Avustralya: İnsan Hakları Eğitimi Konsey Başkanı “Kazanacaksınız”

Tanınmış bir insan hakları uzmanı, Avustralya’nın eski İnsan Hakları Komiseri Dr. Sev Ozdowski, Falun Gong uygulayıcılarının eski Çinli lider Jiang Zemin’e karşı başlattığı yasal eyleme destek veren bir mektup yazdı. Bugüne kadar, 103,000’in üzerinde birey yasadışı hapis cezaları ile vatandaşları inanç özgürlüğü anayasal haklarından mahrum bırakmak, gücü kötüye kullanma ve diğer birçok suçtan Jiang aleyhine Çin Yüksek Halk Savcılığı ve Yüksek Halk Mahkemesine suç duyurusunda bulundu.

Avustralya Madalyası sahibi Dr. Sev Ozdowski, 2000-2005 yılları arasında Avustralya İnsan Hakları Komiseri olarak görev yaptı. Halen Avustralya Konseyi İnsan Hakları Eğitimi başkanı olarak hizmet vermektedir.

Avustralya Madalyası (OAM) sahibi Avustralya Konseyi İnsan Hakları Eğitimi Başkanı Dr. Sev Ozdowski

Dr. Ozdowski mektubunu, dünya çapındaki Çinli Falun Gong uygulayıcılarının mevcut suç duyurusunda bulunma dalgasını desteklemek üzere Sidney’de düzenlenen bir miting için yazdı. Çin’in hala komünizm ile yönetilen ve hukuk kurallarının olmadığı dünyadaki birkaç ülkeden biri olduğu göz önüne alındığında, uygulayıcıların Jiang Zemin’i adalet önüne getirmek için ülkedeki hukuk sistemini kullanmalarını alkışladığını belirtti.

Dr. Ozdowski mektubunda, “Falun Gong uygulayıcılarına yönelik 1999 yılında başlatılan zulüm, soykırımın bütün işaretlerine sahiptir. Kanadalı esli Milletvekili ve Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi Sekreteri David Kilgoru ve insan hakları avukatı David Matas tarafından hazırlanan raporda, Falun Gong uygulayıcılarının ticari amaçla müşterilere satılmak üzere korneaları, kalpleri, ciğerleri ve böbrekleri için öldürüldüğü belgelenmiştir.

“Eğer (tarihte) geriye bakarsanız, insanların zulme karşı daima kazandığını görebilirsiniz ve sizde kazanacaksınız. Sadece güçlü kalın ve kendiniz için daha fazla insani hak talep etmeye ve suç duyurularınıza devam edin.”

Dr. Ozdowski, Jiang Zemin aleyhine başlayan suç duyurusunda bulunma akımının Çin’deki insanların hukuk sistemine karşı güven kazanmalarına yardımcı olabileceğine inanmakta.

“Gezegenimizdeki birçok şey için hala komünist partiye karşı sorumluyuz; hala yeterli kanunlarımız yok. Suç duyuruları ile yapılanlar iyidir. Hukuk sistemi içinde halkın güvenini inşa ediyor, onlara düşündüklerini söylemeleri için izin veriyor ama yeterli olmaktan hala uzak. Çok daha ileri gitmemiz gerekiyor.” Dr. Ozdowski, Jiang Zemin’in insanlığa karşı suç işlediğine inanmakta ve “ceza hukuku süreci nedeniyle onun hakkında başvuru da bulunmaları gerekmektedir.” dedi.

Dr. Ozdowski, Dateline programında İnsan Hasadı belgeselini yayınlayan Avustralya SBS Kanalına da övgüde bulundu. Bu ödüllü belgesel Çin rejiminin zulmettiği Falun Gong uygulayıcıları ve diğer vicdan mahkûmlarından organ toplama eylemini açığa vurmaktadır.

Dr. Ozdowski, “Bunu durdurmak için Çin’deki organ toplama suçlarını halka açığa vurmak gereklidir.” yorumunda bulundu.

Geçmiş
Jiang Zemin 1999 yılında Çin Komünist Partisi başkanı olarak, diğer Politbüro daimi komite üyelerinin karşı çıkmalarına rağmen, Falun Gong’a karşı şiddetli bir zulüm başlattı.

Son 16 yıldır süren zulüm binlerce Falun Gong uygulayıcısının ölümüne neden oldu. Bundan daha fazlası inançları için işkence gördü hatta etik olmayan kar amacıyla satılmak üzere organları toplanarak öldürüldü. Jiang Zemin, bu acımasız zulmün kışkırtılması ve sürdürülmesinde doğrudan sorumludur.

Onun kişisel yönetimi altında Çin Komünist Partisi, 10 Haziran 1999 tarihinde 610 Ofisi¹ adıyla Parti temelli bir güvenlik organı kurdu. O, Jiang’ın Falun Gong ile ilgili –itibarlarını yık, ekonomik kaynaklarını kes ve onları fiziksel olarak ortadan kaldır- politikasını yürütmek için yasaları geçersiz kılan hukuk dışı organizasyondur.

Çin yasaları, vatandaşların ceza davalarında davacı olabilmesine izin verir ve birçok uygulayıcı şimdiden eski diktatör Jiang Zemin’e karşı suç duyurusunda bulunma yasal haklarını uyguladı.

Not:

1. "610 Ofisi": Özellikle Falun Gong’u zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP’nin yönetimindeki, tüm diğer politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2015/8/1/151844.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.