Antik Çin Hikayeleri:Bir Antik Çin Öyküsü, İyiye Odaklamak Başarıya Götürür

Kaynak: http://www.attelage-patrimoine.com


“Han Fei Zi - Yu Lao” başlıklı kitapta, “Zhao Xiang Zhu bir araba sürer” adlı bir öykü vardır. Wang Liang nasıl bir araba sürüldüğünü öğretmiş ve Zhao yarış için meydana gelmiş. Üç defa atını değiştirmesine ve bütün çabalarına rağmen çok geride kalmış ve en sonunda Wang Liang’a doğru şekilde öğretip öğretmediğini sormuş.


Wang Liang cevap vermiş: “Ben sana tüm tekniklerini öğrettim fakat sen onları uygulayamadın. Bir arabayı sürmenin anahtarı, atın çekme gücüne bağlı ve atını yönetmesi için sürücünün odaklanma becerisidir. Ancak o zaman ilerlemen hızlı olacak ve diğerlerine nazaran uzun mesafeyi kat edebileceksin. Ama sen geride kaldığında sadece bana odaklanmışsın ve ilerleyebildiğinde seni geçebilirim diye endişeliymişsin. Bunun gibi bir yarışta bazen öne geçeriz bazen geride kalırız. Bütün düşüncelerini benim üzerime odaklamışsın. Bu haldeyken atı nasıl yönetirsin? Bu nedenle çok geride kalmışsın."


Antik Çin gelenekleri, bir amaca ulaşmak için sadece bir olay üzerine odaklanmamız gerektiğini öğretir. Dikkatimizi dağıtabilen düşüncelerimizi uzaklaştırılmalı, yalnızca esas unsura odaklanmalı ve tekniklerle alışık olmalıyız. Ancak o zaman hedefe ulaşabiliriz.

* * *

Fransızca metin: Fransızca Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.