Deneyim Paylaşım Makaleleri Yazmak İçin Kurallar

Tüm uygulayıcıları uygulama ortamına katkıda bulunmak ve birbirimizin yükselmesine yardımcı olmak için deneyim paylaşım makaleleri yazmaya teşvik etmek ve bu makaleleri yazmak, kendi içinde bir uygulama sürecidir. Bu nedenle biz, deneyim paylaşım makaleleri yazarken rehberlik etmesi için uygulayıcıları Fa'ya bakmaya teşvik etmek için deneyim paylaşımlarıyla ilgili Fa'dan aşağıdaki önerileri ve parçaları derledik. Bu öneriler, yılların çalışması, deneyim paylaşımlarını kontrol etme ve tartışmalardan gelmektedir. Yazarlar da uygulama sürecindeki uygulayıcılar olduklarından, bunlar kapsamlı ya da mutlak değildir.

Daha iyi önerilerde bulunmaktan veya Fa ile uyumlu olmayan şeyleri işaret etmekten lütfen çekinmeyin.

Süreç Paylaşımı

Bu, kişinin Fa'yı çalışarak zorlukları aşmasını veya diğer uygulayıcılarla işbirliği yapma yoluyla uygulamada xinxing'ini yükseltme sürecini kapsamaktadır. Yazarın yaşadığı bu noktalar, olaylar ve düşünceler genellikle göz önüne serildiğinde daha kolay takip edilebiliyor ve daha derin bir Fa anlayışına ve xinxing'in yükselmesine neden oluyor.

Shifu bize şunları öğretiyor:
“Her zaman şunu söylüyorum, nihai sonuç hakkında çok fazla endişelenmiyorum, bu Fa-Düzeltmesinde, tamamlanacak olan kaçınılmaz olandır. Olayların Fa-Düzeltmesi sırasında ne kadar üzücü olduğunun bir önemi yok, sonuç kesindir. Bu yüzden buna çok fazla önem vermeyin, başarılmasını kaçınılmaz olarak görün. Benim en değer verdiğim şey süreçtir. Sadece bir varlığın devam ettiği sürecin tamamıyla, bu canlının varlığının tamamını elde edersiniz.” (“ABD Başkentte Fa’nın Öğretilmesi”)

"Elbette xiulian süreci çok yavaş ve aşamalıdır ve kişi çok özverili olmak zorundadır. Kişinin fiziksel ve zihinsel sıkıntılar çekmesi o kadar da kolay bir şey değildir. Başkaları ile olan bir xinxing çatışmasında kişi sakinliğini koruyabilecek mi? Kişi kendi şahsi çıkarı tehlikedeyken, etkilenmeden kalabilecek mi? Bunu yapabilmek çok zordur ve bu yüzden sırf istemekle ulaşılabilecek bir şey değildir. Kişi sadece xinxing'i ve De'sı gelişip yükseldiği zaman bu maksadı gerçekleştirebilir. (Zhuan Falun, 9. Ders)

Fa Konferanslarına Dikkat Çekmek

Biz sadece kendi seviyemizdeki Fa anlayışımızı paylaşabiliriz, bu yüzden makalelerimizde kendi anlayışlarımızdan uzak olmadığımızdan emin olmak veya başkalarını yoldan saptırmamak için ilgili Fa'dan alıntı yapmamız çok önemlidir.

"Benim orijinal cümlelerimi sizin kendi cümlelerinizmiş gibi kullanarak onu anlatmanıza izin verilmez, aksi takdirde bu, Fa'yı çalma eylemidir. Anlatmak için, sadece, Shifu böyle diyor veya kitapta böyle yazılmış diye eklemeler yaparak benim orijinal cümlelerimi kullanabilirsiniz. Sadece bu yolla anlatabilirsiniz. Peki neden? Çünkü bu yolla söylediğinizde, Dafa'nın gücünü taşır. Kendi bildiğiniz şeyleri Falun Dafa diye yayamazsınız. Aksi takdirde aktardığınız şey Falun Dafa olmaz ve yaptığınız şey Falun Dafa'mıza zarar vermekle aynı şeydir." (Zhuan Falun, 3. Ders)

Başkalarına Karşı Anlayışlı Olmak

Uygulayıcılar başkalarına fayda sağlamak için deneyimlerini paylaşıyor. Lütfen makale yazarken bunu unutmayın. Ana noktaları üzerine odaklanın. Bir makalede kişinin tüm uygulamasında olan biten her şeyi paylaşması gerekmez. Bir kaç kilit nokta üzerine odaklanın. Makalenin hikayesi veya amacı için kritik olmayan ayrıntılar çok önemli değildir.

"Aynı zamanda size şunu da söylemek istiyorum, sizin geçmişteki doğanız aslında egoizm ve bencillik üzerine kuruluydu. Şu andan itibaren her ne yaparsanız yapın, bencil olmamanın ve kendinden önce başkalarını düşünmenin erdemli Aydınlanmasını elde etmek için, öncelikle diğerlerini düşünmelisiniz. Bu yüzden, şu andan itibaren her ne yaparsanız veya her ne söylerseniz -Dafa'nın ebedi ve ezeli değişmezliği ile birlikte - başkalarını düşünmelisiniz - veya hatta gelecek kuşakları. (Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar I, "Buda Doğası İçerisinde Hiçbir Şeyin Atlanmadan Her Şeyin Kuşatılması)

"Ben sıklıkla derim ki, bir kişinin tüm istediği sadece karşıdakilerin iyiliği ise ve bu en ufak bir kişisel motivasyon ve kişisel algılayış taşımıyorsa, söyledikleri dinleyeni gözyaşlarına boğar. (Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar l, "Berrak Zihinlilik")

Başkalarına Değil, Kendi İçimize Bakmalıyız

Uygulayıcılar çatışmalar veya sorunlar meydana çıktığında, bu sorunların kaynağını bulmak için kendi içlerine bakıyorlar. Makalelerimizin başkalarının eksiklikleri ile bizim hoşnutsuzluğumuzu havalandırmanın bir aracı haline gelmesine izin vermemeliyiz, ancak bundan ziyade, çatışmanın ortasında kendi eksiklerimizi nasıl bulabildiğimiz ve bunun sayesinde nasıl yükseldiğimize odaklanmamız gerekmektedir.

“Xiulian uygulaması kendi içine bakmakla ilgilidir. Yanlış veya doğru olup olmadığınızı, kendinizi irdelemeniz gerekmektedir. Xiulian uygulaması insani takıntılardan kurtulmakla ilgilidir. Her seferinde kınamaları ve eleştirileri reddederseniz ve her zaman başkalarına işaret ederseniz ve her zaman başkalarının kınamalarının ve eleştirilerinin aksini ispatlarsanız, bu uygulama yapmak mıdır? Bu nasıl bir uygulama olabilir? Başka insanların eksikliklerine odaklanarak ve hiçbir zaman gerçek anlamda kendinizi incelemeden gelişmeye çalışırsınız. Başkalarının uygulaması bir gün başarıya ulaştığında, size ne olacak? Shifu uygulamanızı iyi bir şekilde yapmanızı umut etmiyor mu? Neden eleştirileri kabul etmiyorsunuz, ve neden başka insanlar üzerinde odaklanıyorsunuz? Neden içinize bakarak ve kendinizi irdeleyerek uygulama yapamıyorsunuz ? (“Los Angeles Şehrinde Fa’nın Öğretilmesi”)

Dafa'yı Onaylamak

Makaleler olumlu bir ışık ile Dafa'yı ve Dafa uygulayıcılarını tasvir etmelidir. Bu bizim uygulamada sorunlarımız veya eksiklerimiz hakkında korkarak konuşmanız anlamına gelmez. Ancak makale sadece olumsuz şeyleri yansıtmamalı, bunun yerine olumsuz şeyleri içe bakarak ve Shifu'nun ilkelerini takip ederek üstesinden nasıl gelinebildiğini göstermelidir. Geçmişte yaptığınız yanlışlarla ilgili gereksiz detaylara girmekten kaçının.

"Farklı bölgelerde asistan merkezleri tarafından düzenlenen deneyim paylaşım konferansları, asla kişisel eleştiri konferansları haline dönüştürülmemelidir. Dafa'daki uygulama deneyim paylaşımları için olan böylesine kutsal Fa Konferansları, toplumun karanlık yüzünü göstermek için yapılan teşhir konferansları haline dönüştürülmemelidir, hele öğrencileri eski noksanlıklarını ve sıradan insan oldukları dönemde yapmış oldukları hataları açıklamaya ise hiç zorlamamalısınız; bu suretle Dafa'nın itibarına zarar vererek, ciddi, negatif etkiler yüklersiniz. Ne yapmanız ve yapmamanız gerektiği konusunda net olmalısınız. Bu, kutsal xiulian uygulamasıdır. Deneyim paylaşım konferansı öğrencilerin gelişimi ve Dafa'nın tanıtılması içindir, öğrencilerimizin bir zamanlar ne kadar kötü olduklarını herkese ilan etmek için değil. Onlar Dafa xiulian uygulaması hakkında konuşmak içindir, sözüm ona ''kirli çamaşırları'' gözler önüne sermek için değil. (Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar l, "Berrak Zihinlilik")

“Çoğunlukla kağıtlar, mantıklı olarak analiz yapmayı ve eksiklikleri meydana çıkarmayı içerir, Fa’yı onaylatmak amacıyla taşıdığınız düşünceleri değiştirir, kayıplarınızı azaltır, işkence gören uygulayıcı arkadaşlarımıza doğru düşünmelerinde ve davranmaları yönünde yardım eder, daha fazla canlı varlığı kurtarır.” (“Olgunlaşmak”)

Başkalarına Öğretmeye Çalışmaktan Kaçının

Dafa'nın yüksek ilkelerine aydınlanmış olan uygulayıcılar, uygulayıcı arkadaşlarıyla deneyim paylaşımda bulunduklarında bir öğretmen rolünü benimsiyorlar, bu uygulamada yaygın bir davranıştır. Makale yazma, kendi içine bakma ve takıntıları bırakmak için başka bir fırsattır.

''.... Dafa'ya kişisel şeyler eklememek zorundasınız. Başka bir deyişle, egzersizleri öğretme sürecinde, Göksel Göz'ünüzün açılmasına, bir şeyler görmenize veya bazı olağanüstü yetenekler geliştirmiş olmanıza aldırmayarak, görmüş olduğunuz şeyleri Falun Dafa'mızı açıklamak için kullanamazsınız. Kendi seviyenizde gördüğünüz o küçücük şeyler önemsiz ve öğrettiğimiz Fa'nın gerçek anlamından uzaktır. Bu yüzden gelecekte uygulamayı yayarken bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Sadece bu şekilde Falun Dafa'mızın orijinal özelliklerinin değişmemesini garanti altına alabiliriz.

Buna ek olarak, kimsenin uygulamayı benim öğrettiğim şekilde öğretmesine izin verilmez; ayrıca hiç kimsenin benim kullandığım bu geniş-çaplı konferans verme formatında Fa'yı öğretmesine de izin verilmez. Sizin Fa'yı öğretmeniz mümkün değildir çünkü öğrettiğim şeyler çok derin anlamlara sahiptir ve yüksek seviyelerden şeyler içermektedir. Sizler çeşitli seviyelerde xiulian uyguluyorsunuz. Gelecekte ilerleme kaydetmenizin ardından bu kaydı tekrar dinlediğinizde, gelişmeye devam edeceksiniz. Onu sürekli dinledikçe daima yeni anlayışlar ve yeni neticeler elde edeceksiniz. Bu, kitabı okuyarak daha fazla böyledir. Benim bu öğretim, yüksek seviyelerdeki çok derin şeylerin birleştirilmesi yoluyla öğretilmektedir. O yüzden, siz bu Fa'yı öğretemezsiniz. Benim orijinal cümlelerimi sizin kendi cümlelerinizmiş gibi kullanarak onu anlatmanıza izin verilmez, aksi takdirde bu, Fa'yı çalma eylemidir. Anlatmak için, sadece, Shifu böyle diyor veya kitapta böyle yazılmış diye eklemeler yaparak benim orijinal cümlelerimi kullanabilirsiniz. Sadece bu yolla anlatabilirsiniz. Peki neden? Çünkü bu yolla söylediğinizde, Dafa'nın gücünü taşır. Kendi bildiğiniz şeyleri Falun Dafa diye yayamazsınız. Aksi takdirde aktardığınız şey Falun Dafa olmaz ve yaptığınız şey Falun Dafa'mıza zarar vermekle aynı şeydir. Eğer kendi fikirleriniz ve düşünceleriniz doğrultusunda bir şeyler söylerseniz, o Fa değildir ve insanları kurtaramaz; ayrıca herhangi bir etkiye de sahip olamaz. Bu yüzden hiç kimse bu Fa'yı öğretemez."
(Zhuan Falun, 3. Ders)

Fa Öğretilerinden Olmayan Kavramları Birleştirmekten Kaçının

Çoğumuz gerçeğin arayışında yol boyunca birçok şey biriktirmiştir. Bu şeyler belki kötü olmayabilir, ama bizim asimile olduğumuz Fa'dan kesinlikle daha düşük bir seviyede, bu yüzden Fa'yı baltalamamak veya uygulayıcı arkadaşlarımızı yoldan saptırmamak için yabancı kavramları makalelerimize dahil etmeyeceğimize dikkat etmeliyiz.

"Biz, kişinin sadece tek bir uygulamaya bağlı kalması gerektiğini öğretiyoruz. Hangi yol ile xiulian uyguluyor olursanız olun, başka şeyler ekleyerek uygulamanızı karmakarışık bir hale sokmamalısınız." (Zhuan Falun, 3. Ders)

"...bu nedenle sadece tek bir uygulamayı takip etmek gerekir. Başka uygulamalardaki düşünceler bile karıştırılmamalıdır. Ben burada zihin faaliyetleri öğretmiyorum. " (Zhuan Falun, 3. Ders)

"Herkes tarafından kullanılan bir terimi keyfi olarak alıp kullanmamalısınız. Bu, Dafa'ya insani bir şeyler ekliyor olmak değil midir? [...] Tabi, hala elden ele dolaştırılan birtakım başka uygunsuz terimler mevcut. Şunu düşünmek zorundasınız: eğer bugün bir kelime, ertesi gün bir başka kelime eklenirse, zamanın geçmesiyle birlikte, gelecek nesil uygulayıcıları onların kimin sözleri olduğunu anlayamayacaklar ve Dafa değişecek." (Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar l, "Buda Doğası İçerisinden Hiçbir Şeyin Atlanmadan Her Şeyin Kuşatılması")

Gösterişten Kaçının

Uygulayıcılar paylaşım deneyimleri ve anlayışları çerçevesinde kendi uygulamaları ve gerçeği açıklamaları sırasında yaşadıkları iyi şeyleri paylaşmaları için teşvik edilmektedir. Kendi içinize bakarak, bir kişinin kendi imajı çabasıyla başarılarını raporlama dizeleriyle, başkalarına yardım etmek amacıyla yapılan paylaşımları birbirinden ayırabilirsiniz.

"Öğrencilerin, uygulamalarında neler deneyimlediklerini ve neler öğrendiklerini birbirleri ile paylaşmaları gereklidir. Birbirlerine yardım ederek birlikte gelişim göstermelerinde - gösteriş düşkünlüğü niyeti taşımadıkları sürece bir sorun yoktur." (Daha İleri Yükselmeler İçin Esaslar l, "Fa Konferansı")

“...yok olan şey, “Eğer insanlara anlatmazsam nerden bilecekler” mantalitesi ile başarılarını rapor etme takıntısıdır... (“Olgun”)

“Daha çekici göstermek için etkileyici anlatım biçimleri gitmiş: kağıtlar ana fikirle dolu ve insani takıntılardan yoksun, temiz ve kesinler.” (“Olgun”)

Fa Çalışması

Zhuan Falun'un yanı sıra, aşağıdaki makaleleri de yukarıda referans aldık ve deneyim paylaşımı konusunda rehberlik ettiği için kendi bütünlüğü içinde onları da okumanız önemle tavsiye edilir. Bu makale listesi, deneyim anlayış paylaşımıyla ilgili uygulama ilkelerini ele alan Fa öğretileri birçok yerde olduğundan kapsamlı değildir.

"Olgun"

"Fa Konferansı"

"Buda Doğası İçerisinde Hiçbir Şeyin Atlanmadan Kuşatılması"

"Berrak Zihinlilik"

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2010/6/8/117721.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.