İngiltere: Parlamento Üyeleri Falun Gong’a Destek Verdiler

İngiliz Falun Gong uygulayıcıları 15-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında Başbakanlık Ofisi ve Parlamento Binası önünde düzenledikleri faaliyetler ile insanlara Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü anlattılar. Bazı milletvekilleri de faaliyetlere bizzat katılarak yâda yolladıkları mektuplar ile destek verdiler.

Uygulayıcılar “Dünya Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü’ye İhtiyaç Duyar” ve “Falun Dafa İyi” yazılı büyük pankartlar ve zulüm sonucu yaşamlarını kaybedenlerin fotoğraflarını sergilediler. Birçok kişi daha fazla bilgi edinmek için geldi ve zulme son verilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladılar.

İngiliz Falun Gong uygulayıcıları 15 Temmuz’da Parlamento Binası önünde ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü kınadılar.
Uygulayıcılar Falun Gong’un ikinci takım egzersizini gösterirken
Birçok kişi yaşananlar hakkında daha fazla bilgi edindi ve zulme son verilmesi için dilekçeyi imzaladı.
Lord Hylton desteğini göstermek için geldi.

Lord Hylton, 15 Temmuz’da faaliyetlere katıldı ve “Uzun bir süredir, Çin’deki insan hakları konusunda endişe duyuyorum. Korkunç ihlallerden sorumlu olanların yargılanması ve adalete teslim edilmesini talep etmek hakkınız. İyi şanslar diliyorum.” dedi.

Cambridge milletvekili Daniel Zeichner, “Yaşananlar hakkında oldukça endişeliyim” dedi.

Cambridge milletvekili Daniel Zeichner, “Yaşananlar hakkında oldukça endişeliyim. Duyduğum kadarıyla, zulüm devam etmekte. Özellikle organ istismarı beni derinden rahatsız etti.” yorumunda bulundu.

Batı Southend milletvekili David Amess, desteğini göstermek için geldi.
Güney Edinburgh milletvekili Ian Murray

Güney Edinburgh Parlamentosunun İşçi Partisi üyesi Ian Murray, destek mektubunda: “Birlikte karşı koymalı ve bulduğunuz her fırsatta zulümle yüzleşmeliyiz. Hoşgörü ve saygı uygar ve olgun toplumun temel direkleridir. İnsanlar inandıkları şeyleri uyguladıklarından dolayı zulüm görmemelidir. Bugün bir araya gelenlerin Falun Gong’u uygulamayı seçen herkesin geleceğin daha iyi olacağı umuduyla dayanışma içinde birleştiğine dair net bir mesaj göndereceklerini umuyorum.”

Kuzey Northampton milletvekili Michael Ellis

Kuzey Northampton milletvekili Michael Ellis de yolladığı mektupta, “Bugünkü mitinginizde sizlere katılamadığım için üzgünüm. Dünya çapındaki insanların inançlarını özgürce uygulayabilmeleri önemlidir ve dünyanın her yerindeki bütün hükümetler tarafından saygı duyulması gereken bir insan hakkıdır. Çin’deki Falun Gong uygulayıcılar yapılan zulmü bildiren raporlar son derece rahatsız edici ve yakın zamanda telafi edileceğini umuyorum. İngiltere Hükümeti Çinli meslektaşları ile sık sık İnsan Hakları konusunu gündeme getiriyor ve bu Hükümetin nerede yaşarlarsa yaşasınlar inançlarını uygulayan herkesini haklarını güçlü bir şekilde desteklediğini biliyorum.” diye yazdı.

İngiliz Falun Gong uygulayıcıları 18 Temmuz 2015 tarihinde Çin’deki zulme bir son verilmesi çağrısında bulundular.

Yüzden fazla uygulayıcı, 18 Temmuz Cumartesi günü Londra’daki Çin Büyükelçiliği önünde bir araya geldi. Ardından da şehir merkezi, Çin Mahallesi ve Başbakanlık Ofisini kapsayan bir geçit töreni gerçekleştirdiler. Yürüyüşün bitiminde, halktan toplanan imzalar ile zulme bir son verilmesi çağrısında bulunan bir dilekçeyi Başbakanlık Ofisine teslim ettiler.

Uygulayıcılar öğleden sonra Başbakanlık Ofisi, Çin Mahallesi ve Trafalgar Meydanında yer alan Saint Martin’de de faaliyetler düzenlediler. Dünya çapından gelen turistler Çin’de yaşanan zulmü öğrendiler ve masum Falun Gong uygulayıcılarına yönelik vahşeti kınadılar.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2015/8/13/152049.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.