Çin Komünist Rejimi Tarafından Kullanılan İşkence: Kaynar Su İle Haşlama

Falun Gong takipçilerinin üzerine kaynar su dökme, barışçıl manevi uygulamaya olan inancından vazgeçmeleri için uygulayıcıları zorlamak amacıyla Çin Komünist Partisi tarafından kullanılan gözde taktiklerden biridir.

Aşağıda, gördükleri ağır işkence sonucu yaralanan ya da ölen uygulayıcılara ait vakaların bir özeti bulunmaktadır.

Kafa

Ağız

Polis, 2005 yılı Nisan ayında, Liaoning Eyaletinden Bay Gai Chunlin'i tutukladı. Üç haftadan daha kısa bir süre içerisinde ailesine, beyin yıkama merkezinde geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü bildirildi.

Ailesi yüzünde ve göğsünde ciddi yanık izleri gördü ve otopsi yapılmasını istedi. Otopsi sonucu, kaynar suyla zorla beslemenin bir sonucu olarak öldüğünü gösteren sindirim sistemi dokusunun kısmen "pişmiş" olduğu ve bir parmak dokunuşuyla soyulabileceğini göstermiştir.

İlgili rapor:

Fushun Şehri, Qingyuan İlçesinden Bay Gai Chunlin'in İşkence Nedeniyle Ölümü Hakkındaki Ayrıntılar (Fotoğraf)

Sincan Özerk Bölgesi, Karamay'dan Bayan Zhao Shuyuan, Falun Gong'u uyguladığı için 2002 yılında dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yasadışı bir şekilde gözaltına alınmasını protesto etmek üç yıldan fazla bir süre boyunca açlık grevi yaptı. Buna karşılık gardiyanlar, etini haşlayan, ağzına bir bütün kase dolusu kaynar su dökmesi için mahkûmlara emir verdi. Sonrasında tenindeki tüyleri döküldü. Bayan Zhao'nun yemek borusu zorla besleme işlemi sırasında delindi ve ardından uzun bir süre boyunca konuşamadı.

İlgili makaleler:

- Cezaevinde Dokuz Yıl Boyunca Acımasızca Zorla Beslenen Mühendis, Jiang Zemin'den Davacı Olduğu İçin Tekrar Tutuklandı

- Sincan Eyalet Kadınlar Hapishanesi'ndeki Gardiyanlar Bayan Zhao Shuyuan ve Bayan Wang Xi'ye Acımasızca İşkence Yaptı

Karamay Petrol Bürosu Mühendisi Bayan Zhao Shuyuan, Tutuklandı ve Sincan Kadınlar Hapishanesi'nde İşkence Gördü

Kulaklar

Liaoning Eyaletinden Bay Qiu Tsinghua, Ocak 2006'da Falun Gong broşürleri dağıtırken tutuklandı. Beyin yıkama merkezinde sorgulamaya uymayı reddedince, 610 Ofisi'nden bir ajan, sol kulağının içine duyma yeteneğine zarar veren ve sonunda şiddetli menenjite yol açan bir enfeksiyon başlatan bir bardak sıcak su döktü. Sonunda tutarsız oldu ve kendi ailesini bile tanıyamadı.

İlgili makale:

Bay Qiu Tsinghua Hapishanede Çektiği Acıdan Sonra Hayatını Kaybetti (Fotoğraflar)

Gözler

Bay Wang Zhong, 2005 yılı Kasım ayında Hebei Eyaletindeki Handan Zorunlu Çalışma Kampı'na transfer edildi. Bir gardiyan, Bay Wang'ı neredeyse kör yapan bir eylemle, onu yere yatırarak dövdü ve gözlerinin içine sıcak çay dökerek Bay Wang'ı inancından zorla vazgeçirmeye çalıştı.

İlgili makale:

Kıdemli Banka Mühendisi, Zulüm Nedeniyle Neredeyse Kör Oluncaya Kadar Ciddi Bir Şekilde İşkence Gördü

Baş

Liu Jieyun lakaplı Bay Liu Zhibin, 21 Temmuz 2004 tarihinde Qi İlçe Cezaevi'nde bir depoda kilitlendi. Gardiyanlar onu soydu ve bir yatağa kelepçeledi ve ardından bir mahkum başının üzerine kaynar su dökerken dövüldü.

Bay Liu bir saat sonra öldü. Karısına göre, Bay Liu'nun vücudu kesikler ve morluklarla kaplıydı. Kelepçe izleri, elektrikli copların birçok iziyle birlikte, bileklerinde açıkça görülüyordu.

İlgili raporlar:

- Uygulayıcı Bay Liu Zhibin, Shanxi Eyaleti, Qi İlçesindeki Jinzhong Hapishanesinde İşkence Gördü ve Öldü

- Uygulayıcı Bay Liu Jieyun, Shanxi Eyaleti, Jinzhong Hapishanesinde İşkence Gördü

Bay Kong Xianyong'ı inancından vazgeçmeye zorlamak amacıyla, Jiangsu Eyaleti Fangqiang Zorunlu Çalışma Kampı'ndaki gardiyanlar, çaydanlıklarla birçok kez su kaynattı ve Bay Kong'un başının üzerinden defalarca kaynar su döktüler.

İlgili rapor:

Jiangsu Eyaletindeki Fangqiang Zorunlu Çalışma Kampında Uygulayıcıların Üzerine Kaynar Su Döküldü

Bir ilkokul öğretmeni olan Bayan Chen Shaoqiang, 2007 yılının Mart ayında tutuklandı ve Zhanjiang Şehrindeki bir "Hukuk Okulu"'nda (beyin yıkama merkezi) hücre hapsinde tutuldu. Zulmü protesto etmek için kapıyı vurdu ve müdür, şakağını yumrukladı. Bunun bir sonucu olarak bayıldı. Onu uyandırmak için, müdür başına sıcak su döktü. Yüzü şişti ve yemek yiyemedi.

İlgili rapor:

Guangdong Eyaleti, Zhanjiang Şehrinden Öğretmen Bayan Chen Shaoqing, Zulüm Sonucu Engelli Oldu

Shandong Eyaleti Weiwei Hapishanesi'ndeki bir hücrede, bir gardiyan uygulamadan vazgeçmeye zorlamaları için Bay Chu Lien'e işkence yapmak üzere beş mahkuma talimat verdi. Mahkumlar başının üzerine kaynar su döktüler. Bu işkence oturumu, 2004 yılı Ağustos ayında birkaç gün boyunca sürdü.

İlgili makale:

Bay Chu Liu Wen ve Oğlu Chu Qinghua Zulüm Gördü (Fotoğraflar)

Heilongjiang Eyaleti Bayan Liu Li, kız kardeşi Falun Gong broşürlerini dağıtırken yakalandığı için polis karakoluna götürüldü. Karakola gelir gelmez, kadın bir polis memuru yüzüne bir bardak sıcak su attı ve kırılıncaya kadar bir süpürge ile onu dövdü.

Eller ve Kollar

Televizyon sunucusu Bay Li Guang, Falun Gong'dan vazgeçmeyi reddettiği için Shandong Eyaletindeki Weibei Hapishanesi'nde işkence gördü. Dört mahkûm Bay Li'nin kollarına havlu sardı ve havluların üzerine ve boynuna sıcak su döktü. Dayanılmaz acıyla Bay Li çığlık ve yerde yuvarlandı.

Bay Li çektiği işkence nedeniyle, 36 yaşında, 3 Aralık 2012 tarihinde öldü.

İlgili raporlar:

- Bay Li Guang 50.000 Voltluk Elektrik Coplarla Verilen Şoklar ve Diğer Barbar İşkence Yöntemlerinden Öldü

- Shandong Eyaleti, Laizhou'da Bir TV Muhabiri Olan Uygulayıcı Li Guang Dövülerek Öldürüldü (Fotoğraf)

- Shandong Eyaletindeki Laizhou Şehir TV İstasyonunda Sunucu Olan Li Guang'ın İşkenceyle Öldürülmesi Hakkında Ek Bilgiler

Bayan Guo Wenshuai, Jilin Kadınlar Hapishanesi'nde kilitlendiğinde, her sabah gardiyanlar kaynar suyun içine ellerini sokması için onu zorladı. Bir keresinde, gardiyanlar bir havluyu kaynar suya batırdı ve koluna sardı. O, çığlık attı ve havaya zıpladı ve kolları daha sonra kabarcıklarla kaplandı.

Ayaklar ve Bacaklar

Bir zorunlu çalışma kampındaki gardiyanlar, 2000 yılı kışında üzerinde ayakkabı ya da bir ceket olmadan karlı zeminde durması için Bay Yang Baochun'u zorladı. Ayaklarındaki donma acısı sonrasında, ayaklarını sıcak suya koydular. Bunun bir sonucu olarak ayakları üzerindeki doku iltihap topladı ve sağ bacağının kesilmesi gerekiyordu.

İlgili rapor:

Bay Yang Baochun Yasadışı Bir Şekilde Psikiyatri Hastanesinde Hapsedildi

2002 kışında polis tarafından kovalanan Bay Wang Xingchun bir nehre düştü. Sıcaklık o gün sıfırın altındaydı ve o çıktıktan sonra buz hızla bacaklarının etrafında kurudu. Polis iki gün sonra, Bay Wang'ı tutukladı. Bay Wang bacaklarının donduğunu bilmelerine rağmen, polis ayaklarını çok sıcak su havzasının içine koydu.

Bay Wang eve gittiğinde, ayaklarının ikisi de irin sızdıran kabarcıklar oluşturmaya başladı. On ay sonra, alt bacakları onu sakat bırakarak yavaş yavaş çürüdü.

İlgili rapor:

Zulümde Her İki Bacağını Kaybeden Heilongjiang Eyaletinden Wang Xingchun, Tekrar Tutuklandı (Grafik Fotoğraf)

2005 yılı Ocak ayında, Anhui Eyaleti Suzhou Hapishanesi'nde gardiyanlar uzun süre boyunca bacaklarını kaynar su dolu torbalara bastırarak Bay Hu Enkui'ye işkence yaptı. Bunun sonucunda bacaklarının her ikisinde de ciddi yanıklar oluştu ve kemik dokusunun kısmi bir parçası kalıcı hasar gördü. O şimdi sakat ve engelli oldu.

İlgili raporlar:

- Ortaokul Öğretmeni Bay Hu Enkui Hefei Şehrinde İşkence Gördü

- Anhui Eyaleti, Hefei Şehrinden Dafa Uygulayıcısı Bay Hu Enkui, Acımasızca Zulüm Görüyor

Bayan Han Shuhua, bir parkta Falun Gong egzersizlerini yaptığı için 2001 yılında Dalian Rehabilitasyon Merkezi'ne (zorunlu çalışma kampı) konuldu. Gardiyanlar havluları kaynar suya batırdı ve onları bacaklarına sardı. Her iki bacağı da ciddi bir şekilde yandı ve kabardı.

Gardiyanlar sonrasında sağ bacağını yaralayan ve etini açığa çıkaracak şekilde yerde onu sürükledi. Kabarcıklar enfeksiyon kaptı ve doktor anestezi vermeden enfekte olan bölgenin üzerindeki cildi soydu.

Bazen gardiyanlar, felçli ve işkenceye dayanamayan uygulayıcıları hedef aldı.

Bay Wang Hongkong, Şubat 2007'de bir tecrit hücresinde dövüldü. Bunun sonucunda tuvaletini tutamayan bir kişi oldu ve belden aşağısındaki hissi kaybetti. Şirket genel müdürü Nisan ayında onu ziyaret ettiğinde, bir hastaneye sevk edilmesini talep etti. Hastaneye gitmeden önce Bay Wang yıkanmak istedi. İsteği karşısında öfkelenen bir gardiyan, kaynar su dolu bir kovaya ayaklarını sokması için mahkûmlara emir verdi. Ayakları hemen şişti. Yarım gün sonra ayakları iltihap topladı ve kabarcıklar oluştu.

İlgili rapor:

Bay Wang Hongkong'un Gördüğü Zulüm ve Zamansız Ölümü (Hefei Şehri, Anhui Eyaleti) (Grafik Resimler)

Bay Lin Zehua, Heilongjiang Eyaletindeki Jiamusi Hapishanesi'nde düştü ve 2008 yılı Kasım ayında belden aşağısı felç oldu. Ayaklarını yıkamaya yardımcı olduğunu iddia eden bir mahkum ayaklarını kaynar suya soktu. Bay Lin ayaklarının kabardığını ve iltihap topladığını görene kadar neler olduğunu fark etmedi.

Bu aynı mahkumun Bay Lin üzerinde bu işkence yöntemini ikinci kez kullanışıdır.

Vücudun Çeşitli Parçaları

Tuzlu Banyo Suyu

Shuangkou Çalışma Kampı'nda kilitliyken, gardiyanlar rutin olarak yıkanmadan hemen önce Bay Tang Jian'ı dövdü. Sigara izmaritleriyle onu yaktılar ve açık yaralar oluşuncaya kadar dövdüler. Sıcak suya tuz eklediler ve bir saatten fazla bir süre boyunca Bay Tang'ı su altında tuttular. Bay Tang, 39 yaşında, Temmuz 2004'de öldü.

Gövde

Vücudu yaralarla kaplanıncaya kadar Guizhou Eyaleti Zhongba Çalışma Kampı'ndaki gardiyanlar, Bay Wang Zexuan'a kötü muamele yaptı. Gardiyanlar Bay Wang'ı dövmekten yorgun düştüğünde, ayağa kalkmak için çok güçsüzken bir su ısıtıcısı ile üzerine kaynar su döktüler.

İlgili rapor:

Bay Wang Zixuan ve Bay Chen Huazhong, Guizhou Eyaletindeki Zhongba Zorunlu Çalışma Kampı'nda Gördüğü İşkence Nedeniyle Hastaneye Kaldırıldı

Boyun

Bay Lin Fengchi, 2002 kışında, Guangdong Eyaleti Sanshui Çalışma Kampı'nda vahşice dövüldü ve işkence gördü. İşkenceden dört gün sonra, yaralarla kaplıydı ve bilincini kaybetti. Gardiyanlar sonra onu uyandırmak için sırtında ve göğsünde ciddi yanıklara neden olan boynundan aşağı kaynar su döktüler. Birkaç gün sonra, Bay Lin'in yaraları iltihap topladı ve gardiyanlar diş fırçalarıyla yaraları temizledi.

İlgili rapor:

Guangdong Eyaleti Sanshui Çalışma Kampı'nda Dafa Uygulayıcıları Belirlendi

Göğüsler

2004 yılının Ocak ayında, Bayan Wu Yueju tutuklandı ve Dalian Zorunlu Çalışma Kampı'na gönderildi. Çığlık attığında duyulmaması için gardiyanlar, Bayan Wu'nun ağzına kirli çorap ve pedler tıkıştırması için bir mahkuma talimat verdi. Mahkum daha sonra kasığına bir diş fırçası soktu ve göğüslerinin üzerine kaynar su döktü. Bunun sonucunda Bayan Wu'nun göğüsleri enfeksiyon kaptı ve iltihaplandı.

İlgili rapor:

Bayan Wu Yueju, Dövüldü, Şok Verildi ve Cinsel Saldırıya Uğradı

Koltuk Altları

Xianping Çalışma Kampı'nda gardiyanlar, Bay Zhang Zhiqiang'ın ellerini bağladı ve ayak parmaklarını ancak yere dokunacağı şekilde onu astı. Bir mahkûm daha sonra bir fincan içine kaynar su döktü ve Zhang'ın sol koltuk altına bunu bastırması emredildi. Mahkum sıcak su ile doldurdu ve tekrar tekrar aynı noktada Bay Zhang'ı haşladı. Sonuç olarak, Bay Zhang'da yumurta büyüklüğünde bir kabarcık oluştu ve yara aylarca enfekte kaldı.

İlgili rapor:

Sichuan Eyaleti, Chongqing Şehrinde Xishanping Çalışma Kampında Falun Dafa Uygulayıcılarına Acımasızca İşkence Yapıldı ve Öldürüldü

Bel

Bayan Chen Yulian, inancından dolayı Jiangxi Kadınlar Hapishanesi'nde hapsedildi. 2012 yılının yaz mevsiminde bir gün, gardiyanlar tarafından kışkırtılan bir mahkum, kaynar su dolu bir bardak aldı ve Bayan Chen Yulian'ın karnının etrafına döktü.

İlgili rapor:

Bayan Chen Yulian 3 Yıldan Fazla Bir Süre Boyunca Yıkıcı İşkenceye Dayandı (Fotoğraf)

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2016/2/10/中共酷刑-热水烫、开水烫-323461.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2016/2/28/155732.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.