Tayvan: 25 Nisan 1999 Olayı Anısına Taipei'de Büyük Buluşma

1999 yılı, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) uygulamaya zulmü başlattığı yıl olması nedeniyle, Falun Dafa uygulayıcıları için özel bir öneme sahiptir. Yaklaşık 10.000 uygulayıcı 25 Nisan 1999 tarihinde Çin hükümetine barışçıl yollarla başvurdu ve üç ay sonra insan hakları ihlalleri kampanyası resmen başladı.

1000'den fazla Falun Dafa uygulayıcısı 16 Nisan 2017 tarihinde Taipei'deki Belediye Meydanı'nda 25 Nisan 1999 olaylarını anmak ve Çin'de 18 yıldır devam eden zulme farkındalığı artırmak için bir araya geldi.

16 Nisan 2017'de Taipei Belediye Binası önünde 1.000'den fazla Falun Dafa uygulayıcısı tarafından yapılan grup egzersizi

Büyük grup egzersiz gösteriminin yanı sıra bir basın toplantısı da düzenlendi. Tayvan Falun Dafa Derneği başkanı Chang Chin-hwa, 1999 yılındaki başvurunun yakın Çin tarihinin "en büyük" ve "en barışçıl" toplanması olarak değerlendirildiğini söyledi. O, "Bunun nedeni Falun Dafa uygulayıcılarının Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkelerini takip etmesidir. Onlar, daha iyi insanlar olmak için bunu yapıyorlar" dedi.

Chang, 1999 yılında Tayvan'da çok az uygulayıcı olduğunu söyledi. Ancak, anakara Çin'de başlayan zulüm hakkında basında çıkan haberleri okuduktan sonra birçok kişi daha fazla bilgi edinmek istedi ve daha sonra Falun Dafa uygulayıcıları oldular.

Chang, Çin'deki zulmün Çin Komünist Partisi'nin acımasızlığını vurguladığını açıkladı. "O zamanki Çin lideri olan Jiang Zemin vahşice bastırmaya ve nefret propagandasına başladı. Sonuç olarak, on milyonlarca uygulayıcı olumsuz olarak etkilendi ve tutuklamalar, gözaltı, işkence, beyin yıkama, zorla çalıştırma ve hapse maruz bırakıldı. En kötü suç ise, canlı Falun Dafa uygulayıcılarından organ hasadı yapılmasıdır."

Şehir Meclis Üyeleri: Temel İnsan Hakları ve İnsanlık

Taipei Şehir Meclisi Üyesi Hung Chien-yi, Falun Dafa uygulayıcılarının sükunet ve merhametinden etkilendiğini söyledi.

Taipei Şehir Meclisi Üyesi Hung Chien-yi, uygulayıcılara cesaretleri ve kararlılıkları için teşekkür etti. O, "Çin liderlerine, bastırmaları ister 18 yıl, isterse daha uzun süre devam etsin, uygulayıcıları ve amaçlarını desteklemek için burada olacağımızı söylemek istiyorum" dedi.

Uygulayıcıların zulme farkındalığı arttırmak için faaliyetler düzenledikleri turistik bölgenin yakınında ofisi olan Hung, bazen komünist yanlısı grupların dayanıklılık ve barışla cevap veren uygulayıcıları taciz ettiğini ve hatta fiziksel saldırıda bulunduklarını gördüğünü söyledi. "Ben bu uygulayıcılardan çok etkilendim, çünkü biz onlardan Falun Dafa'nın doğru olduğunu görebiliyoruz. Aynı anda, Çin'deki bastırmanın ne kadar kötü olduğu konusunda da fikir ediniyoruz."

Taipei Şehir Meclisi Üyesi Chang Mao-nan, ÇKP'yi gözaltında tutulan uygulayıcıları serbest bırakmaya ve Çin'deki bastırmayı durdurmaya çağırıyor.

Taipei Şehir Meclisi üyesi Chang Mao-nan, komünizm yanlısı gruplar konusunda Hung ile aynı fikirdeydi. Chang, bu grupların Çin Komünist Partisi ile yakın bağları olması yüzünden, Tayvan polisi ile Falun Dafa uygulayıcılarının yasal haklarını destekleme konusunda adım attığını söyledi. O, Falun Dafa ilkelerinin geleneksel Çin kültürünün değerlerini temsil ettiğini ve "onlar bizim takdir etmemiz ve desteklememiz gereken şeyler" dedi.

Taipei Şehir Meclisi Üyesi Chung Hsiao-ping, politik inançları yada geçmişleri ne olursa olsun herkesin Falun Dafa uygulayıcılarını desteklemesi gerektiğini söyledi.

Falun Dafa'ya zulmettiği için Çin'in eski lideri Jiang Zemin'e karşı bir davayı destekleyici bir karar sunan Taipei Şehir Meclisi üyesi Chun Hsiao-ping, kararın geçmiş olduğunu görmekten memnun olduğunu söyledi. O, "Çin'de Jiang'a karşı 200,000'den fazla kişi suç duyurusunda bulundu. Bir İspanyol mahkemesi Jiang'ın suçlanmasına karar verdi. Bütün bunların desteğimize ihtiyacı var, çünkü bunlar temel insan hakları ve insanlığı içermekte" diye sözlerine ekledi.

“Vahşet Uzun Sürmez”

Halk ve turistler grup egzersizlerini izlerken

Çinli turistler de dahil olmak üzere yoldan geçen pek çok kişi, bugün bu faaliyetleri gördükleri için mutluluk duyduklarını söyledi. Kitle İletişimi alanında uzmanlık eğitimi gören üniversite son sınıf öğrencisi Bayan Liu, büyük ölçekli egzersizlerden etkilendiğini söyleyerek, "Bugün birçok resim çektim, çünkü bu projem için harika bir fırsat" dedi.

Yerel sakin Woo, uygulayıcıların farkındalığı arttırmak için bunun gibi birçok faaliyet düzenlediğini bildiğini söyledi. "Bu bir sürü sıkı çalışma gerektiriyor ve onları görmek her zaman dokunuyor. Onlar doğru olanı yapıyorlar ve umarım böyle devam ederler."

Otuzlu yaşlarındaki bir adam afişleri okudu ve uygulayıcıların broşürlerini kabul etti. O, aşırı bastırmadan, özellikle de organ hasadından hoşlanmadığını söyledi. "Biz vahşetin uzun sürmeyeceğini biliyoruz" diye belirtti.

Fiziksel ve Ahlaki Gelişim

Ulusal Tayvan Üniversitesi profesörü Bayan Yeh, Tayvan'daki birçok insanın Çin'deki 25 Nisan 1999 olayından Falun Dafa'yı öğrendiğini söyledi. O, "Yaşanan büyük ilgi nedeniyle, insanlara Falun Dafa'nın ne olduğunu ve Falun Dafa'nın kurucusu Usta Li'nin bize anlattıklarını anlatmak için 1999 yılı Mayıs ayından itibaren çok sayıda 9 günlük ders seansı düzenledik" dedi.

Yakındaki bir hukuk firmasında çalışan Bayan Zhu, katılımcılardan biriydi. O, "O zaman uygulayıcıların başvuru süresince barış içinde olduğunu ve arkasında tek bir kağıt parçası veya çöp bırakmadığını söyleyen bir yazı okuduğumu hatırlıyorum. Düşünüyordum da, bu nasıl mümkün olabilirdi? Bu yüzden bu konuda daha fazla bilgi edinmek istedim" dedi.

O, beklediğinden daha fazlasını buldu. İleri evre rahim kanseri hastalığı nedeniyle fazla bir şey yapamadı. Ancak 9 günlük ders oturumları ve egzersizlerden sonra sağlığı mucizevi bir şekilde iyileşti. "Kalbim sevinçle doluydu" dedi.

Bayan Chen de benzer deneyimleri yaşamıştı. "En iyi arkadaşlarımdan biri bana Falun Dafa'dan bahsetti ve ben de bunu uygulamaya başladım. Beni uzun süredir rahatsız eden kronik burun alerjisi kısa bir süre sonra ortadan kayboldu."

"Fiziksel gelişmelerin yanı sıra, beni en çok çeken Falun Dafa ilkeleri oldu" diye devam etti. "Usta Li, nerede olursak olalım veya ne yaparsak yapalım, bize daha iyi bir insan olmayı ve her zaman kendimizden önce başkalarını düşünmemizi öğretiyor. Bence bunu yapmak doğru bir şey, böylelikle kalbimde sevgi tutuyorum."


Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2017/4/17/台北千人炼功纪念四二五-345768.html

İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2017/4/18/162889.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.