İsviçre: Politikacılar Çin Başkanı Xi Jinping’den Jiang Zemin’in Adalet Önüne Çıkarılmasına Yardımcı Olmasını Talep Ettiler

İsviçreli on politikacı geçtiğimiz günlerce Çin Başkanı Xi Jinping’e yazdıkları bir mektup ile Çin Komünist Partisinin eski başkanı Jiang Zemin’in Falun Gong’a yönelik 16 yıldır süren zulümdeki rolünden dolayı adalet önüne çıkarılması için yardım talep ettiler. Mektubun yanı sıra, gücü kötüye kullanmak, yasadışı gözaltı ve işkence dâhil çok sayıda suçtan Jiang Zemin aleyhine 134,000’den fazla Falun Gong uygulayıcısı tarafından suç duyurusunda bulunduğuna da yer verildi.

Mektupta imzası bulunanlar arasında İsviçre Parlamentosunun dört Federal Üyesi (milletvekili), Cenevre Kantonu Büyük Meclisinin beş üyesi ve İsviçre Konfederasyonunun eski Daimi Üyelerinden biri yer aldı:

İsviçte Federal Milletvekili Dominique de Buman
İsviçre Federal Milletvekili Carlo Sommaruga
İsviçre Federal Milletvekili Didier Berberat

Cenevre Kantonu Büyük Meclisi üyesi Marc Falquet
Cenevre Kantonu Büyük Meclisi üyesi Henry Rappaz
Cenevre Kantonu Büyük Meclisi üyesi M. T. Engelberts

İsviçre Federal Milletvekili Leuenberger Ueli
Cenevre Kantonu Büyük Meclisi üyesi Lydia Schneider Hausser

Cenevre Kantonu Büyük Meclisi üyesi Buschbeck Mathias
İsviçre Konfederasyonu eski Daimi Temsilcisi Jean-Daniel Vigny

İsviçreli Politikacılar Harekete Geçti

İsviçreli yetkililer mektuba Başkan Xi’nin Çin’de hukukun üstünlüğünü daha fazla istediği gerçeğini överek başladılar. Ülkede zaten -zor ve övgüye değer bir görevi- yolsuzlukla mücadele kampanyası ile denediğini ve birçok mevcut ve eski hükümet yetkilisinin yolsuzluktan yargılanıp, cezalandırılmasını başlattığını belirttiler.

Mektup, “Eski Çin Başkanı Jiang Zemin’in antik qigong disiplini olan Falun Gong’u ve uygulayıcılarını yok etmek üzere verdiği şahsi karardan bu yana 16 yıl geçti.

“O, yürütülen korkunç ve acımasız zulümden sorumlu hukuk dışı 610 Ofisini oluşturdu. Bu birim, geçmişte asla görülmemiş işkence yöntemlerini kullandı. En büyük dehşet ve zulüm ise ekonomik kar için öldürülen canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarının toplanmasıdır.”

Mektupta, birçok tanınmış yönetim organı, kuruluş ve bireyin organ toplama suçlarına katıldığından bahsedildi. “Özellikle Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu ve birçok sivil toplum kuruluşu (STK) tarafından yayınlanan çok sayıda rapor ve açıklama, Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama uygulamasının korkunçluğunu kınadı. Bu uygulama bir son verilmesi çağrısında bulunan dilekçeyi dünya çapında iki milyondan fazla kişi imzaladı. Bu organ toplama uygulamasını bir dereceye kadar olsa da Hıristiyanlar, Tibetliler ve Uygur Türklerinin de yaşadığı bilinmektedir.

“Eski Başkan Jiang Zemin’in tutuklanması ve bu rezil suçtan sorumlu tutulmasını kolaylaştırabileceği umudu ve bu suçlardan yargılanmak üzere adalete teslim edilmesi için yapılan şimdiye kadar 134,000 suç duyurusunda bulunuldu ve Çin bu yöndeki isteği göz önünde bulundurmalıdır.”

“Dünya bunu izliyor ve hepimiz tanıklarıyız. Tarihte bir gün bu suçlar için elimizden geleni yapmadığımız hükmedilebileceği için bu başvuruyu yapmak bizim görevimizdir.”

Mektup, aynı zamanda İsviçre’nin Bern şehrindeki Çin Büyükelçiliğine faks ve e-posta yoluyla gönderildi.

Eski Çin Başkanı Aleyhindeki Suç Duyuruları Görülmemiş Sayıya Ulaştı

146,000’in üzerinde Falun Gong uygulayıcısı ve aile üyesi Mayıs sonundan 13 Ağustos 2015 tarihine kadar Jiang Zemin aleyhine 122,417 suç duyurusunda bulundu.

Ana olarak Yüksek Halk Savcılığı ve Yüksek Halk Mahkemesinden, gücü kötüye kullanma ve Falun Gong zulmünü yönetmedeki rolünden dolayı Jiang Zemin’in adalet önüne çıkarılması talebinde bulunulmaktadır.

16 yıldan uzun bir süredir devam eden zulüm boyunca 3,800’den fazla Falun Gong uygulayıcısının öldürüldüğü teyit edilmiştir. Bu tür bilgiler Çin’de sıkı şekilde sansür edildiğinden gerçek rakamın bundan çok daha fazla olması muhtemeldir.

Geçmiş:

Jiang Zemin 1999 yılında Çin Komünist Partisi başkanı olarak, diğer Politbüro daimi komite üyelerinin karşı çıkmalarına rağmen, Falun Gong’a karşı şiddetli bir zulüm başlattı.

Son 16 yıldır süren zulüm binlerce Falun Gong uygulayıcısının ölümüne neden oldu. Bundan daha fazlası inançları için işkence gördü hatta etik olmayan kar amacıyla satılmak üzere organları toplanarak öldürüldü. Jiang Zemin, bu acımasız zulmün kışkırtılması ve sürdürülmesinde doğrudan sorumludur.

Onun kişisel yönetimi altında Çin Komünist Partisi, 10 Haziran 1999 tarihinde 610 Ofisi¹ adıyla Parti temelli bir güvenlik organı kurdu. O, Jiang’ın Falun Gong ile ilgili –itibarlarını yık, ekonomik kaynaklarını kes ve onları fiziksel olarak ortadan kaldır- politikasını yürütmek için yasaları geçersiz kılan hukuk dışı organizasyondur.

Çin yasaları, vatandaşların ceza davalarında davacı olabilmesine izin verir ve birçok uygulayıcı şimdiden eski diktatör Jiang Zemin’e karşı suç duyurusunda bulunma yasal haklarını uyguladı.

Not:

1. "610 Ofisi": Özellikle Falun Gong’u zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP’nin yönetimindeki, tüm diğer politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2015/8/21/152171.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.