Hong Kong: İnsan Hakları Günü Etkinliklerinde Çin'deki Falun Gong Zulmünün Sona Erdirilmesi Çağrısı Yapıldı

Hong Kong'daki Falun Gong uygulayıcıları, Çin'deki bastırmayı durdurma çağrısıyla, 10 Aralık 2016 İnsan Hakları Günü'nde bir miting ve yürüyüş düzenledi. Uygulayıcılar, 1999 yılında Falun Gong zulmünü başlatan eski Çin lideri Jiang Zemin'in işlediği suçlar için sorumlu tutulacağını umduklarını dile getirdiler.

Tayvan'daki Falun Gong İnsan Hakları Çalışma Grubu'ndan alınan bilgiye göre, Jiang'a karşı davaları desteklemek için 28'den fazla ülkede 2 milyondan fazla imza toplandı. Çin'de 250 milyondan fazla insan Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve bağlı kuruluşlarını terk etti.

Hong Kong Yasama Konseyi'nden birkaç üye mitingde konuştu. Onlar zulmün karşısında olduklarını belirttiler ve Hong Kong'un başkanı Leung Chun-ying'e Hong Kong'a uzanan bastırmayı durdurması için seslendiler.

Falun Gong uygulayıcıları, 10 Aralık 2016'da İnsan Hakları Günü'nde Merkezi Hükümet Kompleksi önünde bir miting düzenlediler.


Falun Dafa Derneği'nden Açık Mektup

Hong Kong Falun Dafa Derneği sözcüsü Kan Hung-cheung, Leung'un Falun Gong uygulayıcılarına saldırmak ve taciz etmek için nasıl komünist yanlısı emirler verdiğini açıkladı.

Hung Hom Tren İstasyonu ve Lok Ma Chau'daki Falun Gong uygulayıcılarının bilgi panoları, yeni kurulan komünizm yanlısı bir grup olan Hong Kong Gençlik Bakım Derneği (HKYCA) tarafından 10 Haziran 2012 tarihinden beri art arda kuşatılmıştır. Bu grubun üyeleri Anakara Çinli turistleri yanıltmak için birçok iftira içeren afişler sergilemişlerdir.

Hong Kong Gençlik Bakım Derneği üyeleri (pembe gömlekliler), yerel bir Falun Gong uygulayıcısının afişini kaplayacak şekilde bir iftira afişi kullanmaya çalışırken

Başka bir YCA üyesi olan Xiao Xiaorong tekmelerken, HKYCA Başkan Yardımcısı Lin Guo-an (solda mavi tişörtlü) bir seyircinin boynunu yakaladı. Bu, 14 Haziran 2013 tarihinde, Falun Gong uygulayıcılarını koruma yasasını uygulamakta başarısız olduğu gerekçesiyle polisin alanda seyirciler tarafından suçlanmasının ardından meydana geldi.


Buna ek olarak, bir bomba ihbarı, 17 Ocak 2016 tarihinde Hong Kong'da gerçekleşecek bir deneyim paylaşım konferansının da iptaline yol açtı. 2016 Uluslararası Çin Klasik Dans Yarışması bu yılın başında gerçekleştiğinde, Asya Pasifik Bölgesi Ön Yarışması da Hong Kong hükümeti tarafından iptal edildi. Diğer olaylarda, bir matbaaya saldırı düzenlendi ve Falun Gong uygulayıcıları taciz edildi.

Bu olaylar, Leung 2012 yılında göreve başladıktan sonra meydana geldi. Kan, "Leung Jiang'ın zulüm politikasına devam ederek bunu Hong Kong'a getirdi" dedi. "Hem kendisi hem de takipçileri eylemlerinden sorumlu tutulacaklar." Leung geçtiğimiz günlerde başka bir dönem çalışmayacağını açıkladı.

Hong Kong Falun Dafa Derneği sözcüsü Kan Hung-cheung, Çin'deki canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ hasadına son verilmesi için seslendi.

Hong Kong Falun Dafa Derneği'nden açık bir mektupta, Kan, halktan Falun Gong zulmünü, özellikle de Çin'deki zorla organ hasadını durdurmak için daha fazla yardım çağrısında bulundu. Örneğin, daha fazla doktorun zulümden haberdar edilmesi gerektiği ve zorla organ hasadı ile ilgili herhangi bir faaliyeti durdurmak için yasalar çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

Yasama Konseyi Üyeleri: Bastırma Uzun Sürmeyecek

Hong Kong Yasama Konseyi'nin bir üyesi olan Leung Kwok-hung, Leung Chun-ying'in mevcut görevinden ayrıldığı anda YCA'nın destek bulamayacağını ve yakında çökebileceğini söyledi. O, bağıran ve çığlıklar atan alandaki YCA üyelerinin önünde, "Hepimiz YCA'nın mafyayla yakından alakalı olduğunu ve her bir takipçisinin kesinlikle mahvolacağını biliyoruz" dedi.

Hong Kong Öğrenci Federasyonu Genel Sekreteri Richard Tsoi, Falun Gong uygulayıcılarını ruhları ve azimleri için takdir ettiğini söyledi. "Adalet hakim gelmeden önce hala yapılması gereken çok şey olsa da, biz onun günün geleceğini ve çabalarımızın boşa gitmeyeceğini biliyoruz."

Hong Kong Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Richard Tsoi, uygulamacıları doğru inançlarını korudukları için övgüde bulundu.

Hong Kong Özgürlük Savunma İttifakı sözcüsü James Hon Lin Shan, rejim iktidara geldiğinden beri ÇKP'nin çok sayıda Çinliye zarar verdiğini söyledi. "YCA üyelerinin küçük bir madde çıkar için geleceklerini riske atmaları sebebiyle kötü hissediyorum. Aslında, ÇKP bitene kadar Çin barış ve özgürlüğü sahip olmayacak" dedi.

Çinli Savunucular: Falun Gong Uygulayıcıları İyi İnsanlar ve Kimseye Zarar Vermiyorlar

Çinli bir haber medyası uzmanı olan Huang Jinqiu, Falun Gong uygulayıcılarının "iyi" ve "samimi" olduklarını söyledi. "Onlar, Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerini izleyerek, geleneksel değerleri ve erdemleri takip ediyorlar. Onların herhangi bir hükümet ya da topluma zarar vereceğini sanmıyorum."

Huang, Çin dışında 100'den fazla ülkede Falun Gong çok iyi kabul edildiğinden, bunun uygulamanın faydalarını kanıtladığını belirtti. "Pek çok yabancı hükümet Çin'deki bastırmaya karşı. Umarım şu anki Çinli liderler bu konuyu tekrar düşünür, zulmü durdurur ve suçluları sorumlu tutar."

Çin'de tanınmış bir yazar olan Jing Chu, uygulayıcıları cesaretleri ve internet sansürünü engellemek amacıyla geliştirdikleri araçlar için övdü. Zorla organ hasadı, insanlığın temeline zarar veriyor. Hepimiz şoktayız ve kızgınız." O, Hong Kong'daki bu tür aktivitelerin daha fazla insanın Çin'de olup bitenleri anlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Miting, saat 14.00'de sona erdi ve bunu Kings Road Bahçesi'nden Sun Yat Sen Anıt Parkı'na kadar üç saatlik bir geçit töreni izledi. Yoldan geçen birçok kişi pankartları okudu ve Çin'de devam eden vahşet hakkında bilgi edinmek için uygulayıcılarla konuştular.

Öğleden sonraki geçit töreni Falun Gong hakkındaki farkındalığı arttırdı ve Çin'deki zulme son verilmesi çağrısında bulundu


Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2016/12/12/国际人权日-香港集会游行反迫害-338828.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2016/12/13/160323.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.