Liaoning: 60 Yaşındaki Adam Eski Çin Diktatöründen Davacı Olduktan Aylar Sonra Öldü

Jinzhou Şehrinin bir sakini, eski Çin diktatörünü Falun Gong'a karşı zulmü başlatmaktan sorumlu tutarak Jiang Zemin'e karşı dava açtığı için tutuklandıktan iki buçuk ay sonra hayatını kaybetti.

Bay Wang Yuquan, 11 Kasım 2015 tarihinde evinde tutuklandı ve aniden bilincini kaybettikten 5 gün sonra tıbbi tedavi şartıyla serbest bırakıldı. Polisler ailesine gözaltındayken neden bayıldığını söylemeyi reddettiler.

60 yaşındaki adamın sağlığı son günlerde hızla kötüleşti. Bu yıl 28 Ocak itibariyle sık sık kan kusmaya başladı ve komaya girdi. O, 30 Ocak'ta vefat etti.

Son tutuklanması öncesinde, Bay Wang, Falun Gong'a olan inancından vazgeçmeyi reddettiği için geçmişte defalarca tutuklandı ve işkence gördü. Geçen Temmuz ayında Jiang Zemin'e karşı dava açtığı için tekrar tutuklandı ve bu Ocak ayında yaşamını kaybetti.

İlgili raporlar:

- Jinzhou Şehri Zorunlu Çalışma Kampında İşkence Gördüm

- Bay Wang Yuquan Üç Yılı Aşkın Bir Süre Boyunca Jinzhou Çalışma Kampı'nda Hapsedildi

Geçmiş

Jiang Zemin 1999 yılında Çin Komünist Partisi başkanı olarak, diğer Politbüro daimi komite üyelerinin karşı çıkmalarına rağmen, Falun Gong’a karşı şiddetli bir zulüm başlattı.

Son 16 yıldır süren zulüm binlerce Falun Gong uygulayıcısının ölümüne neden oldu. Bundan daha fazlası inançları için işkence gördü hatta etik olmayan kar amacıyla satılmak üzere organları toplanarak öldürüldü. Jiang Zemin, bu acımasız zulmün kışkırtılması ve sürdürülmesinde doğrudan sorumludur.

Onun kişisel yönetimi altında Çin Komünist Partisi, 10 Haziran 1999 tarihinde 610 Ofisi¹ adıyla Parti temelli bir güvenlik organı kurdu. O, Jiang’ın Falun Gong ile ilgili –itibarlarını yık, ekonomik kaynaklarını kes ve onları fiziksel olarak ortadan kaldır- politikasını yürütmek için yasaları geçersiz kılan hukuk dışı organizasyondur.

Çin yasaları, vatandaşların ceza davalarında davacı olabilmesine izin verir ve birçok uygulayıcı şimdiden eski diktatör Jiang Zemin’e karşı suç duyurusunda bulunma yasal haklarını uyguladı.

Not:

1. "610 Ofisi": Özellikle Falun Gong’u zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP’nin yönetimindeki, tüm diğer politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2016/3/2/辽宁锦州市王玉泉诉江被迫害离世-324850.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2016/3/3/155780.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.