İngiltere: İngiltere Parlamentosu'nda Çin'in Zorla Organ Hasadıyla İlgili Belgesel Gösterildi

İngiltere Parlamentosu Muhafazakar Parti İnsan Hakları Komisyonu, 22 Kasım'da Çin'deki Falun Gong uygulayıcıları ve diğer vicdan mahkumlarından devlet-onaylı organ hasadını ortaya çıkaran Hard to Believe belgeseli için bir gösterim düzenledi. Parlamento binasındaki gösterime milletvekilleri, tıbbi uzmanlar ve insan hakları aktivistleri katıldı.

Komisyon başkanı ve başkan yardımcısı Fiona Bruce (Parlamento üyesi) ve Benedict Rogers, Hard to Beieve belgeselinin İngiltere Parlamentosu'ndaki gösterimine ev sahipliği yaptı.

Çin rejiminin vicdan mahkumlarından zorla organ hasadını araştırmak için yıllarını harcayan Çin uzmanı, yazar ve gazeteci Ethan Gutmann, gösterimden sonra güncellenmiş araştırmanın sonuçlarını tartıştı. Bu büyük suçun özelliklerinin, şöyle ki, kitlesel ölçekte olduğunu, devlet tarafından onaylandığını ve öldürme emri anlamına geldiğinin altını çizdi. Katılımcılara Komünist Parti'nin suçu inkar etmeyi veya uluslararası toplumu aldatmayı durdurmayacağını hatırlattı. Dünya çapındaki bu felaketi durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.


Böbrek nakli cerrahı ve Zorla Organ Hasadına Karşı Doktorlar (DAFOH) danışmanı Dr. Adnan Sharif, organ hasadına karışan Çinli tıbbi çalışanların geleceği hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Dr. Enver Tohti, 1995 yılında Çin'de dahil olduğu bir organ hasadı olayıyla ilgili ifade verdi.

Uygur ve daha önce Çin'de bir doktor olan Enver Tohti, belgeselde görüşülen tanıklardan biridir. O, gösterime gelmekten duyduğu motivasyondan bahsetti. "[Organ toplama suçlarını ortaya çıkarmak için] desteğimi ifade etmek istiyorum. Ayrıca, daha fazla tanığı harekete geçip gerçeği konuşmaları için de teşvik etmek istiyorum. Gerçeğin kalbinizde ölmesine izin verirseniz, bu felaket sona ermeyecek."

Parlamento Üyesi Fiona Bruce'un asistanı Jerald, gösterimi organize etmeye yardımcı oldu. Jerald, hayatlarını kaybeden ve bu nedenle kendileri için konuşamayanların yerine konuşmaktan memnundu. O, Parlamento Üyesi Bruce'un bu suçu açığa çıkartmak için yaptığı şeylerden gurur duyuyor.


Bir Çin araştırmacısı olan Cedric, gösterimden sonra Ethan Gutmann ile konuşurken

Çin meseleleri üzerine bir araştırmacı olan Cedric, yedi yıl boyunca Çin'de çalıştı. O, Çin'deki zorla organ hasadını çok iyi biliyordu. "Buna inanmak zor," dedi, "ancak bu bir ölüm makinesi, faşist bir makine. Nazilerin suçları açığa çıktığında insanlar buna inanmak istemediler."

Yaşanan vahşet hakkında derin endişe duyan Cedric, zorla organ hasadını durdurmak için insanları harekete geçme çağrısı nedeniyle gösterimlerin önemli olduğuna inanıyor. O, belgeselin suçu artık soyuttan çıkartıp, gerçekte olan bir şey olduğunu hissedilmesini sağladığını hissediyor. Bay Cedric, organ hasadının daha fazla insanın dikkatini çekeceğini ve İngiliz hükümetinin bu uygulamayı sona erdirmek için Çin Komünist Partisi üzerinde baskı uygulamak için daha etkili bir adım atacağını umuyor.

Ahmed (sağda), gösterimde başka bir katılımcıyla konuşurken

Imperial College London'da bir tıp öğrencisi olan Ahmed, organ transplantasyonu yaptı. O, belgeseli iki kez izledi. Uluslararası tıbbi toplumun neden hala komünist parti tarafından aldatıldığını anlamıyor.

Ahmed, bu yaz 26'ncı Uluslararası Transplantasyon Derneği Kongresi'nde konuşan eski bir Çin sağlık departmanı yetkilisini konuşma yaparken görünce şaşırdı. Ona göre, Transplantasyon Derneği komünist parti hakkında hala hayaller görüyor. "Fakat gerçekler, komünist partinin sözünün [idam mahkumlarından organ hasadını durdurma hakkında] bir yalandan ibaret olduğunu gösterdi" dedi.

"DAFOH tarafından yapılan eylemlere çok dikkat edeceğim. Transplantasyon Derneği [de] yardım etmekten sorumlu," diye Ahmed söyledi.

Muhafazakâr Parti İnsan Hakları Komisyonu geçen ay bu konuda bir rapor yayınladı. Gösterim, Çin'de yaşananlar hakkında kamusal farkındalığı artırmayı amaçlayan bir takviyedir.


Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2016/11/25/英议会大厦内放映揭露“活摘”纪录片(图)-338164.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2016/11/26/160094.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.