Kanada: Din Özgürlüğü Üzerine 6. Parlamento Forumunda Çin'e Odaklanıldı

Çin'deki dini özgürlüğe odaklanan Din Özgürlüğü Üzerine 6. Parlamento Forumu, 3 Nisan 2017 tarihinde Ottawa Parlamento Tepesi'nde gerçekleştirildi. Foruma Parlamento Üyesi David Anderson ve Parlamento Üyesi Garnett Genuis'in ev sahipliğinde Anastasia Lin (Miss World Kanada 2015) açılış konuşmasıyla, Dr. Andrew Bennett ve Bay David Mulroney'in akademik perspektifleri ve 120 civarında Parlamento Üyeleri, Çin uzmanları, muhabirler ve genel halk katıldı.

Ottawa Parlamento Tepesi'nde düzenlenen Din Özgürlüğü Üzerine 6. Parlamento Forumu

Foruma ev sahipliği yapan Parlamento Üyesi David Anderson

Eski Din Özgürlüğü Büyükelçisi: Çin Üzerine Bir İllüzyon Yok

Georgetown Üniversitesi Berkley Din, Barış ve Dünya İşleri Merkezi'nde Din Özgürlüğü Araştırma Projesi Kıdemli Araştırmacısı eski Kanada Din Özgürlüğü Büyükelçisi Dr. Andrew Bennett, konuşması sırasında Çin'in din ve inanç özgürlüğünü ihlal eden dünyanın en korkunçlarından biri olmaya devam ettiğini söyledi. O, din özgürlüğü alanında en saygın araştırma enstitülerinden biri olan Pew Forum'a göre Çin'in sürekli olarak dini toplumlar üzerine hükümet kısıtlamaları açısından en kötü kayda sahip ülkeler listesinin başına veya yakınına yerleştirildiğini belirtti. Pew Forum'un 2015 yılına ilişkin en son raporunda Çin, dini toplumlar üzerinde en önemli ve ciddi kısıtlamaları olan ülkeler listesinin başında yer aldı.

Dr. Bennett, "Biz, Çin'in dünyanın siyasi, ekonomik ve sosyal çerçeveleri ile giderek daha fazla bağlanarak insan hakları siciline bir etkisi olan herhangi bir illüzyonuna kapılmamalıyız. Onlar uluslararası forumlara daha fazla katıldıkça, Çin'e insan hakları üzerine kayıtlarını iyileştirmek, dini özgürlükler konusundaki kayıtlarını iyileştirmek için baskı yapılması umuluyordu ancak onlar değişmeden kaldılar" dedi.

Eski Kanada büyükelçisi ve Aziz Michael Üniversitesi Başkanı ve Rektörü Bay Mulroney konuşmasında, "Kanada'nın endişe ve desteğini gösteren bir mesaj gibi basit bir şey, meslektaşım Alman büyükelçisi gibi açıkça söylemek gerekirse, yalnız başına ve terk edilmiş insanlar için karanlıktaki bir mum olabilir" diye belirtti.

Dr. Andrew Bennett (solda) ve Bay David Mulroney konuşmalarından sonra soruları cevaplarken

Parlamento Üyesi: Etkimizi Kullanalım

Biz izleyici, forumun Çin'deki dini zulümler üzerine gözlerini açtığı yorumunu yaptı.

Parlamento Üyesi Judy Sgro, forum sonrasında bir gazeteciye verdiği demeçte, "Kanada, Kanada'nın bu saf olmayan ilişkisinde son derece dikkatli olmak zorunda. Ve hakları ilerlettiğimizde koşullar olması gerekir. Dini özgürlüğün sağlanması ilk sırada. Örnek olarak Falun Gong'dan bahsederken, ayrıca güvenlik konusu da olmalı. Organ hasadı, duymaya devam ettiğimiz inanılmaz korkunç şeyler... Bence Kanada'da yaşayan bizlerin parlamento sorumluluğumuzu yerine getirmesi önemli. Ayağa kalkmak ve bunu geri püskürtmek tüm Kanadalıların sorumluluğudur" diye belirtti.

Parlamento Üyesi David Anderson bir röportajda, "Beni en çok etkileyen şeylerden biri tanıklarımızdan birinin söylediği, bu konularda yer alarak ve bunları ortaya çıkararak Kanada'nın karanlıkta bir mum olabileceği, bu aslında konuya ışık tutar ve Çin hükümetini geçmişte olduğundan daha iyi yapmaya teşvik eder. Biz önemli bir etkiye sahibiz ve bu etkiyi kullanabiliriz ve umarım Çin'de sırf bir inanca sahip oldukları için zulüm gören bazı insanlar için bazı büyük değişimler yaratabiliriz" dedi.

Parlamento ÜYesi Harold Albrecht bir röportajda, "Biz bu tür adaletsizliklere karşı konuşmaya devam etmeliyiz. Ticaret ilişkileri ya da siyasi ilişkiler içine girdiğimizde, Çinli kardeşlerimizin yaşadığı özgürlük eksikliklerinin belirlenmesi ve uluslararası toplumun bu adaletsizliklere dikkatini çekmekten korkmamamız önemli. Bu, Kanadalılar olarak üzerimize düşen bir görevdir. Bence, muhtemelen %90 veya daha fazlasını oluşturan üyelerimizin birçoğu Çin vatandaşlarının Kanada'da verilen temel özgürlüklere ihtiyaç duyduğuna dair endişelerimizi ifade etmede daha sesli bir ülke olmak için bizi çağırıyor" dedi.

Kanada Falun Dafa Derneği Sözcüsü Zulüm Hakkında Konuştu

Kanada Falun Dafa Derneği sözcüsü Bay Joel Chipkar forumda konuşurken

Kanada Falun Dafa Derneği sözcüsü Bay Joel Chipkar, "O zamanki Çin Başkanı Jiang Zemin, 100 milyon kişinin devletin kontrolünde olmayan manevi bir uygulamayı uyguladığını öğrendikten sonra Falun Gong'u ortadan kaldırmak için emir verdi ve ayrıca ele geçirme, tutuklama ve hatta yargılama yapılmadan uygulayıcıları bile öldürecek mutlak bir güçle 610 Ofisi olarak adlandırılan kanun dışı bir polis gücü oluşturdu... O, 'Bizim marksizm, materyalizm ve ateizmin Falun Gong'un yaydığı manevi şeyleri yenemeyeceğini mi düşünüyorsunuz?' diye bağırdı. Daha sonra bütün toplumu, Falun Gong'a yapılan zulüm için harekete geçirdi. Ülkeyi kaplayan milyarlarca dolarlık acımasız bir propaganda kampanyası başlattı" dedi.

Bay Chipkar, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) son 17 yıldır masum kişilere karşı nasıl zulmettiğini göstermek için arkadaşı Bay He Lizhi'nin kişisel tecrübesini bir örnek olarak kullandı.

Bay Chipkar, ÇKP'nin bu kampanyasını yurtdışına da genişlettiğine dikkat çekti: "Komünist parti, sanki Falun Gong uygulayıcıları tarafından gönderiliyormuş gibi seçilmiş yetkililere, Falun Gong uygulayıcılarının tuhaf ve kararsız olduğunu ve Komünist Partinin bu zulümde haklı olabileceğini düşünmeleri için onları manipüle etmek amacıyla, sahte ve mantıksız e-postalar gönderiyor. Onlar bu e-postalar nedeniyle korkunç suçların kurbanlarına sırt çevirebilecek Parlamento Üyelerinin ahlaki vicdanlarını hedef alıyorlar. Bu, kurbanların sesini daha da susturmak için burada, Kanada topraklarındaki hükümet yetkililerine saldıran şeytani bir plandır."

Miss World Kanada 2015: Zulüm yapanlar 'asla insan ruhunu alamayacaklar'

Miss Anastasia Lin forumda konuşurken

The Bleeding Edge (Kanayan Kenar) isimli filmde oynayan, Miss World Kanada 2015 güzeli Bayan Anastasia Lin, forumda bir konuşma yaptı. Zulüm gören bir Falun Gong uygulayıcısını en iyi şekilde canlandırmak için Anastasia, Çin'de işkence gören birçok uygulayıcıyı ziyaret etti. Onların arasında, elli gün boyunca açlık grevi yaptıktan sonra elektrikli coplarla şok verilen ve zorla beslenen 13 yıl hapis yatan iki kız kardeş vardı. Gardiyanlar aynı zamanda acımasızca zorla beslenirken birbirlerini izlemesi için de onları zorladılar. Ancak, böyle bir işkence onları inancından vazgeçiremedi.

Anastasia, "Onlar, insan hakları avukatlarını ve inananları tutuklayarak, kitapları ve bölgeleri yasaklayarak ve web sitelerini engelleyerek bir süre başarılı olabilirler, ancak insan ruhunu, hayal gücünü, yaratıcılık ruhunu, umudu ve içimizdeki inancı asla sansürleyemezler. Onlar asla insan ruhunu alamazlar" dedi.

51. Gabriel Ödülleri'ni kazana The Bleeding Edge dünya çapında gösterilmiştir.


Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2017/4/5/加拿大国会论坛关注在中国发生的迫害(图)-345205.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2017/4/9/162778.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.