Tayvan: Hualien İlçe Yetkilileri Uygulayıcıların Zulmü Sona Erdirme Çabalarını Desteklediler

26 Temmuz 2015 tarihinde Çin’de Falun Gong’a yönelik 16 yıldır süren zulümden halkı haberdar etmek için Hualien Tren İstasyonunda düzenlenen faaliyetlere birçok ilçe yetkilisi de katıldı. Hukuk Konseyi üyesi Wang Tingsheng, Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerinin insanlık için önemli olduğunu söyledi.

26 Temmuz 2015 tarihinde Hualien İlçesinde düzenlenen mum ışığı nöbeti

“Hepimiz özgürlük, demokrasi ve insan haklarına değer vermeliyiz. Falun Gong uygulayıcıları hem gerçeği takip etmeleri hem de baskıya karşı sergiledikleri tutum ile bizim için iyi bir örnek oluşturdular. Bu çok ilham verici ve birbirimize destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Miting ve mum ışığı nöbetine, Yasama Meclisi üyesi Hsiao Bi-khim, Demokratik İlerleme Partisi Hualien Şubesi Başkanı Guo Yingyi, Hualien İlçe Meclisi üyesi Huang Zhenfu ve Hualien Şehri Kıdemli Sekreteri Wang Senyuan dâhil yetkililerde katıldı.

Tayvan’ın en büyük ilçesi olan Hualien’den hükümet yetkilileri

Yasama Meclisi üyesi Hsiao Bi-khim, Çin’deki baskıdan ve uygulayıcıları temsil eden insan hakları avukatlarının geçtiğimiz günlerde gözaltına alındığının farkında olduğunu söyledi. “Tayvan’ın Yuan Meclisi Haziran ayında Çin komünist sisteminin insan hakları ihlallerini durdurma çabalarının bir parçası olarak Çin’deki idam mahkûmlarından toplanan organların naklini suç olarak tanımlayan bir yasayı kabul etti.” dedi ve totaliter rejimler tarafından yönetilenlere özgürlüğün kolay gelmediğini ve insanlara yardımcı olunması gerektiğini belirtti.

Yasama Meclisi Üyesi Hsiao Bi-khim, faaliyet sırasında konuşurken

Çin’de yaşanan büyük trajedinin Jiang’ın zulüm politikasına bağlı olduğunu Jiang Zemin aleyhine dava açma zamanının geldiğini söyledi ve “Milyonlarca insana zarar veren böylesine büyük bir bastırma karşısında, failleri sorumlu tutmak zorundayız.”

Hualien İlçesindeki Demokratik Kalkınma Partisi eski başkanı Guo Yingyi, Jiang Zemin’e karşı açılan davaları desteklediğini söyledi.

Hukuk Konseyi üyesi Wang, Hualien belediye başkanı Tian Zhixuan adına yaptığı konuşmada, insan haklarının evrensel değerler olduğunu ve komünist rejim tarafından yürütülen canlı organ toplama uygulamasının çirkin bir eylem olduğunu belirtti. “Çin komünistlerinin acımasızlığını durdurmak gerekir. Falun Gong uygulayıcılarının cesaret ve ruhunda hepimizin öğrenebileceği şeyler var.” yorumunda bulundu.

Hualien Tren İstasyonunda Falun Gong’un egzersizlerini gösteren uygulayıcılar

Wang, Hsiao ve diğer yetkililer de Jiang aleyhine yapılan suç duyurularını desteklemek için hazırlanan dilekçeleri imzaladılar. 23 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Jiang aleyhine Çin’deki Yüksek Mahkeme ve Yüksek Savcılığa yaklaşık 103,000 suç duyurusunda bulunuldu.

Yoldan geçen insanlar dilekçeyi imzalayarak uygulayıcılara destek verdiler.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2015/8/7/151941.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.