmaması için baskı yapmaya yönelik birçok telefon aldı. O, Çin’de Komünist Partinin yüksek rütbeli yetkililerine yönelik gerçekleştirilen son tasfiyelerin “kaçınılmaz” olduğunu belirtti ve “onlar sorguladıkları diğer insanlar ile aynı şekilde sorguya çekilecek, öldürülecek yâda hapsedilecekler” dedi.

Bay Lindblad, halen totaliter rejimler hakkında araştırma, belgeleme, eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yürüten bir sivil toplum örgütü olan Avrupa Anı ve Vicdan Platformunun Başkanı olarak görev yapmaktadır. O son olarak Çin’de acı çekenleri cesaretlendirmek için bazı sözler iletti:

“Falun Gong ve diğerleri dâhil felsefesi ne olursa olsun ezilen tüm Çinlilere, artık bazı şeylerin iyi yönde gittiğini söyleyebilirim. Komünist Parti içinde temizlik yapsalar bile, yakında yaptıkları her şey geri tepecek.”

“Birkaç yıl öncesine göre artık bazı şeylerin çok daha iyi olacağı olasılığı cesaret veriyor. Ben daha iyi bir gelecek için cesur olanlara ‘direnişe devam edin’ diyorum. Ben bundan kesinlikle eminim.”

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/7/26/151747.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.