Antik Çin Hikayeleri: Şehvetten Kaçınma Konusundaki Eski Çin Öyküleri (2. Bölüm)

Birinci bölümün devamıdır


6. Yan Zi’nin Yaşlı Karısı

Yan Ying veya bilinen başka adıyla Ya Zi, İlkbahar ve Güz Devrinde ünlü bir düşünür ve diplomat idi. Özellikle Qi eyaletinin Dük Jing’in favori kişisiydi.

Bir gün, Dük Jing, Yan Ying’in evine ziyaret etmeye gitmiş. Onlar oturup içki içerken Dük Jing bir kadın görmüş ve sormuş: “Demin gördüğüm kadın eşiniz mi? " Yan Zi evet dediğinde, Dük Jing alay ederek yorumda bulunmuş: "Çok yaşlı ve çirkin. Benim genç ve güzel kızım var. Ne düşünüyorsunuz evlenir misiniz? "

Bunları duyunca Yan Zi kalkmış, Dük Jing önünde durmuş ve eğilerek demişki: " Lordum, eşim yaşlı ve çirkin görünmesine rağmen ben onunla uzun zamandır beraber yaşadım ve onu güzelken de tanıyordum. Bir kadın bir adamın karısı olduğunda ona güzelliğini ve gençliğini hayat boyunca verir, yaşlanınca ve çirkinleşinceye kadar. Eşim gençken tüm güvenini bana emanet etti ve ben onu kabul ederek evlendim. Benimle birlikte bütün bu uzun yıllar boyunca yaşadı.”

"Şu anda, lordum bana bu büyük şerefi gösterdiğiniz için, gençlikte verdiğim sözüme nasıl ihanet ederim?" Yan Ying yeniden Dükün önüne eğilerek ve teşekkür ederek teklifini geri çevirmiş. Yan Ying’in eşine karşı olan sorumluluğu ve duygularına büyük değer verdiğini gördüğünde Dük Jing bir daha bu konuyu uzatmamış.

Başka zamanlar, (dönemin ünlü ve etkili kişi olan) Tian Wuyu, Yan Ying ile konuşurken yaşlı karısını eleştirmeye çalışmış. Yan Ying ona cevap vermiş : "Bir adamın yaşlı karısını eleştirmek doğru değildir, genç ve güzel cariyeleri almanın müstehcenlik olduğunu kanaatindeyim. Bir kimse güzel kadınları görünce ve zengin olduğunda şerefini unutursa o zaman ahlak ilkelerini çiğnemiş olur. Atalarımızın ilkelerine nasıl karşı gelebilirim? "

Yan Ying hakkında böyle konuşulurmuş: Hem sarayın önemli bir bürokratı hem de hükümdara sadık ve halkla ilgilenen biridir. En önemlisi bu adam ahlak anlayışına göre takdir edilirdi. Sade ve dürüst, iyilik, doğruluk, görgü kurallarına ve anne-baba saygı ilkelerine uyar. Konfüçyüs, davranışlarına, nazik ve esprili olduğunu hususunda olumlu yorumlarda bulunmuştu. (yazarın açıklaması)

7. Konfüçyüs, Şehvetle İlgili Uyarmıştı

Konfüçyüs dedi : "Gençlikte, fiziğin ve canlılığın hala cazibe hissettirirken, şehvetten kaçınmalısın"

Huang Xiaozhi’de bu konuda yorum yapmıştı: " Bilgelik açısından şehvetten daima kaçınmamız gerekiyor. Ritüeller Kitabında, sıradan bir adam elli yaşına kadar, çocuğu olmamış durumları hariç, cariye alamaz. Belli ki insanlar, şehvet konusunda kendilerini sınırlamaya çalışmışlar. Konfüçyüs bu konudan çok fazla bahsetmemiş fakat ısrarla "Gençlikte, fiziğin ve canlılığın hala cazibe hissettirirken, şehvetten kaçınmalı" diye vurgulamıştır. Çok önemli bir mesele olduğu aşikardır ve insanların basit arzularından kaçınması gerekmektedir"

"Bütün bunların sebebi insanlar gençken, tıpkı filizlenen bitkiler veya kış uykusundaki böcekler gibi tomurcuk açma halinde olmasındandır. Tohumlar bozulursa kurur gider. Kış uykusundaki böcekler açığa çıkarılırsa muhakkak ölürler. Konfüçyüs gençleri şehvete karşı uyardığında, kendilerine iyi bakarak ve kontrol altına tutarak gençliklerini de korumak anlamına gelmektedir"

"Gençken şehvet dolu arzularını kontrol edebilen, özünü korur ve enerji dolu olur. Saraya döndüğünde devlet işleriyle uğraştığında ruhu ve enerjisi büyük işleri başarmaya yardımcı olur. Birinin sağlam kişiliği ve gerçek bilgileri ondan kaynaklanır. Çok mükemmel olmasa da uzun bir hayatı olur ve doğal olmayan sebeplerden dolayı ölmez. Bu konuda gençlerin dikkat etmeleri gerekir."

" Konfüçyüs’ün öğretileri ahlak, sadakat, dindarlık, dürüstlük ve şeref, hoşgörü, doğruluk, nezaket ve güven ilkeleri üzerine düzenlemiştir. Erkek ve kadın farklıdır ve bir birine karşı uygun mesafeyi koruması gerekir. Bu genç insanlara karşı yapılan samimi bir uyarıdır." (Yazarın yorumu)

8. Mencius’un Bazı Arzuları

Mencius demiştir ki: "Ruhunuzu beslemenin, arzularınızı azaltmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Arzularınız varsa, ara sıra olsa bile, kontrolünüzü kaybedersiniz ve şansınız yok olur. Çok sayıda arzunuz varsa eğer, kontrol altına alsanız bile yine şansınız yok olur. "

Üstat Yin Huang bu konuyu bir örnekle açıklamış: "Sapa sağlam olduğunda bile ve daha da önemlisi bir hastalıktan kurtulmak istediklerinde de insanlar şehvetli arzularını frenlemeleri lazımdır. On sen önce, çok başarılı bir işadamının oğlu Japonya’da batı tıbbı öğrenmeye gittiğinde sınıfında birinciymiş. Bir gün, tramvaya binmiş gidiyordu. Tramvay durmadan önce atlamış ve düştüğünde kolunu kırmıştı."

"Bu dalının tıbbiyelisi olduğundan çabuk iyileşmişti. Tam iyileşmek için 100 gün süre gerekiyordu ve bu sürede cinsel ilişkiden kaçınmak gerekiyordu. Fakat annesi vefat ettiğinden dolayı 100 günlük süre dolmadan Çin’e dönmek zorunda kalmıştı. Bir gece bir kadınla geçirmiş ve ertesi günü ölmüş. Çok zekiymiş ve tıp kariyerinin başlangıçtaymış fakat böyle bir şeyden kaçınması gerektiğini bilmiyormuş. Küçük bir cinsel zevk için canından olmuş. Ne kadar yazık!"

" …Defalarca söylediğim gibi tüm ölümlerinin %40’ı şehvet düşkünlüğünden kaynaklanır. Ölümler doğrudan bayağı arzularla bağlantılı olmazsa bile, o insanların sağlığı ciddi şekilde bu tür arzulardan dolayı bozulmuş ve dolaylı şekilde ölümüne sebep olmuştur. Yalnızca ölümlerin %20 si doğal sebeplerden kaynaklanır. Bu kadar büyük ve kalabalık bir dünyada 10 ölümünden 8 ve 9 u bu basit arzuların neticesinde olması. Ne kadar hazin değil mi?..."

İnsanlar Mencius’a hayrandı. Önderlerinin miraslarını zenginleştirerek ve bilge bir yürek geliştirmesiyle, davranışlarında iyilik göstererek kalbindeki arzularını azaltmıştı. Ona ikinci Konfüçyüs gözüyle bakılıyordu ve saygı duyuluyordu. Annesi, kendisiyle gurur duyardı ve doğru komşu bulabilmek için üç defa evini taşımıştı. (yazarın yorumudur)

İngilizce metin: İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince metin: Çince Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.