Avrupa Parlamentosu Üyeleri Çin Yüksek Savcılığına Jiang Zemin’in Adalet Önüne Çıkarılması Çağrısında Bulundular

Avrupa Parlamentosunun üç üyesi, 20 Temmuz 2015 tarihinde Çin Yüksek Halk Savcılığına ortak bir mektup göndererek, Çin genel savcısı Cao Jianming’e Falun Gong zulmü ve Falun Gong uygulayıcılarından devlet yaptırımı ile sistematik bir şekilde gerçekleştirilen organ toplama uygulamasından sorumlu Jiang Zemin’in soruşturulması çağrısında bulundular.

Almanya’dan Dr. Cornelia Ernst ve Prof. Dr. Klaus Buchner ve Finlandiya’dan Merja Kyllönen’in imzalarının yer aldığı mektupta, zulüm ve organ toplama uygulaması güçlü bir şekilde kınandı. Onlar, bu suçların dünya barışı ve güvenliği için tehdit olduğuna dikkat çektiler. Ayrıca Çin hükümetini zulüm politikalarını yurtdışına genişletmesini de eleştirdiler.

Parlamento üyeleri, Falun Gong uygulayıcılarına uygulanan özellikle de kadınlara yönelik fiziksel ve cinsel istismar dâhil 100 işkenceyi de kınadılar. Zulüm yüzünden ebeveynlerini kaybeden çok sayıda yetimle ilgili kaygılarını da dile getiren parlamento üyeleri son olarak yaşanan zulmün Çin’in itibarını yok ettiğine dikkat çektiler.

Dr. Cornelia Ernst
Prof. Dr. Klaus Buchner
Merja Kyllönen

Parlamento üyeleri, Falun Gong uygulayıcıları için konuşan iki Çinli insan hakları avukatı Gao Zhisheng ve Wang Yu hakkındaki davaları da dile getirdiler. Her iki avukatta hapse atıldı, tehdit edildi ve Çin hükümeti tarafından avukatlık sertifikaları iptal edilerek, firmaları kapatıldı.

Prof. Dr. Klaus Bushner kendi bloğunda “Çin’in Dayanılmaz İnsan Hakları Durumu” başlıklı bir yazıya yer verdi.

17 Temmuz civarında Dr. Klaus Buchner bloğunda “Çin’in Dayanılmaz İnsan Hakları Durumu” başlıklı bir yazı yayınladı. Bu yazı da Wang Yu’nun hapsedilmesini kınadı ve derhal serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Üç parlamento üyesi ortaklaşa hazırladıklar mektupta Falun Gong uygulayıcılarına duydukları saygıyı ve Jiang Zemin aleyhinde suç duyurusunda bulunarak gösterdikleri cesareti dile getirdiler. Ayrıca, uygulayıcıların sergiledikleri merhamet ve cesaretin zulmü durdurmak için uluslararası toplumu harekete geçme yönünde teşvik edeceğini de belirttiler.

Mektup, Çin rejimine Jiang Zemin’in Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesine (ICC) çıkarmak için işbirliği çağrısı ile son buldu. Parlamenterler, “ICC Roma Statüsü” gösterdiğini ve Jiang Zemin aleyhindeki davada diğer ülkelerinde cezai yargı yetkisine sahip olduğunu vurguladılar.

Mektubun kopyaları, Avrupa Birliği ve Almanya’daki Çin büyükelçiliklerine, genel sekreterlik dâhil birkaç Birleşmiş Milletler ofisine, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BM işkence özel raportörlerine, Avrupa Birliğinin çeşitli ofislerine ve Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) savcılığına gönderildi.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2015/8/14/152068.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.