83 Yaşındaki Kadın, İşkence Nedeniyle Ölen Damadı İçin Jiang Zemin'e Dava Açtı

83 yaşındaki Bayan Jiang Chunzhen, damadı Bay Shi Hongjie'nin ölümden sorumlu tuttuğu Jiang Zemin'e karşı 12 Ağustos 2015 tarihinde Yüksek Halk Savcılığı'na¹ suç duyurusunda bulundu. Bay Shi, 44 yaşında bir gözaltı merkezinde öylesine ağır işkence gördü ki, yaşadığı yaralanmalardan dolayı hayatını kaybetti.

Jiang Zemin 1999 yılında barışçıl manevi uygulamayı ortadan kaldırmak için kampanya başlattığından beri, Çin genelindeki Falun Gong uygulayıcıları keyfi tutuklandı, hapsedildi, zorunlu çalışma kamplarına gönderildi ve hatta inançlarından vazgeçmeyi reddettikleri için ölene kadar işkence gördüler.

Bay Shi Hongjie

Aşağıda Bayan Jiang'ın damadının gördüğü zulmü anlatımından bir alıntı bulunmaktadır.

Damadı Gördüğü İşkenceden Öldü

Damadım Shi Hongjie 2002 sonbaharında tutuklandı. Laixi Gözaltı Merkezinde gardiyanlar, evinde bulunan Falun Gong materyallerinin nerede üretildiğini söylemediği için ona acımasızca işkence yaptı.


18 Ekim'de gardiyanlar birkaç mahkumu kışkırttı ve onlar yüzünü yere sürterek onu dışarıya sürüklediler ve vücudunun üzerinde zıpladılar. Daha sonra, göğsünü ezdiler, kafasına tekme attılar ve vücudunun her yerine vurdular. Saldırıda kaburgaları kırıldı ve akciğeri delindi. O, hastaneye gidemeden yaşamını kaybetti. O, 44 yaşındaydı.

İşkence canlandırma: Ağır ayakkabılar ile göğüs üzerinde tepinme

Aile Acı Çekti

Her gün umutsuz kızıma ve iki genç torunuma ağlıyordum. Rahmetli damadımın çektiği işkenceleri düşündüğüm zaman, korkumu yenildim ve Falun Gong'u uygulamayı bıraktım. Bunun üzerine Falun Gong'u uygulamaya başladığımda kaybolan hastalıklarım ve ağrılarım hepsi geri geldi. Hastalığım beni öylesine sınırladı ki ev işlerini yapamaz hale geldim.


Geçmiş

Jiang Zemin 1999 yılında Çin Komünist Partisi başkanı olarak, diğer Politbüro daimi komite üyelerinin karşı çıkmalarına rağmen, Falun Gong’a karşı şiddetli bir zulüm başlattı.

Son 16 yıldır süren zulüm binlerce Falun Gong uygulayıcısının ölümüne neden oldu. Bundan daha fazlası inançları için işkence gördü hatta etik olmayan kar amacıyla satılmak üzere organları toplanarak öldürüldü. Jiang Zemin, bu acımasız zulmün kışkırtılması ve sürdürülmesinde doğrudan sorumludur.

Onun kişisel yönetimi altında Çin Komünist Partisi, 10 Haziran 1999 tarihinde 610 Ofisi² adıyla Parti temelli bir güvenlik organı kurdu. O, Jiang’ın Falun Gong ile ilgili –itibarlarını yık, ekonomik kaynaklarını kes ve onları fiziksel olarak ortadan kaldır- politikasını yürütmek için yasaları geçersiz kılan hukuk dışı organizasyondur.

Çin yasaları, vatandaşların ceza davalarında davacı olabilmesine izin verir ve birçok uygulayıcı şimdiden eski diktatör Jiang Zemin’e karşı suç duyurusunda bulunma yasal haklarını uyguladı.

Not:

1. “Savcılık”: Yasal denetimden sorumlu Çin Komünist Partisinin devlet organı. İşlevleri, büyük suç davalarında tutuklama ve kovuşturmaya karar verme, soruşturmalar yürütmek, başlatmak ve kamu davalarını desteklemek, özel uygulamalarda yasayı yorumlamak, mahkemelerin kararlarını denetlemek, adli prosedürlerin izlenmesi ve cezaevlerinin, gözaltı merkezlerinin ve çalışma kamplarının faaliyetlerini denetlemektir.

2. "610 Ofisi": Özellikle Falun Gong’u zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP’nin yönetimindeki, tüm diğer politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

İlgili raporlar:

- Dafa Uygulayıcısı Bay Shi Hongjie, Shandong Eyaleti Laixi Hapishanesi'nde İşkenceden Öldü

- Shandong Eyaleti, Laixi Şehrinde Polisin İşkenceyle Öldürülen Uygulayıcı Shi Hongjie'nin Durumu Hakkında Daha Fazla Bilgi

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2016/2/22/女婿被活活打死-山东老太控告元凶江泽民-324457.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2016/3/3/155782.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.