Avustralya: Batı Avustralyalı Parlamenterler Çin’deki Organ Toplama Vahşeti ve Jiang Zemin Aleyhine Açılan Davalar Üzerine Bir Forum Düzenlediler

Avustralya’nın en büyük eyaleti olan Batı Avustralya’da geçtiğimiz günlerde Çin’deki canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama uygulaması ve Çin komünist rejiminin eski başkanı Jiang Zemin’e karşı Falun Gong’a yönelik zulümden dolayı açılan davaların tartışıldığı bir meclis forumu düzenlendi.

Batı Avustralya Yasama Meclisi üyesi Peter Abertz’in ev sahipliği yaptığı foruma mecliste sandalyesi bulunan iki partiden de Avustralyalı milletvekilleri yâda temsilcileri katıldı. Joe Bullock (İşçi Partisi Senatörü), Dean Smith (İşçi Partisi Senatörü) temsilcisi Suzette Morris ve Julie Bishop (Dışişleri Bakanı ve Liberal Parti Başkan Yardımcısı) Josie Ashby’i temsil eden Josie Ashby de katılımcılar arasında yer aldı.

Batı Avustralya Yasama Meclisinden İşçi Partisinin iki üyesi Margaret Mary Quirk ve Michelle Roberts, Batı Avustralya Yasama Meclisinin İşçi Partisi üyesi Martin Pritchard da forumun katılımcılarındandı.

David Matas: Organ Toplama Vahşeti Araştırılmalı

Avustralya’yı ziyaret eden Kanadalı insan hakları avukatı David Matas, kendisi ve Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski sekreteri David Kilgour’un Çin’deki zorla organ toplama acımasızlıklarını nasıl araştırdıklarını açıkladı.

Elde ettikleri bulgulara, en son ödüllü “İnsan Hasadı” belgeseli ve Kilgour ve Matas’ın ortaklaşa kaleme aldığı “Kanlı Kampanya: Çin’deki Falun Gong Uygulayıcılarından Organ Toplama” adlı kitapta yer verildi.

David Matas (sağda) Çin’deki canlı organ toplama uygulaması hakkında konuşurken

Organ Toplamaya Karşı Eylemler

Bu bulgular doğrultusunda birçok ülke organ toplama uygulamasını durdurmak için harekete geçti. Örneğin, Tayvanlı milletvekilleri 2015 yılının Haziran ayında İnsan Organ Nakli Yasasını değiştirerek, nakil turizmini resmen yasakladılar. Yasa, yasadışı organ satışını yasaklamakta ve yurtdışında organ nakli olan hastaların Tayvan’daki tıbbi bakımlarına hak kazanabilmeleri için organların kaynağına dair yasal kanıt sunmaları gerekmektedir.

Avustralya’daki Yeni Güney Galler Eyaleti milletvekili David Shoebridge, 2013 yılında Yeni Güney Galler İnsan Dokusu Değişikliği (İnsan Organlarının Ticareti) Yasa Tasarısı önerisinde bulundu. Yeni Güney Galler (NSW) Parlamentosuna bu yasayı destekleyen şimdiye kadar NSW Parlamentosuna halk tarafından verilen en yüksek imza sayısı olan 170,000’in üzerinde imza sunuldu.

Jiang Zemin’e Karşı Açılan Davalar Tanıtıldı

Bir Falun Gong uygulayıcısı forumda, Falun Gong’a yönelik zulmü başlatan ve yürüten Jiang Zemin’e karşı son dönemde 100,000’den fazla suç duyurusunda bulunulduğundan bahsetti.

Senatör Bullock, Çinli yetkililerin bu insan hakları ihlaline dikkat göstereceğini umdu.

Milletvekili Abertz, “Liderleri uzun vadede sıradan insanları ezen hiçbir ülke gelişmez. “Duyduğuma göre, Çin Komünist Partisinin muhalefetine rağmen Hıristiyanlığın Çin’de yayılıyor.”

“Uzun vadede özgürlüğün Çin’e geleceğine inanıyorum. Bu, 70 yıl komünizmin ardından Rusya’ya geldi. Şimdi açılan bu davalar Çin halkı iççin daha fazla şeffaflık ve özgürlük getireceğini umuyoruz.” dedi.

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2015/8/4/151882.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.